מתחמם: עליזה בלוך הודיעה על מועמדותה

הבטחת בחירות ראשונה: "לא תהיה מערכת של שנאת חינם וקיטוב. הבחירות יהיו על נושא אחד בלבד – בית שמש. אני באה לנהל בצורה הכי טובה שאפשר"

מטה עליזה בלוך 2018
מטה עליזה בלוך 2018
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מצטרפת למרוץ: ד"ר עליזה בלוך הכריזה על התמודדותה לראשות העיר בית שמש. בנאום ראשון, הרבתה בלוך לפנות גם לציבור החרדי והבטיחה לשרת אותם נאמנה. בכל שלטי קמפיין הבחירות שהושק, לא מתנוססת דמותה, כחלק מרצונה לדבר גם לציבור החרדי.

בלוך, אשת חינוך במקצועה, ניהלה בעבר את תיכון 'ברנקו וייס' בעיר וזכתה להצלחה רבה. בבחירות הקודמות היא הוצבה כמועמדת לראשות העיר מטעם 'הבית היהודי', אך בסופו של דבר ובשל רצון לאחד כוחות מול אבוטבול, הוחלט ששני המועמדים מהמגזר הכללי, אלי כהן ועליזה בלוך, יעמדו למבחן התושבים, בפריימריז טלפוני מקדים, שהיה אמור להיערך ביניהם.

הפריימריז הטלפוני שנערך על ידי גורם חיצוני, ניטרלי, נפרס על פני כמה ימים, אך בפרק זמן זה היו בתוך הבית היהודי מי שזעמו על ההחלטה להציב את בלוך כמועמדת המפלגה ללא התייעצות אתם וכך בזה אחר זה, תוך כדי הפריימריז, הודיעו גורמים בכירים בסניף על תמיכה באלי כהן.

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, שראה כי המעומדת מטעמו נמצאת לקראת הפסד, החליט להעביר אף הוא את תמיכתו ולהמר על הסוס המנצח, אלי כהן, עוד קודם פרסום תוצאות הפריימריז, כשגם את רשימתו 'בית שמש חוזרת' החליט למזג בתוך שורות מפלגת 'הבית היהודי' המקומי והציב את כהן בראש הרשימה, כשלעליזה בלוך הוצע המקום השני ברשימה ואף הובטח לה כי במידה וכהן יצלח את הבחירות תשמש היא סגניתו.

בבית היהודי אמרו אז, כי "זהו יום של בשורה. לראשונה בתולדות הבית היהודי יש מועמד חילוני לראשות עיר בישראל. אנו סבורים כי האינטרס הלאומי גובר על אינטרסים אישיים, במיוחד לאור הקרב שניצת בין שני המחנות הציוניים בבית שמש, והיה מבטיח את בחירתם החוזרת של החרדים". נזכיר, כי רק חודשיים קודם אמר השר בנט במהלך ההכרזה של בלוך על ריצתה לראשות, כי "עליזה בלוך היא בדיוק הסמל של 'משהו חדש מתחיל בבית שמש'. היא המועמדת של כולנו, ראש העיר של כולנו בבית שמש".

כשהודיעה על פרישתה אמרה עליזה בלוך: "כשהחלטתי להיעתר לפניות הרבות להתמודד על ראשות העיר, לא עשיתי זאת כי חיפשתי תפקיד או תואר כבוד. עשיתי זאת למען מטרה, שאני מאמינה בה גם היום, שכדי להציל את בית שמש, מוכרחים ליצור שינוי. הסכמתי לכך שייערך סקר בין המתמודדים הציוניים על ראשות העיר. היה ברור שהזוכה בסקר יהיה המתמודד היחיד מול ראש העיר המכהן. התחייבתי לעמוד בתוצאות הסקר, לא לחפש תפקיד ולא להסכים לשום קומבינה. התחייבתי לשותפות נאמנה עם כולם. אין לי כל כוונה להפר שותפות זו".

בלוך הוסיפה, כי "לצערי, תוך כדי עריכת הסקר החליטה מפלגת 'הבית היהודי' לחבור לאלי כהן, והציעה לי לכהן כסגנו. סירבתי, כי לדעתי גם בפוליטיקה יש גבולות ואסור לזגזג. האמון שהתושבים נתנו בי, והדברים שלהם התחייבתי, חשובים יותר מכל תפקיד שיציעו לי. בעקבות כך ביצעו הבית היהודי ואלי כהן את המהלך מאחורי גבי. הודעה שכזו בוודאי משפיעה על תוצאות הסקר, ולפיכך הסקר ותוצאותיו אינם רלוונטיים עוד". בסוף, כזכור, הודיע בלוך כי פורשת מהמרוץ ומאז נדהם קולה בזירה הפוליטית.

הסיום הצורם הזה של בלוך עם 'הבית היהודי', לא נגמר בהסרת מועמדותה של בלוך, זאת בשל חוב ענק של מעל ל- 400,000 שקלים שנשאר מהוצאות הקמפיין אותו הריצה בלוך מכיסה הפרטי, עם הבטחה כי אלו יוחזרו לה על ידי מפלגת האם, כשעם ההחלטה ללכת לפריימריז ראש בראש מול אלי כהן, קיבלה הוראה לא לחסוך בכסף וללכת עם קמפיין בכל הכח, כשכמובן תקבל החזר מלא על ההוצאות.

בתחקיר שנערך בראשית 2015 ב'מעריב', שנה וקצת לאחר מערכת הבחירות, על ידי העיתונאי קלמן ליבסקינד, על 'מוסר שילומים קלוקל' של הבית היהודי, בכך שאינם עומדים בהבטחתם להחזיר הוצאות למתמודדים השונים מטעמם ברשויות, אמרה בלוך כי מאחר שהסקר נערך בשלב מוקדם, הסבירו לה במפלגה שאין עדיין הרשאה לחתום על צ'קים לקראת הבחירות. בהתאם לכך "הם ביקשו שאני אתן לספקים השונים צ'קים אישיים שלי, דחויים לכמה חודשים", לדברי בלוך, כשהם מבטיחים כי "במהלך החודשים האלה המפלגה תחליף אותם בצ'קים שלה".

כך במשך שנה, נוסף על כך שאולצה להסיר את מועמדותה – בעל כורחה, מצאה בלוך את עצמה מתמודדת עם מינוס של כמאתיים אלף שקלים בחשבונה האישי ובמקביל נאלצת להדוף ספקים שונים שעבדו עם מטה הבחירות שלה שאף להם המפלגה הייתה חייבת כספים. על פי עו"ד דיוויד שפירא, שייצג את בלוך, הוויכוח של מרשתו עם המפלגה נע בין 440 אלף שקל ל-470 אל, אבל הם הודו שהם חייבים לה.

בין הרדיפה אחרי גורמים במפלגה לתביעה משפטית שהגישה נגדם, שלחה בלוך מכתב נוקב לשר נפתלי בנט. "נדהמתי לגלות כי אין כל כוונה להשיב את כספי", כתבה. "כמובן שלא הייתה כל התייחסות לספקים האחרים להם אתם חייבים ואני עומדת בושה בהתנהגות שלכם גם כלפיהם".

לבסוף, באיחור של למעלה משנה נסגרה פשרה בין הצדדים. הבית היהודי העביר לבלוך צ'קים דחויים על סך 200 אלף שקלים, כשהמפלגה מסרבת לדרישתה של בלוך להציג בפניה אישור חתום על ידי כל הספקים, כי הם קיבלו את המגיע להם.

כעת, כאמור, מנסה בלוך את מזלה פעם נוספת. בהכרזה על מועמדותה שנערכה ביום ראשון השבוע אמרה: "אני רוצה לתת כאן הבטחת בחירות ראשונה. מערכת הבחירות הנוכחית לא תהיה מערכה של מריבות בין מגזרים, לא תהיה שנאת חינם ולא יהיה קיטוב. הבחירות יהיו על נושא אחד בלבד – העיר בית שמש. אבוטבול לא ניהל את בית שמש, אני באה לנהל את כל העיר בצורה הכי טובה שאפשר".

סיכוייה של עליזה בלוך לקבל את תמיכת הציבור החרדי בדרכים המקובלות – לא קיימים, אך לא מופרך כי תזכה להצבעת יחידים, כאלה שאינם שבעי רצון מהמצב הנוכחי ומשלטון אבוטבול. כמו כן, גורמים בציבור החרדי-מודרני, כאלו המזוהים עם 'טוב', מנהלים עמה מגעים לתמיכה אפשרית.

לזכותה של בלוך, ניצבת העובדה כי לא השתתפה במסע ההסתה והשנאה כנגד הציבור החרדי, אלא הסתפקה בסיסמאות חיוביות של צורך בשינוי ניהול העיר ופחות בסיסמאות כוללניות כנגד הציבור החרדי. בכך היא יכולה לפנות לקול הבוחר החרדי, בידיים נקיות.

בהכרזתה של בלוך על ריצתה לראשות עיר, היא מצטרפת לשני המתמודדים שהכריזו על ריצה קודם, הנושאים אף הם עיניים לתפקיד הנחשק של ראשות העיר. ראש העיר משה אבוטבול ודוד עסיס, אף הוא איש חינוך ותיק בעיר וכיום מנהל מחלקת חינוך במועצה אזורית נחל שורק, אך מועמדותו לא מותירה רישום ועקבות של רצינות בשטח.

כך או כך, מעניין יהיה לראות מי מהמפלגות במחנה הכללי יצטרפו למועמדותה של בלוך. על פניו נראה כי מפלגת 'הבית היהודי' המקומית, שבאחרונה נעשו מאמצים מצדו של אבוטבול להבטיח את תמיכתם בו, יסגרו עמו בסופו של דבר, זאת לאור היחסים העכורים שגוללנו בשורות הקודמות על היריבות הקשה שהיה בין בלוך לדרג הבכיר של המפלגה, כשגם מהסניף המקומי חטפה סטירת לחי, עם עריקתם של בכירי הסניף למחנהו של אלי כהן.

לעומת זאת, ריצ'ארד פרס, יו"ר מפלגת העבודה המקומית, יריבם המושבע של הציבור החרדי בעיר, שבמערכת הבחירות הקודמות אף הסיר את מועמדותו לטובת עליזה בלוך, ככל הנראה יתגייס למען הצלחתה.

ובתוך כך, במהלך השבוע האחרון פרסם שר הפנים אריה דרעי הודעה בדבר קביעת מספר חברי המועצה בעיריות ובמועצות המקומיות לקראת הבחירות הקרובות, כאשר בעיר בית שמש, בה מספר התושבים עומד על 122,790, מספר חברי המועצה יגדל מ-19 ל-21 וכן יתווסף סגן נוסף בשכר, הווי אומר, שבקדנציה הבאה יכהנו כשלושה סגנים בשכר.

השארת תגובה