הליטאים וחב"ד משלבים ידיים בדרך למועצה

רבני הציבור הדתי והחרדי סיכמו בחשאי על הקמת מפלגה משותפת, למרות לחצי ראש העיר • בראש הרשימה: צעיר חב"די • בעקבות המהלך, בכיר ש"ס מיכאל אילוז פורש מהמרוץ

נצרת עילית
נצרת עילית
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בסיכום דרמטי שנרקם אחרי עמל רב ושאמור היה להישמר בחשאי, סיכמו רבני העיר נצרת עילית על הקמת מפלגה חדשה שתאחד תחתיה את כל גווני הציבור הדתי והחרדי בעיר, ובהם הקהילה הליטאית וחסידות חב"ד. המוקש: לחצים כבדים מכיוונו של ראש העיר רונן פלוט לתמוך ישירות ברשימתו.

העיר נצרת עילית עברה בשנים האחרונות מהפך מבחינת הציבור הדתי והחרדי וצירפה אליה מאות משפחות מהגרעינים התורניים של הדתי לאומי, מהציבור הליטאי בהר יונה ג' ובעיר ומקהילת חב"ד הוותיקה. בבחירות האחרונות, רצה רשימה בשם 'חזית יהודית מאוחדת', משותפת לחב"ד ולדתי לאומי והכניסה מנדט אחד בלבד, הלא הוא נדב טובול. בהמשך הקדנציה פרש ובמקומו נכנס איש חב"ד איציק פינטו.

בימים האחרונים, התכנס בחשאי פורום רבני נצרת – המורכב מרבני כלל הקהילות – ונדרש להכרעות פוליטיות. לאחר דין ודברים ובתום בחישות רבות מצד עסקני הקהילות, הוחלט לצאת למפלגה מאוחדת, שתנסה למקסם את הכוח התורני בעיר בשאיפה לשלשה מנדטים.
על פי הסיכומים, מי שיעמוד בראש הרשימה הוא מנחם גנדל, מנכ"ל מוסדות 'חסדי מנחם', רק בן 28 וכבר נחשב לעסקן מוכר ומוערך בעיר. במקום השני יוצב נציג הציבור הדתי לאומי.

אלא שמבחינת הקהילה הליטאית – אליה וקוץ בה: 'דגל התורה' – כמו כל הציבור הדתי והחרדי בנצרת עילית – מחזיקה בקשרים הדוקים וחמים עם ראש העיר רונן פלוט, מנכ"ל הכנסת לשעבר שנבחר בבחירות מיוחדות לפני כשנתיים. למרות שהתמיכה בו לראשות העיר מובטחת, על פי גורמים מעורבים, פלוט מפעיל לחצים כבדים על 'דגל התורה', לבל תצטרף לרשימה אחרת ותתמוך גם ברשימתו למועצה.

בעקבות הדברים ולאחר שקילת כל הצדדים, החליטו בכירי 'דגל התורה' בעצת רב הקהילה הגאון רבי מאיר יהודה פישר, לקחת חלק בחזית הדתית המאוחדת אך לשמור על הדברים בסוד עד מועד סמוך לבחירות. עם ראות שורות אלה אור – משהו בתכנית המקורית ישתבש.

וברקע הסיכומים על הקמת המפלגה החדשה, מודיע יו"ר המועצה הדתית ובכיר ש"ס, מיכאל אילוז, על חזרתו מכוונתו לרוץ למועצת העיר. לפני כחצי שנה, הכריז אילוז על ריצה כשהוא מצפה ללכד סביבו את הציבור הדתי והחרדי, אך לאור חוסר ההיענות – לא נותר לו אלא לפנות את הזירה.

אילוז, מקורבו של יו"ר ש"ס אריה דרעי ואחד מהאנשים היותר חזקים בתנועת ש"ס, מחזיק ברזומה מוניציפאלי וניהולי עשיר, בין היתר כראש מועצת מעלה עירון. לפני כשנה וחצי עבר להתגורר בנצרת עילית והוא מכהן כיו"ר המועצה הדתית בה.

בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי' אומר אילוז כי "אכן הצהרתי שאני יתמודד למועצת העיר, אבל כשראיתי שאין היענות, שהרבנים הלכו וישבו לבד ולא קראו לנציגים, הבנתי שאין גיבוש סביב מועמדותי וירדתי מזה".

השארת תגובה