ניתוח ראשון מסוגו בעולם ב'קפלן'

מקרה נדיר ראשון מסוגו שדווח בספרות הרפואית העולמית טופל בהצלחה בבית החולים 'קפלן' – גידול נדיר בוושט העליונה הוסר בניתוח מורכב בהשתתפות צוות מומחים לכירורגיה

חדר ניתוח
חדר ניתוח
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ניתוח של 9 שעות למקרה נדיר ראשון מסוגו שדווח בספרות הרפואית העולמית: לאחרונה הוסר גידול נדיר בוושט העליונה של בחור בשנות ה 30 לחייו בגודל 10 ס"מ בניתוח מורכב ביותר של צוות מומחים לכירורגיה של מערכת העיכול העליונה במרכז הרפואי קפלן, בניהולו של ד"ר גיא פינס. על פי הספרות הרפואית המקצועית, מדובר במקרה ראשון מסוגו בעולם של גידול בגודל כזה עם פוטנציאל ממשי לממאירות סרטנית שמקורו במערכת העצבים של הוושט. הגידול גרם לקשיים בבליעה, תחושת מחנק, ירידה משמעותית במשקל ושאיפת חלקי מזון לריאות.
לדברי ד"ר פינס, "הניתוח הארוך שכלל צוות נרחב ביותר עבר בהצלחה והמטופל חזר לאכול היטב ללא קשיים בבליעה ואף לעלות במשקל. מדובר במקרה נדיר ביותר שטופל בהצלחה".

לעיתים רחוקות נתקלים הצוותים הרפואיים במרפאות הכירורגיות בבתי החולים בגידולים על הוושט, שרובם נמצאים ברירית הושט. הגידול שהתגלה למטופל בקפלן ממוקם על מערכת העצבים והנו נדיר ביותר בעולם. "מצאנו רק מאמר אחד משנת 2004 בעיתון אנגלי על הסרת גידול בוושט שמקורו במערכת העצבים עם התנהגות שפירה וגודלו היה 2 ס"מ בלבד", מסביר ד"ר פינס.

לדבריו, "במקרה הנוכחי מדובר בגידול ענק בוושט אצל בחור צעיר בגודל 10 ס"מ עם סיכוי גבוה לממאירות. הגידול גרם לחסימה משמעותית שמנעה ממזון להחליק לקיבה וגרמה לירידה הדרגתית במשקלו של הבחור באופן משמעותי".
הגידול הנדיר, שמכונה בספרות המקצועית 'פרה גנגליומה', נמצא ע"י הצוות הרפואי בבדיקות הדמיה שנועדו להעריך את גודלו, מיקומו המדויק, מידת התפשטותו ופוטנציאל הממהירות שלו. "הגידול היה ממוקם על מערכת העצבים בוושט ולכן מנע תנועתיות של הוושט לצורך דחיפת המזון", מפרט ד"ר פינס.

יצוין, כי במהלך הניתוח המורכב, שארך כאמור כ 9 שעות השתתפו שלושה כירורגים בכירים, ד"ר גיא פינס, פרופ' אמיר אלעמי וד"ר שמעון ספוז'ניקוב, מרדים, צוות חדר ניתוח ואחות, ובוצעה כריתה מלאה של הוושט עם שיחזור של מערכת העיכול. "הניתוח עבר בהצלחה ללא סיבוכים. המטופל עבר לחדר התאוששות ובהמשך ליחידה לטיפול נמרץ. הוא החל לאכול בהדרגה ושוחרר בהמשך לביתו". בימים אלו הוא עובר מעקב ממושך בקפלן בגישה רב תחומית של כירורגים, אונקולוגים וגסטרואונטרולוגים, על מנת לאפשר חזרה לחיים תקינים ומלאים.

אין ספק כי מדובר במקרה נדיר של גידול על הוושט, נאמר ע"י הכירורגים של מערכת העיכול בקפלן, ואנו ממליצים שאם קיימים סימפטומים של קושי בבליעה לאורך זמן, תחושת חנק וירידה במשקל, לפנות לקופת החולים ולבקש להיבדק בהתאם.

השארת תגובה