חבר המועצה התגלה כחבר ב'הבונים החופשים'

פוסט מסקרן שפרסם חבר מועצת העיר אלעד, בו הוא גילה כי חבר בארגון הסתרים 'הבונים החופשים', גרר התבטאות חריפה מכיוונו של הרב אמנון יצחק, שעכשיו מאוים בתביעה כנגד הוצאת דיבה ולשון הרע

הבונים החופשיים
הבונים החופשיים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לפני מספר שבועות, פרסם חבר המועצה אבי עידן פוסט ובו נכתב כי מי שרוצה להצטרף לארגון 'הבונים החופשיים', מוזמן לפנות אליו. לכאורה, היה זה גילוי שצפוי היה כי יעשה קצת רעש, אך עד כמה, אפילו עידן לא לקח בחשבון.

בפוסט האמור, שנכתב לצד תמונתו של עידן עם התלבושת המסורתית של הארגון, נכתב: "סימנו עכשיו מפגש בלשכה של 'הבונים החופשיים'. קבלנו החלטה לפתוח את השורות ולקבל אחים חדשים. אם יש מכם מישהו שרואה את עצמו מועמד והנושא מרתק ומסקרן אותו ומעוניין להצטרף לקהילה החזקה בעולם, שיפנה אלי".

כמו רבים מהקוראים שממצמצים בעיניהם כלא מבינים, וזו הפעם הראשונה להם שנתקלים בצמד המילים 'הבונים החופשיים', כך כנראה היה גם עם הרב אמנון יצחק, שבעקבות התבטאות חריפה שלו בעניין, חבר המועצה אבי עידן שוקל לתבעו. בשורות הבאות אנסה להסביר מה המשמעות של 'הבונים החופשיים', מהו הארגון, מה מטרתו והיכן מקורו.

'הבונים החופשיים' הוא ארגון סתרים אחוותי בינלאומי. שלושת העקרונות המרכזיים של הארגון הם חופש, אחוות אחים ושוויון. חברי הארגון נוהגים בצורה מוסרית ושמים דגש על מתן צדקה. בבסיס רעיונו של הארגון, החברים בו יכולים להיות רק גברים, אך כלל זה נפרץ במדינות שונות.

הקריטריונים של ההצטרפות לשורות הארגון הם אדם חופשי ולא תלוי, בעל שם טוב בקהילתו, בעל רמה מוסרית גבוהה, בעל השכלה מסוימת ובריא בנפש ובגוף. הבנייה החופשית מקבלת לשורותיה חברים כמעט מכל דת שהיא, ובתנאי שהוא מאמין בישות עליונה. כמו כן חבר בה חייב להיות לפחות בגיל 18.

בארגון קיימים מספר דרגות בהם מדורגים החברים. הדרגה הגבוהה ביותר היא הדרגה השלישית – רב-בונה חופשי, כאשר הדרגות שתחתיו הם חבר-בונה ותלמיד-בונה. דרגות 4 עד 33, אינן למעשה חלק מהבנייה החופשית אלא ארגון נלווה, המכונה "הנוסח הסקוטי".

הארגון נחשב לדיסקרטי וכזה שלא יודעים מי הם חבריו ומה היא הפעילות המדויקת של הארגון. מנהג זה כפי הנראה השתרש לאחר שהבנייה החופשית סיפקה מחסה לליברלים שפעילויותיהם יכלו לגרום למותם. עם השנים, התמעט הצורך בחשאיות ו'הבונים החופשיים' החלו להצהיר בגלוי על השתייכותם לגוף זה. בין המנהגים הסודיים נמצאת לחיצת יד סודית, שבעזרתה מזהים הבונים זה את זה, אם כי כבר לפני שנים סודות אלו פורסמו בספרים שונים.

אחד מהסמלים המרכזיים של הארגון הוא ה"המחוגה ומד-הזווית", אשר מסודרים בצורה היוצרת ריבוע. סמל זה מוצג בכל הפגישות של בונים חופשיים.

ההתקדמות מדרגה לדרגה מתאשרת על ידי השתתפות בטקס, שהוא בעיקרו מחזה מוסרי שבו משחק המועמד תפקיד יחד עם חברי הלשכה שאליה הוא מצטרף. הרקע לריטואל יהיה בדרך כלל תנכ"י – בניין מקדש שלמה בירושלים. המועמד אמור להפיק לקחים מוסריים. בונים חופשיים העומדים בפני מעבר מדרגה לדרגה נדרשים לעיתים קרובות, במיוחד באירופה וישראל, להכין עבודות עיוניות על נושאים פילוסופיים ולהרצות עליהן בפני לשכתם.

בכל מדינה בה קיימות לשכות של בונים חופשיים קיימת 'לשכה גדולה' המאחדת אותן כגוף כלל ארצי. הלשכה אליה מבקש חבר להצטרף, אוספת מידע מדוקדק עליו ולאחר התייעצויות מקיימת הצבעה בקלפי בין כל האחים של אותה הלשכה. ההצבעה בנויה כך, שאם יש התנגדות של שלושה חברים – בקשתו נידחת.

הבנייה החופשית אסורה כמעט בכל הארצות הטוטליטריות והבלתי דמוקרטיות, למעט בקובה, שם 'הבונים החופשיים' פועלים תחת שליטה של 'פוליטרוקים' שנשלחו מטעם השלטון. את הדיכוי הגדול עבר הארגון בגרמניה ובכלל, במהלך מלחמת העולם השנייה, פעלו הנאצים נגד 'הבונים החופשיים' ביד נוקשה. כמאה אלף בונים חופשיים מגרמניה ומכול המדינות שנכבשו על ידה, נשלחו למחנות ההשמדה.

המפלגה הנאצית האשימה את 'הבונים החופשיים' שהם פועלים מטעם היהודים. בספרו "מיין קמפף", האשים היטלר את היהודים בקשירת קשר עם 'הבונים החופשיים' למטרת השתלטות על גרמניה. לטענתו, 'הבונים החופשיים' חברו עם היהודים כדי שידם תגיע בקלות אל נשק נוסף שישמש נגדו – עולם הדפוס, שהיה אז בעיקרו מקצוע של יהודים. בעקבות כך קרא היטלר להשמיד את היהודים והבונים חופשיים. ראוי לציין, כי באותם ימים היהודים שהשתייכו ל'בנייה החופשית' היו מועטים.

פעילות 'הבונים החופשיים' בארץ החלה לפני קרוב למאה וחמישים שנה, כאשר חברים בארגון – בעיקר מארה"ב – הגיעו ארצה למצוא שרידים ארכאולוגיים שיוכיחו את אמתותן של אגדות הטוענות כי מוצא הארגון הוא בבית המקדש שבנה שלמה המלך, אותו הם מחשיבים כ"בונה הראשון". מערת צדקיהו בירושלים היא אחת המקומות החשובים ביותר מבחינתם, מאחר ולטענתם ממנה נחצבו האבנים ששימשו לבניית בית המקדש הראשון. למערה הזו מגיעים בונים חופשים מכל העולם ובשפות זרות היא מכונה בשם 'מחצבות המלך שלמה'.

ב-1868 הוקמה הלשכה הראשונה של הארגון בארץ בירושלים וב-1906 הוקמה לשכה נוספת. במהלך מלחמת העולם הראשונה, הוגלו חברים רבים בלשכה על ידי המשטר העות'מאני ובעקבות זאת פעילות הלשכה הושעתה. ב-1932, נוסדה לראשונה לשכה גדולה בישראל, עם קום המדינה ב-1948, נסגרו מספר לשכות דוברות ערבית מיוזמתן של החברים וב-1953 נוסדה הלשכה הגדולה במדינה.

כאמור, אחרי פרסום הפוסט תקף הרב אמנון יצחק בשיעורו את חבר המועצה אבי עידן וכנראה גם ראה בדבר זה כאפשרות להתנגח בתנועת ש"ס ובארגון 'הידברות' – שלו יריבות קשה עם שניהם. בהרצאה שמסר ביבנה, נעמד אחד המשתתפים ושאל: "מתי כל האמת על ארגון הידרדרות (הידברות. א.ר.) יצא לאור?" יצחק שלף את הפוסט של עידן ואמר: "תראה עכשיו יש את אחד המרצים שלהם, קוראים לו אבי עידן. זה בן אדם שחזר בתשובה דרכי (עידן טוען בתוקף כי זהו שקר גס) ועכשיו שולחים בכל הקבוצות שהוא לבוש בבגדים של 'הבונים החופשיים' והוא קרא לאנשים להצטרף ולהיות חברים שם".

יצחק המשיך ותקף: "זה כת ששותים דם של בני אדם ושל חתולים. הם סוגדים לשטן. זה עבודה זרה ממש. הבן אדם הזה משמש בתפקיד מטעם ש"ס, במועצת העיר אלעד. הוא בהידרדרות וקורא לכולם להגיע לבונים החופשיים".

בשיחה איתנו מסביר עידן: "זה כמו מועדון חברים. נפגשים פעם בחודש ומדברים על דברים מעניינים, כמו היסטוריה, פילוסופיה, למידה ועוד, וכן יוזמים פעילויות לטובת החברה".

עידן מסביר כי הדיסקרטיות עליה שומרים בארגון אינה עקרונית, אלא אלמנט שנשאר מהעבר. "זה יותר בשביל הגימיק, פחות בשביל הצורך". לדבריו: "אני חבר בארגון מאז 2005. הקריטריונים הם להאמין בא-ל אחד שברא את העולם".

• מה פשר הפוסט שפרסמת?

"'הבונים החופשיים' אף פעם לא היו מסיונריים. זה תמיד עבד כך שבונה חופשי הביא את בנו, או שלאחד מהבונים היה מכר שנראה לו מתאים והוא הציע אותו כמועמד, אבל אף פעם לא היה גיוס המוני. במפגש האחרון דיברו על זה שקצת נרדמנו ואף אחד לא טורח לצרף בונים חדשים וממילא הבנייה החופשית בארץ מצטמצמת. אז עשיתי את מה שאני יודע הכי טוב לעשות, לשווק, ופרסמתי את שפרסמתי, כשעשיתי זאת לא ידעתי שיהיה כזה באז".

• עובדת היותך איש פוליטי לא מתנגשת עם הארגון?

"בתוך הלשכה אסור לדבר על דת ועל פוליטיקה. ממילא אם אני לא מזכיר את זה, אז זה לא מתנגש עם התפקיד שלי".

• ואיך החברים בש"ס הגיבו?

"זה הפעם ראשונה שיצאתי עם ההצהרה הזו. חלק מהתגובות שקיבלתי היו, כמו שאומרים, ה' ירחם. מש"ס עצמה לא היו תגובות מיוחדות. חשוב לי להבהיר שכאדם שנמצא בתוך הארגון מעל עשר שנים, מעולם לא נצרכתי לשתות דם ולא להשתחוות לפסל חלילה. בלשכה שלנו יש רק יהודים. ברגע שהצרפתי ללשכה הזו, העבירו את מטבח הלשכה לגלאט כשר. מתחשבים בכל אחד".

• יש תגובות ברחוב?

"היו אנשים ששאלו אותי למה אני מחפש תחליף ליהדות. זה מצחיק, מה הקשר בין בנייה חופשית ללהיות יהודי או לא להיות. הבנייה החופשית היא לא דת, אין ספר חוקים והלכות של הבנייה החופשית, יש חוברת כללים ונהלים וכשאנחנו מתחייבים בלשכה על הכללים אנחנו מתחייבים על ספר התנ"ך, לא נשבעים כי אסור על פי תורה. העיקרון של הארגון מבוסס על שבעה ערכים כמו חסד, צדקה ועוד".

26 תגובות
 1. מצויין. חסרים אנשים טובים…

 2. כדאי מאוד לדבר מעט על "בני ברית " ותרומתם למדינת ישראל.

 3. ספר להם שנשבעת על מזבח ובו התנ"ך הברית החדשה והקוראן, מר עידן.

 4. אסור לקרוא לאיש יצחק אמנון החוזר בשאלה רב זה ממש ביזוי כובד התורה אפשר לקרוא לו פולטיקה ממולח או פרשן פולטי

 5. הבונים החופשיים =כת השטן ועבודה זרה

 6. המוזר מחפש המון תשומת לב שמישהו יעביר אותו לתפקידים אחרים במקום…

 7. אמו.

 8. "ספרדי" אני מוחה בך על ביזוי תלמיד חכם

 9. כל הכבוד משפחתי אבא ז"ל היו " בונים חופשיים" בסקוטלנד. המועדון נקרא " מונטפיורי"

 10. הבונים החופשיים קשורים לנצרות הפרוטסטנטית.
  רוצה להיות פרוטסטנטי – בכבוד, אבל אל תרמה את בוחריך.
  אסור שתהיה בתנועה שמייצגת יהדות.

 11. "העבירו את מטבח הלשכה לגלאט כשר" "הבניה החופשית היא לא דת". כנראה שלא בודקים את רמת ההכרה שם.

 12. כת מסוכנת לא מאמינה בשום דת רק בעצמה

 13. נשמע טוב דווקא

 14. אני חושב שבניה חופשית בארץ כנען( ישראל)
  הוא דבר חשוב במהותו , ואין צורך לחטט מאין זה מגיע!
  בהצלחה, מקווה שלא יחסר השנה הנוכחית דיור בר הסגה לזוגות צעירים!!

 15. איזה תגובות הזויות כדאי לדעת מאיפה הבונים החופשיים צמחו לפני שמגיבים
  ושאפו לך על שהוצאת את זה החוצה אנשים צריכים ללמוד על האירגון הזה ועל פועלו לחברה הגלובלית

 16. ממשלת צללים קוראים להם והמטרות העיקריות שלהם הם לשלוט על כל האוכלוסיה כמו עכשיו דרך חיסון כל תושבי כדור הארץ בחיסונים בעלי שבב,
  לשלוט על הכספים של כלל האוכלוסיה בעולם, שזה הולך לקרות, לדלל את העולם וכאלה לטובת כמה משפחות עשירות בקנה מידה בלתי נתפש, שיהיה להם עולם מרווח ונקי מאנשים לא שימושיים לא יעילים בשבילם.
  הדברים בדוקים .תחטטו בגוגל תגלו הכל יוצא מפיהם .האמת שהחביאו שנים פרצה החוצה כעת כי עכשיו היישום של הדברים.
  מלא חומר לאימות הדברים שאין פה מקום להאריך.תכתבו אילומינטי , בונים חפשיים ותגלו בעצמכם.

 17. הרב אמנון יצחק איש הכי אמין שיש וצדיק יחד בדורו; כל מילה שלו בדוקה.

 18. הבונים החפשייםהאילומינטי, עובדים לשטן- לוציפר כדבריהם.ארגון סתרים רב בשנים.נתגלתה דירת סתרים בתל אביב ובה גולגלות וחרבות.הם עובדי עז.כת השטן זה חלק מהם.תחטטו בגוכל תמצאו שהכל נכון כפי שאמר הרב אמנון יצחק.הם מסתירים את אמונותיהם ומעשיהם תחת מסווה של: אחווה שוויון ודאגה לאנושות.בשביל מטרות נעלות כאלו לא צריך להסתתר.

 19. אבי עידן מספר כל מה שטריויאלי ולא על מהות הארגון עקרונותיו.זה לא נכון שרק משוחחים על דא והא וזה לא לטובת האנושות.עובד על ציבור חרדי שלא מודע ואין לו אינטרנט.

 20. זאת עבודה זרה שטנית..

 21. העולם עומד לפני סגירה
  אין לך מה לעשות בשביל זה חזרת בתשובה כברת דרך ארוכה ? מאמינים בישו המסכן…
  תחזור הביתה לפני שמשיח צידקינו יכלה את כל הבונים החופשיים….וגם את ביבי האומלל ומושתל השבב
  מה שכן אח"כ יהיה לנו עידן של בניה חופשית בארץ ישראל כפי שנאמר קודם….

 22. עידן. הצלחת לקבל יחס כמו שתכננת. מה חסר לך ביהדות שאתה מחפש תחליפים עלובים כאלה?

 23. בושה וחרפה, אלק חרדי.
  חרדי=חרד מפני הבורא בלבד!!
  תתבייש לך לפי הכתוב אתה בהלם מהרעש שעשו…שיגיע המשיח או זמנך מהעולם אתה תבין, ולצערך זה כבר יהיה כבר מאוחר לתקן.

 24. אני מחוה נגד בזיון של הרב אמנון יצקח שליט"א!
  התביש לך, ספרדי!

 25. היי יצא לי לשוטט באתר, אהבתי כל הכבוד!

השארת תגובה