ימות המשיח בככר רבין בתל אביב

בית המשפט תמך בדרישת הפלג המשיחי בחב"ד לאפשר הפרדה באירוע בתל אביב, בניגוד להצהרתו של ראש העיר • במהלך האירוע נרשמו התפרצויות אך המשתתפים לא התייחסו אליהן • ואיך מתייחסים בחב"ד הרשמית לאירוע?

ככר רבין והחנוכיה
ככר רבין והחנוכיה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בצעד מפתיע הורה בית המשפט ביום שני השבוע, על קיום האירוע של הפלג המשיחי בחב"ד 'משיח בכיכר' בכיכר רבין, חרף ההתנגדות של שדולת הנשים בישראל, שמחו על כך שהאירוע נערך בהפרדה.

הסיפור החל כאשר 'שדולת הנשים בישראל' פנתה לעיריית תל אביב ולעורכת הדין דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי, שממונה מטעם הממשלה על מיגור ההפרדה המגדרית, בדרישה למנוע את ההפרדה באירוע.

מי שפנה לבית המשפט בעניין היה הפלג המשיחי בחב"ד, לאחר שראש העיר חולדאי קבע שלא תתאפשר ההפרדה המגדרית. "עירנו תל אביב-יפו, בה הוקראה מגילת העצמאות, הייתה תמיד חלוצה בכל הקשור לשמירה על זכויות האדם, שוויון ושוויון מגדרי בפרט. החלטה זו עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל, החותרת לשוויון זכויות, תוך ביעור התופעה החמורה של הדרת נשים מהמרחב הציבורי", אמר חולדאי.

אך על אף ההתנגדויות, סגן נשיא בית המשפט המחוזי השופט קובי ורדי, קבע אחרי ימים ארוכים של וויכוחים ועתירות, שהאירוע יתקיים כמתוכנן עם הפרדה מלאה ואף מתח ביקורת על ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי, שהחליט לעשות שימוע על העניין. מדובר בפעם ראשונה שעל פי חוק במרכז תל-אביב מתקיימת הפרדה מגדרית.

"יש לקוות שכל הצדדים ישכילו לראות את נקודת המבט של הצד השני ולבנות גשר המגשר בין התרבויות ובין זרמים שונים ודעות שונות בציבור ויפעלו כולם למנוע חיץ, או מחיצות פנימיות", כתב השופט ורדי בהחלטתו.

תגובות מעורבות

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הגיב לדברים כי "פסיקת בית המשפט לאשר את האירוע בתל אביב בהפרדה, היא פסיקה מבורכת. יש גבול לצביעות ולהתחסדות של יפי הנפש שכופים עלינו כפיה חילונית".

חברו לסיעה ח"כ ינון אזולאי הגיב אף הוא ואמר: ״חולדאי קיבל היום שיעור בדמוקרטיה מבית המשפט, שבפסיקתו התקדימית קבע שאין מקום לכפייה חילונית בעיר תל אביב״.

ראש העיר חולדאי הודיע לאחר החלטת בית המשפט, כי יכבד את החלטת בית המשפט, אך ימשיך לעמוד על כך שלא יתקיימו עוד אירועים בהפרדה מגדרית בעיר. "בכך מסמנים קו אדום בנוגע לאפליה והדרה מגדרית במרחב הציבורי", נמסר מהעירייה, אך בד בבד הם הבהירו שמעתה ואילך לא תתאפשר הפרדה מגדרית בשטחה המוניציפאלי.

עו"ד חגי קלעי, עו"ד גלי זינגר, עו"ד מרים זלקינד ועו"ד אוהד רוזן, שייצגו את ארגוני הנשים, מסרו בתגובה: "עיריית תל אביב קיבלה את ההעמדה העקרונית של ארגוני הנשים, שההפרדה המגדרית אסורה במרחב הציבורי ועל כך יש לברך. חשוב להבהיר שכל הפרדה על בסיס מין או מגדר בשטחים הציבוריים, היא לא חוקית ואסורה. אנו מצרים על כך שנושא ההפרדה לא נבחן מלכתחילה ושנוצרו הסיבות בהן ציבור הסתמך על האישור שניתן להקמת המחיצה, שחייבו את קיום האירוע בפועל, חרף אי החוקיות שדבקה בו". עורכי הדין אף ניסו לרכך את רוע הפסיקה ואמרו: "עם זאת, חשוב לזכור כי התוצאה הסופית היא שנשים וגברים יהיו רשאים להשתתף באירוע בכל דרך שיבחרו ובכל מקום ברחבת כיכר רבין".

התפרצות ומחאה

בתחילת האירוע נרשמו התפרצויות של עשרות נשים שהגיעו בשביל למחות על ההפרדה המגדרית באירוע. המשטרה, בחסות פסיקת בית המשפט המחוזי, הדפו בכוח את הנשים המתפרעות באשמת הפרה לסדר הציבורי.

לדברי המשתתפים באירוע, מדובר היה בנשים בודדות שדרשו בתוקף לעמוד באזור שהוגדר לגברים. במהלך מחאת הנשים אף נפגעו מספר בני אדם באורח קל מחבלות ופציעות קלות. פצועה אחת פונתה לביה"ח להמשך הטיפול בה וחוץ מזה, בסייעתא דשמיא, האירוע עבר ללא תקלות.

האירוע נפתח באמירת הפרק השנתי ופרקי תפילה ועמד בסימן אמונה, שמחה וגאולה. לאחר מכן פצחה התזמורת בניצוחו של בני לאופר בקטע מוזיקלי מיוחד של ניגוני חב"ד שמחים, שגרמו למשתתפי האירוע להיכנס לאווירה מיוחדת ושמחה.

בתחילת האירוע פתח המנחה בבקשה מהקהל לכבד את האירוע בצורה הראויה: "אנו מבקשים מהקהל לא להיגרר לפרובוקציות ואירועים מיותרים". לאחר מכן נערך מעמד קריאת מכתבו של הרבי להתוועדות המרכזית של י"ב בתמוז, שנקרא על ידי המשפיע ושליח הרבי הרב חיים ציק. לאחר מכן נאמו מספר רבנים, ביניהם הרב דוד אושקי, שליח הרבי בשכונת רמת אביב.

מכאן לקחו את השרביט גדולי הזמר של הציבור החרדי, מיילך קהאן, אריאל זילבר, מנדי ג'רופי, אבי בן ישראל, שסחפו את הציבור אל תוך הלילה, עם שירים ומחרוזות שחדרו אל הנשמה. אפשר להגיד שמחזה כזה לא חווה כיכר רבין הרבה זמן.

האירוע נערך על ידי הפלג המשיחי בחב"ד ונועד בעצם להוות כעין קבלת פני הרבי המשיח, מה שנוגד את דעת רוב חסידי חב"ד. גורם בחסידות מסביר, שהסיפור הוא לא אם היה הפרדה או לא, אלא העניין הוא שהסיסמא הזאת של "משיח בכיכר", פוגעת ומחללת את שמו וזכרו של הרבי מלובביץ, שהיה מגדולי המנהיגים והמשפיעים שקמו לעם ישראל בדורות האחרונים "צריך לדעת שיוזמי הכנס והוגי הסיסמא 'משיח בכיכר', אינם מייצגים את תנועת חב"ד העולמית", אמר.

השארת תגובה