הברית עם ש"ס בסכנה, מזרימים כוחות

בסיפור הכואב הזה יש הרבה מעבר לפוליטיקה: פיצול פנימי שקורע קהילה, כאב על נטישה ציבורית, מאות בנות שלא הולכות לבית ספר ועכשיו, גם איום על ה'פטרונות' של ש"ס, המחזיקה בכמעט מחצית מחברי המועצה

חבר הכנסת על קברו של מהרא"ש ביבניאל
חבר הכנסת על קברו של מהרא"ש ביבניאל
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הקרבות הפנימיים שקורעים את קהילת ברסלב ביבנאל, מתחילים לתת את אותותיהם גם בשדה הפוליטיקה המקומית ואפילו הארצית. למרות שהם מחזיקים בברית היסטורית עם תנועת ש"ס, קולות אכזבה בקהילה הולכים וגוברים באחרונה, עד כדי חיפוש אלטרנטיבות. מנגד, במפלגת ש"ס הארצית הוחלט לשנס מותניים ולהזרים לעיר את מיטב כוחותיהם הפוליטיים, על מנת להציל את המצב.

בכדי להבין איך התגלגלו המריבות הפנימיות לפתחה של ש"ס ומדוע הן מדירות שינה מעיני ראשיה, נדרש להרחיב מעט את היריעה. לפני 3 שנים, הלך לעולמו מנהיגה הנערץ של הקהילה, הרב אליעזר שיק זצ"ל. מאז, הקהילה התפצלה, כשמרבית מאנשיה קיבלו על עצמם את הנהגת הרב יצחק לעזער והרב דניאל בוים.

מנגד, קבוצת מיעוט המונה כ-20% מאנשי הקהילה, לא קיבלה את הסמכות החדשה והפכה לאופוזיציה פנימית, אך למרות מיעוטה, היא מחזיקה בכוח רב: השליטה במוסדות הקהילה נמצאת בידיה, כך שחלק נכבד מהתושבים נמנעים מלדרוך בבית הכנסת המרכזי, מקווה וכעת, גם בבית הספר.

בימים ההם, כשהקהילה הייתה בראשית ימיה, חיפש הרב שיק מישהו שיפרוש חסות על המוסדות ובעיקר ידאג למבנים ראויים לבית ספר ותלמוד תורה. בצר לו, נאלץ לפנות אפילו לחברי כנסת מבל"ד, שהתגייסו לעזור בכנסת ובעקיפין גרמו לנציגי הציבור החרדי להתעורר. אגב, בבחירות הסמוכות, נמנו ביבנאל 2 קולות למפלגת בל"ד, כששמות המצביעים מטעמי הכרת הטוב – מפורסמים ביבנאל.

לבסוף, פרסה מפלגת ש"ס חסות על קהילת הרב שיק ביבנאל ודאגה לכל צרכיה. מוסדות החינוך של הקהילה עברו לחסות תחת רשת מעיין החינוך התורני של התנועה.

החיבור הניב גם שיתופי פעולה פוליטיים. לתנועת ש"ס ביבנאל לא פחות מארבעה מנדטים במועצת העיר (מתוך תשעה, כמעט חצי), כאשר כולה נשענת על קולותיהם של קהילת הרב שיק. יו"ר המפלגה הוא אבי בן חמו, פוליטיקאי משובח ואיש עשייה נדיר בהישגיו, שבאחרונה קיבל את תואר 'המשנה לראש המועצה' בצירוף סמכויות ייצוגיות.

למרות שבן חמו מנסה להימנע מלהתעבר על ריב לא לו ומשתדל להתרחק מהמחלוקת בין פלגי הקהילה, בפועל הוא נתפס כאיש של הזרם המרכזי, מה שמקנה לו עוינות מצד אופוזיציה רבת עצמה.

ואם לא די בזה, ביישוב קיים מרמור מצטבר כלפי תנועת ש"ס, ממנה הם מצפים לפתור את ענייניהם כפטרונית פוליטית ובעיקר כמנהלת רשת החינוך בפועל. מפלס הזעם עלה לשיא בשבועות האחרונים, זאת בעקבות 'שביתה' עליה הכריזו כ-200 בנות (מתוך כ-270), שלא הולכות לבית הספר בעקבות הקרע הפנימי.

"יש תחושה שש"ס לא מספקת את הסחורה, מין תחושה של 'אח חורג'. עד שקיבלנו את בית הספר לקח שנים, כל דבר הולך בקושי רב, עכשיו יש פה בעיות קשות במוסדות, מאות בנות יושבות בבית, אם אתם נקראים נציגים שלנו – בואו, תתייצבו לעזרה", אומר תושב מקומי.

ההתמרמרות המצטברת מביאה את חלק מראשי הקהילה לשקול שיתופי פעולה פוליטיים עם מפלגות חרדיות או דתיות אחרות. כך או אחרת, גורמים בקהילה מעריכים שהסיכוי לשחזר את ההישג של ארבעה נציגים במועצה – קלוש.

מנגד, בתנועת ש"ס הארצית מודעים היטב לבעיה – כמו גם לכוחה של הקהילה בבחירות הארציות – ונחושים לפתור אותה בכל מחיר. ש"ס ניצבת במצב כמעט בלתי אפשרי, כאשר היא מתמודדת עם מריבה פנימית, אך למרות כך, ראשיה החליטו לעשות כל מאמץ על מנת להביא לפחות לרגיעה ולמציאת מכנה משותף שיאפשר את המשך ההרמוניה במוסדות.

"ש"ס כמפלגה שמה הרבה כוח ע"מ לאחד בין שני הקבוצות וזה יכלול פגישות מרתוניות של השר דרעי עם כלל הגורמים, ע"מ להביא לאחדות. יבנאל הייתה ותישאר מוקד כח ומקור גאווה של התנועה הקדושה", דברי גורם בכיר בש"ס.

2 תגובות
  1. יעקב מרגי זה אחד שיוכל להשכין שלום ??? סור ממחננו !

  2. דבר ראשון להעיף את בן חמו הוא יצר ביבנאל את כל המחלוקת

השארת תגובה