"ממזר" – האופרה לזכרו של מוטי זיסר

החזן נתנאל הרשטיק בהופעת בכורה בבית האופרה בלונדון ביצירה שהלחינה נעמה זיסר לזכרו של אביה מוטי זיסר ז"ל

נתנאל הרשטיק
נתנאל הרשטיק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האופרה המלכותית בלונדון בשילוב עם בית הספר הגבוה למוזיקה "גילדהול" מציגים לראשונה בתולדות האופרה: חזנות!

בפעם הראשונה בתולדות האופרה, כתבה נעמה זיסר ביצירתה ׳ממזר׳ תפקיד לחזן שישלב פרקי חזנות ותפילה. זו תהיה הופעת הבכורה של החזן נתנאל הרשטיק מבית הכנסת היוקרתי בהמפטון, ניו יורק, באופרה המלכותית של לונדון.

נתנאל הרשטיק מספר: ״דייויד, הדמות שאותה אני מגלם ביצירה, מייצג את הקשר של הקהילה שלו עם בורא עולם, הוא שליח הציבור הנאמן שלהם. התפקיד בא לי טבעי מאד, שכן זה בדיוק מה שאני אמור לעשות בקהילה שלי בניו יורק. שם, אני לא מגלם תפקיד, לא ׳מופיע׳, רק עוצם את עיני ומתפלל בעד הקהילה שלי ובעד כלל ישראל והעולם. מרגש להיות הראשון מעל אחת מבימות האופרה החשובות בעולם, להביא את נעימות ונוסח התפילה לקהל הרחב״.

"תמיד חשבתי שיהיה מעניין לכתוב מוזיקה אופראית המשלבת מודוסים יהודיים אבל זה נשאר בגדר מחשבה, שעזבתי בצד לזמן מתאים“ מספרת נעמה זיסר. רחל זיסר, כותבת העלילה, מספרת: ״נעמה, אחותי, העלתה רעיון לכתוב אופרה שתשלב חזנות, דבר שטרם בוצע בעבר. החזנות, בשונה ממוזיקה נוצרית, מעולם לא מצאה את דרכה לבתי האופרה ונעמה החליטה שהגיע הזמן להציע אותה לקהל הרחב״.

הופעת הבכורה התקיימה ביום חמישי שעבר, כל הכרטיסים לשלוש ההופעות נמכרו (סולד אאוט).

הסיפור מתרחש בברוקלין ב1977, ליל האחד ביולי, שבו אירעה הפסקת החשמל המפורסמת בניו יורק. לכן גם שולבו באופרה וידאו ארט ואפקטים קוליים של רחובות ניו יורק ואפילו קטעי חדשות מאותו לילה, מעין פסקול שמלווה את היצירה.

במעטה החשיכה, יואל, בחור חסידי שעומד להתחתן למחרת, יוצא מביתו בדרכו לטבול במקווה. אחוז חששות וחוסר וודאות הוא מאבד את דרכו, מותקף על ידי בריונים ובא לעזרתו אדם זר. הזר, שמרגיש ליואל קצת מוכר, מבקש מיואל בתמורה לעזרתו לשוב הביתה ולהתייצב מתחת לחופה. יואל חושד בזר המסתורי שיודע עליו יותר מדי פרטים ובפרט שהוא עומד להתחתן.

השארת תגובה