למרות הכרזת ברנז – האיחוד עם ת"א בפתח

בישיבת מועצה, פצח מ"מ ראש העיר רפי ברנז בהכרזה 'דרמטית' לפיה בת ים לעולם לא תתאחד עם תל אביב, תוך שהוא מכנה את חברי האופוזיציה שקרנים ומנופף במסמכים לא קשורים ומה האמת? הנה הפרוטוקולים, עמדת השר אריה דרעי ותגובת משרד הפנים

רפי ברנז
רפי ברנז
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם העיר בת ים תתאחד עם תל אביב או שמא מדובר בהמצאה בלבד? בשאלה הבסיסית הזאת התכתשו השבוע חברי מועצת העיר כשהצדדים מטיחים זה בזה 'שקרנים'. 'השבוע בבת ים' עקב אחר ישיבת המועצה וירד לעומק הסוגיה ומציג בפניכם את מלוא הפרטים. את המסקנות – קל להסיק.
בישיבת מועצת העיר שהכנסה ביום שלישי, ביקש יו"ר ש"ס ומ"מ ראש העיר רפי ברנז את זכות הדיבור. במילים דרמטיות, הודיע כי בהסכם בין משרד הפנים לבין עיריית בת ים – אין כל זכר לאיחוד והבטיח שבת ים תישאר עצמאית לנצח. הוא נופף בניירות ומסמכים אותם הוא 'חושף', שלכאורה מאששים את דבריו.
בפוסט חגיגי שפרסם בפייסבוק, כתב ברנז: "שנתיים היו חברי אופוזיציה ששיקרו אתכם במצח נחושה וסיפרו שעיריית בת ים חתמה עם משרד הפנים על הסכם איחוד עם עיריית תל אביב. אז זהו, לשקר אין רגליים, בהסכם שחתמנו מול משרדי הפנים והאוצר נכתבו שני דברים עיקריים: 1. משרד הפנים יעביר לעירייה למעלה מ 200 מליון שקל לטובת הבראת העיר. 2. בהסכם החתום לא מוזכרת המילה איחוד, אין איחוד ולא יהיה איחוד. ב"ה בת ים תישאר בת ים עצמאית לעד". הוא הוסיף 'טיפ': "עצה קטנה לפוליטיקאים, אל תבססו את הקמפיין שלכם על שקרים, אלא על עשייה ציבורית".
בניגוד לדבריו הנחרצים של ברנז, הנתונים מוכיחים אחרת בתכלית:
לפני כשנה וחצי, סיימה ועדת הגבולות – שמונתה לבחון את איחוד הערים תל אביב ובת ים – את עבודתה והציגה את מסקנותיה החד משמעיות. תמציתן: לעיר בת ים אין היתכנות כלכלית ועליה להתאחד עם אחותה הגדולה תל אביב. לאור ההחלטה, הודיע שר הפנים אריה דרעי כי הוא מאמץ את ההחלטה.
בהודעת דוברות של משרד הפנים נכתב: "ההכנות לאיחוד יחלו כבר בתקופה הקרובה, עם הקמת מינהלת ממשלתית לעניין האיחוד, כשהאיחוד יתרחש הלכה למעשה בבחירות לעירייה המאוחדת ב-2023 – בחירות לראש עיר אחד לעיר המאוחדת".
בין עיריית בת ים לבין משרד הפנים סוכם על התחייבות העירייה לעמוד ביעדים תקציביים, בשיפור ובייעול תמורת הזרמת כספים ממשרדי האוצר והפנים. העירייה התחייבה לקבל על עצמה תכנית הבראה ולהיצמד לחשב מלווה. על פי ההסכם, ההליך כולו נועד לצורך וכהכנה לקראת איחוד העיר בשנת 2023. אגב, על פי ההסכם, החשב המלווה יהיה "בעל אוריינטציה לפיתוח וקידום צעדים נדרשים לאיחוד".
לפני כחודש, הגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ שאילתא לשר הפנים אריה דרעי בסוגיית האיחוד. תשובתו של שר הפנים הייתה ברורה: "ההחלטה בדבר איחוד תל אביב יפו ובת ים, עומדת בעינה. תכנית ההבראה המתגבשת בימים אלה בין עיריית בת ים משרד הפנים ומשרד האומר, נועדה לשפר את מצבה הכלכלי שך העיר תוך הגעה לאיזון".
וכאן מגיע משפט המחץ: "תכנית ההבראה, במסגרתה הוצמד לעירייה חשב מלווה, הינה צופה פני עתיד ומכינה את הקרקע לאיחוד. משכך, על הרשות לעמוד ביעדי התכנית ואין הדבר משפיע על האיחוד".
ובכן, בשורה התחתונה, הדברים ברורים: האיחוד הינו עובדה מוגמרת ונעשה בתיאום של משרדי הפנים והאוצר לבין עיריית בת ים במשמרתה הנוכחית.
למקרה שתהיתם על מה מסתמך ברנז בבשורתו? מסתבר שהוא בכלל נופף במסמך של מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, בו הוא בסך הכל עוסק בתכנית ההבראה הקיימת כשהוא מבהיר שהקמת ועדה קרואה אינה עומת על הפרק.
בנוסף, הוצג הסכם חדש בין משרד הפנים לעירייה שכולו עוסק בתנאי העמידה בתכנית ההבראה ובהתחייבות העירייה לעמוד בכל הכללים המחמירים בכדי לקבל את עשרות מיליוני השקלים שהמדינה מזרימה לקופתה. מיותר לציין שאין במכתב ובהסכם כל זכר לשינוי ההחלטה המקורית, לפיה כל תכנית ההבראה נועדה לקראת איחוד הערים.
חבר המועצה אורי בוסקילה, שחשף את תשובתו של דרעי, מסר בתגובה: "החשיפה מוכיחה את טענתנו כי הדיון שהתקיים אמש על תכנית הבראה לבת ים, לא היה אלא אמת חלקית בלבד שבקשה להסתיר את האמת המלאה מתושבי בת ים: העיר תאבד את עצמאותה וראש העיר הנבחר יאבד את מעמדו ויכולתו לקבל החלטות בנוגע לבת ים, הן בשל החשב המלווה והן בשל החלטת האיחוד". בוסקילה האשים את ראש העיר ושותפיו "בהולכת שולל את הציבור ובהסתרת האמת המלאה ממנו".
חבר המועצה אלי יריב מסר בתגובה: "מחובתה של מנהיגות לומר את האמת לציבור, ולא לזרות חול בעיני הציבור. כאמור, שר הפנים החליט לאחד את בת ים עם תל אביב. הנהלת העיר לא אומרת את האמת לתושבים והגדילה לעשות בהשמצות אישיות כלפי חברי מועצת העיר המתנגדים לאיחוד".
בניסיון לרדת לעומק דעתו של ברנז, שוחח 'השבוע בבת ים' עמו ממושכות, ולהלן עיקרי דבריו: עיריית בת ים מצידה לא חתמה מעולם על מסמך בו היא מסכימה לאיחוד, וכל הפרוטוקולים, ההודעות ותשובות השר דרעי – אינם מחייבים אותה. ברנז מתעקש כי ההסכם הנוכחי ועמידת העיר בתכנית ההבראה – מייתרת את הצורך באיחוד העיר. ברנז חוזר ומדגיש את הישגי העירייה ועמידתה ביעדים התקציביים שלדבריו מוכיחים למשרדי האוצר והפנים כי העירייה בקרוב לא תזדקק כלל לחסדי תקציביהם ומשכך, אין כל צורך באיחוד.
ממשרד הפנים נמסר ל'השבוע בבת ים' בתגובה: "אתמול, בתום תהליך ממושך, אישרה מועצת עיריית בת ים את הסכם ההבראה שמטרתו להביא את הרשות המקומית לאיזון בתקציב השוטף החל משנת 2022 ואילך ולהביא להקטנת הגרעון המצטבר. למרות הנטען, המכתב מטעם המנכ"ל, תכליתו הוא הבהרת סעיפי הסכם ההבראה ולצורך של הרשות לעמוד בו. אין באישור תכנית ההבראה כדי להשפיע על עמדת השר והמשרד לגבי האיחוד".

השארת תגובה