סוער בכנסת: תושבי יו"ש ביקשו 'הסדרה'

ועדת הפנים קוראת לממשלה: מועצות מקומיות ביו"ש יוכלו לספק ליישוביהן את כל השירותים המוניציפליים כגון חיבור חשמל מים ותשתיות

אתר בניה בשומרון
אתר בניה בשומרון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יו"ר הכנסת ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין הגיע לדיון בוועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש על יישום החלטת הקבינט בעניין הסדרת מעמדם של מבנים ושכונות ביו"ש, שלא יושמה זה למעלה משנה. יו"ר הכנסת: "אני מבקש מוועדת הפנים שתמשיך ותדרוש תשובות ברורות – לאן הולכים עם החלטת הממשלה והקבינט. תפקיד הכנסת הוא לתת מענה לאזרחים. אם הממשלה והקבינט החליטו להסדיר, אז להסדיר, ואם אי אפשר, אז שיהיה אומץ לומר מה לא יוסדר, אבל לא ייתכן שעשרות שנים אנשים לא יודעים מה יעלה בגורלם. קמה ועדה, ומאז, שנה וחודש שום דבר לא קרה".

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש: "הממשלה בחרה בהסדרת אדמות מדינה ביו"ש. מסדירים ולא מפנים. הוועדה רואה בהסדרת מעמדם של הישובים והשכונות שהוקמו ביהודה ושומרון במהלך 20 השנים האחרונות – חובה אזרחית ומשימה לאומית מהמעלה הראשונה. הועדה מברכת את ראש הממשלה על החלטת הקבינט ב/206 שעניינה הקמת צוות משימה ייעודי לביצוע משימה זו.  עם זאת הועדה מוטרדת מהימשכות הליכי הקמתו של הצוות, ומהעדר עבודת-הסדרה אינטנסיבית".

אורי מנדס, סגן ראש המינהל האזרחי: "יעד המינהל ליישם את מדיניות הממשלה. זה תפקידנו ואנו מבצעים אותו נאמנה. סדרי עדיפויות לגבי המשך טיפול במאחזים נקבעים על ידי משרד הביטחון, מול עוזר שר הביטחון להתיישבות וראש צוות ההסדרה פנחס ולרשטיין. אנו עסוקים בפרטים ליצירת מסד נתונים. פנחס פועל מול ראשי המועצות. מבחינת כוח אדם, תקנים וכסף – כרגע לא הוקצה מאומה".

חננאל דורני, ראש מועצת יש"ע: "ההסדרה היא גם להסדיר את העתיד. כרגע יש מדינה בתוך מדינה. ליועץ המשפטי לאיו"ש יש מדיניות משלו".

ח"כ יהודה גליק: "כל בר דעת יודע שההתיישבות ביו"ש לא תיעלם. כל מי שרוצה שלום צריך לתמוך בתנופת בניה. קורים דברים: הפלשתינים בונים ואנו בהצהרות. כשלא פועלים הזמן פועל לרעתנו. לאוכלוסייה הבדואית הקימו רשות, וטוב שכך. כשחס ושלום פוגעים בחוות גלעד, מוצאים את הדרך. למה לחכות למקרה פיגוע? הפלשתינים בונים בשטחי A, B  ו-C, ואנו מוחים קצת בפני האירופים".

ח"כ זוהיר בהלול: "צר לי לחלוק על כל מילה של ח"כ גליק. מפעל הכיבוש דורס ברגל גסה כל אפשרות להסדר מדיני בעתיד. זו לא הסדרה, זו הספחה מנוגדת לחוק הבינלאומי. באתם כדי לגזול אדמות הפלשתיני, גם אדמות פרטיות, וזו כוחנות גם אם מדובר באדמות מדינה. אלה שטחים כבושים על פי הקוד הבינלאומי. יש לי השגות חמורות על דברי היועץ המשפטי לממשלה שמותר להפקיע".

שילה אדלר: "זה עניין הומניטרי, לא מדיני. אין עכשיו פרטנר מדיני. דאגת השמאל פתאום נעלמת כשמדובר ביהודים שעשו צבא ומשלמים מסים. צריך לקבוע כללים ברורים ומי שעומד בהם, יסדירו את השכונה. יש עכשיו חלון זמנים היסטורי נדיר ברמת העולם וברמת הוועדה שהוקמה. עם מעקב, יהיה אפשר בתקופה קצרה לראות תוצרים".

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש סיכם והוועדה החליטה: "המצב הנוכחי, במסגרתו למרות החלטת קבינט מפורשת להסדרת השכונות והישובים, ובשל התמשכות בלתי סבירה של הפעולות להקמת צוות-היישום, התושבים ממשיכים להיות מקופחים בכל הנוגע לשירותים תקינים הניתנים לכל אזרח, ואף מאוימים לעתים קרובות בפעולות הריסה ופינוי – אינו מתקבל על הדעת.

על מנת למנוע סבל וקיפוח מיותר מתושבי השכונות והישובים המיועדים להסדרה, הועדה קוראת לממשלה להחליט לאלתר על הצעדים הבאים:

1) תוכן באופן מיידי רשימה של ישובים ושכונות המיועדים להסדרה.

2) יקבע ע"י הממשלה כי הישובים המנויים ברשימה הנ"ל נמצאים בתחתית סדר העדיפויות לאכיפה לבנייה בלתי מוסדרת.

3) המועצות האזוריות/המקומיות, שבמסגרת הליך ההסדרה ישובים יכנסו לשטח השיפוט שלהן – יורשו לספק לישובים אלה את מלוא השירותים המוניציפליים, לרבות חיבור ו/או אספקת חשמל ומים ככל הנדרש, ואף יתוקצבו בהתאם.

שינוי חשוב זה במעמד השכונות והישובים יכול להתבצע באופן מיידי באמצעות ה"הסדרה המוניציפלית" עליה ממליץ דו"ח זנדברג (עמ' 109-110).

השארת תגובה