הרב: "מתמודדים עם דתיות לא ממושמעות"

לקראת עונת הרחצה, נמצאים חופי בת ים שוב בעין הסערה • הקרב על השלט, הטענות לפריצות וההבטחות לתיקון • הרב בר שלום בראיון ל'השבוע בבת ים': "אנחנו מתמודדים עם חוק לא מספק, ועם נשים דתיות לא ממושמעות"

הרב בר שלום בים
הרב בר שלום בים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

החוף הנפרד בבת ים עדיין 'מכה גלים', תרתי משמע: כזכור, מידי שנה בתחילת עונת הרחצה מתעוררים חילופי דברים בקשר לכשרותו ולרמתו של החוף הנפרד בבת ים. חלק טוענים שהוא קטן מדי, אחרים סוברים שהוא 'פרוץ' מדי ואינו כשר, תושבים מלינים על מחסור בחנייה וכל העת מרחפת בחלל ההבטחה ש"הנה, בשנה הבאה יפתח חוף חדש בגבול ראשון לציון".

השנה התחוללה מיני סערה באשר לשלט חניה שהוצב, בו נכתב 'חניה לציבור דתי וחרדי בלבד'. מטרת השלט היא לווסת במעט את החנייה ולפנות מקום לבאי החוף – כמו גם להרחיב את גבולות הצניעות בהתאמה לימי ההפרדה – אך השלט, ובעיקר ניסוחו הבוטה, מעורר זעם של נציגים ופעילים מקומיים, שאף טוענים כי הוא אינו חוקי. בסופו של דבר, הורתה היועצת המשפטית העירונית להסיר את השלט.

הרב הראשי לבת ים, הגאון רבי אליהו בר שלום, ערך כמה וכמה ישיבות וסיורים בחוף, יחד עם מ"מ ראש העיריה רפאל ברנז, יו"ר המועצה הדתית בנימין אלחרר, ומנהל החופים בבת ים דוד תמיר, לצד צוות שלם של עוזרים. הרבה הושקע באותן ישיבות, אבל לא בטוח שהדברים כבר באו על תיקונם הסופי.

הרב בר שלום: "באמת מגיע צל"ש לרפי שהשיג מימון מיוחד להסדרת החוף הנפרד, הוא איש שבאמת עושה, אבל אנחנו מתמודדים כל הזמן עם שתי בעיות. האחת – חוק לא מספק, והשנייה – נשים דתיות לא ממושמעות".

לתמיהתנו, מסביר הרב כדלהלן: "כדי שחוף יהיה כשר 'באמת', צריכים להסדיר אליו גם את דרכי הגישה. חוק הסדרת מקומות רחצה (תשכ"ד) מאפשר לראש רשות מקומית להסדיר מקומות לרחצה בלעדית של גברים, או נשים. על זה אין חולק. אבל אותו חוק לא מתאר בדיוק איך יראה החוף וסביבתו, אלא משאיר את זה לחוקי העזר העירוניים בכל עיר.

"במקביל, במכתב ששלח משרד הפנים לעיריות ברחבי הארץ (מיום כ"א באדר התשע"ז, 'הנחיות לפתיחת עונת הרחצה'), קובע הממונה בסעיף 6 (ג) כי 'רשות מקומית רשאית לקבוע בחוק עזר כללים שונים, להסדרת הרחצה בים'. כך שאין לנו שום בעיה חוקית להסדיר את דרכי הגישה אל החוף כראוי".

הרב מוסיף: "אבל לצערנו היום כל דבר יוצא לתקשורת עם 'עליהום' פוליטי, ועם יד על הלב – לא מפני שהמתנגדים סובלים באמת מהסדרת חוף נפרד כהלכה, זה ממש לא מפריע להם, אלא מפני שעוד 4 חדשים יש בחירות, והם צריכים להזכיר לבוחרים שלהם שהם בשטח. בפועל, אומר לנו הרב הראשי, נעשו הרבה דברים טובים בבת ים לאחרונה עבור הציבור הדתי, לא מעט בזכות שני אנשי העשיה הגדולים רפי ובני, אבל רק מה שעבר בשקט, בלי תקשורת, קיים והצליח".

רפאל ברנז מ"מ ראש העיר: "ברוך ה' הכל עבר בהצלחה. ובראשון ליוני (מועד תחילת החופש בבתי"ס לבנות), החוף יהיה מוכן כהלכה. לא תמצאו עוד עיר שבה כל הצוות הבכיר בעיר משוטטים שעות בחוף הים, ביום תשעה באב, בצום וחום לוהט, כדי להסדיר את החוף כהלכה. אנחנו מוסרים את נפשנו בשביל שמירת הצניעות והקדושה. ישבנו הרבה עם המרא דאתרא. הוסקו מסקנות ולקחים משנים שעברו, והעיריה הזמינה השנה מערך גדרות ופקחים כדי להפוך את החוף הנפרד לנפרד באמת. בסמכותה של העיריה לעשות את זה, והיא תעשה את זה".

"אני קורא שוב לצבור הנשים", אומר לנו הרב בכאב גדול. "בבקשה לא להסתכל רק בעיניים אישיות ותועלת עצמית. הגעה משותפת לחוף של משפחה שלמה, גם בלי רחצה משותפת, גורמת נזק גדול להסדרת חוף נפרד. יש להחדיר לתודעה שלא ניתן ללכת לים כל המשפחה יחד. יש ימים שרק גברים הולכים לים, ויש ימים שרק נשים הולכות לים. כך היה בעם ישראל מעולם, ומי שמחריבה את זה פוגעת קשות בצניעות ובדת בעיר".

השארת תגובה