ביוזמת גפני: חוק המטפלות מגיע לממשלה

החוק יסדיר אחת ולתמיד את מעמדן של 3,700 מטפלות, מהן כשליש חרדיות • איגוד מטפלות המשפחתונים: "אי קבלת החוק דנה אותנו לעוד ארבע שנים של העסקה נצלנית"

גן ילדים, אילוסטרציה
גן ילדים, אילוסטרציה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

וועדת השרים לחקיקה של הכנסת, תדון הבוקר בפעם הראשונה בהצעת החוק של ח"כ משה גפני, הקוראת להעסקתן של מטפלות משפחתוני משרד העבודה והרווחה כשכירות. "אחרי שלושים שנה של העסקה פוגענית הגיע סוף סוף העת, להסדרת מעמדן", אומרת נעה נוצני, ראשת ענף הגיל הרך בכוח לעובדים, המאגד את מטפלות המשפחתונים. "לא ייתכן שאלפי נשים בישראל זוכות מן המדינה למעמד ייחודי ומעוות – לא שכירות ולא עצמאיות, אלא כבולות למשרד העבודה והרווחה".

כ-3700 מטפלות (מהן כשליש חרדיות) מפעילות מבתיהן משפחתונים המפוקחים ע"י משרד העבודה והרווחה. מלבד הפיקוח מסבסד המשרד את שכר הלימוד בהתאם לדרגות ההשתכרות של ההורים. כ-18,000 פעוטות (מתוכם כ-1/3 תינוקות בסיכון)  נהנים ממסגרות אלה ו-22,000 נשים (אימהות ומטפלות) יכולות להשתלב בשוק העבודה.

למרות חשיבות עבודתן "זוכות" המטפלות למעמד ייחודי בשוק העבודה הישראלי – הן לא שכירות: אינן מקבלות תלושי משכורת, ימי מחלה, ימי אבל, פנסיה ופיצויים. מאידך הן אינן עצמאיות – אינן יכולות לקבוע את עלות המשפחתון להורים, שעות העבודה וגודל המשפחתון ובנוסף נדרשות להוצאות חודשיות ושנתיות גבוהות הכוללות למשל שיפוץ הבית ועוד. כך קורה כי בעבור עבודה של 11 שעות ביום, עם חמישה פעוטות (גילאי 3 חודשים עד שלוש שנים) תרוויח מטפלת פחות משכר מינימום, כל זאת תחת פיקוח 'מפעילים' (ארגונים פרטיים או רשויות מקומיות).

הצעת החוק של גפני הוגשה במושב החורף בכדי לתקן עיוותים אלו. "מצב אבסורדי זה, הינו חריג ביותר בנוף של שוק התעסוקה הישראלי, ויוצר פגיעה קשה בפרנסתן וברווחתן של המטפלות, כמו גם בזכויותיהן התעסוקתיות והחוקתיות ומנציח את מעמדן של המטפלות כעובדות המוחלשות ביותר, בלי חיסכון לעת זקנה, בלי ביטחון תעסוקתי ובלי תנאים סוציאליים מינימאליים." נכתב בהצגת החוק.

הצעת החוק קובעת כי יש לשנות את מודל העסקתן של המטפלות ומעמדן החוקי ולהגדיר אותן כשכירות. על המשרד להגדיר במכרזים ובחוזים כי המפעילים הינם המעסיקים של המטפלות ולשריין עבור מטרה זו תוספת תקציבית. התוספת למעשה רובה מורכבת מעלות תשלום תנאים סוציאליים למטפלות, שעד היום המשרד חסך על חשבון המטפלות. על הצעת החוק חתמו 32 חברי כנסת ממגוון סיעות.

"הפגיעה השיטתית במטפלות לא ברורה", אומרת גב' רחל אברהם מטפלת מבני ברק וחברת הנהגת איגוד מטפלות המשפחתונים, "דווקא בימים אלה, כשאנחנו קמים כמעט מדי יום לסיפור מזעזע של פגיעות עובדות בילדים רכים, דווקא כעת שברורה החשיבות של מסגרת מפוקחת, מתעמר משרד העבודה והרווחה במטפלות שתחת חסותו ומרחיק אותן החוצה". בעקבות השחיקה המצטברת במעמד המטפלות הודיעו מטפלות בארבע ערים מרכזיות (בני ברק, באר שבע, אשדוד וראש העין) כי רבות מהן חוששות כי לא יוכלו לפתוח את השנה.

"כל בוקר אנחנו מתעוררות בלי ידיעה מה יוליד יום, איזה נוהל חדש יכתבו, איזה נוהל ישן יאכפו, האם ידרשו מאתנו לקנות דברים חדשים? האם יסגרו לנו את המשפחתון? כל יום אנחנו חשות נדחקות יותר ויותר לפינה". כתבו המטפלות.

"לקידום הצעת החוק משמעות קריטית", מסכמת אברהם. "בעוד כחודש וחצי ייסגר מכרז חדש במשפחתונים. המשמעות: עוד ארבע שנים בהם נהיה כבולות לתנאים הנוכחיים. זוהי הזדמנות פז לשרים לתקן עוול היסטורי".

השארת תגובה