"18,000 אסירים הועברו – למנוע טרור"

לדברי ראש חטיבת המודיעין בשב"ס: "האתגר של השב"ס אלו האסירים שנכנסים לכלא לתקופות קצרות – כדי שלא יתחברו לאסירי עולם שיגרמו להם לבצע פיגועים"

בית סוהר. צילום: שב"ס
בית סוהר. צילום: שב"ס
משאיר אבק לכווולם! המסלול המקיף ביותר בשוק של עיצוב גרפי ותקשורת חזותית

ראש חטיבת המודיעין בשירות בתי הסוהר תג"ד יובל ביטון*:

"בשנה האחרונה העברנו בעקבות מידע מודיעיני 18,000 אסירים ביטחוניים כדי למנוע התאגדות ופעילות טרור בתוך הכלא"

ראש חטיבת המודיעין בשירות בתי הסוהר דיבר לפני זמן קצר בפתיחת הכנס הבינלאומי לשרי ביטחון הפנים שיזם השר ארדן, ונתן סקירה אודות כמות האסירים הביטחוניים. בין היתר ציין כי כמחצית מהאסירים שייכים לארגון הפת"ח והתייחס אף למפגעים הבודדים היושבים בכלא הישראלי, אליהם התייחס מוקדם יותר הבוקר גם השר ארדן במסגרת מחקר ייחודי שנחשף הבוקר וחושף את הפרופיל של "הזאב הבודד" כמפגעים שהוציאו לפועל פיגוע באופן עצמאי וללא שיוך לארגון טרור. בהקשר זה ציין תג"ד ביטון כי "מדובר ב-550 אסירים רק מתקופת הפיגועים האחרונה שהם ללא שיוך ארגוני ורוב האסירים ממזרח ירושלים פעלו בשיטה זו של מפגע בודד".

*נזכיר כי הבוקר באותו הכנס הורה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן על הקמת ועדה ציבורית לבחינת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים* ואמר כי "תפקידה של הוועדה יהיה להמליץ על דרכים להחמרת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים, עד למינימום המתחייב בדין, כדי שכל מי שמתכנן להוציא לפועל פיגוע טרור מסיבות דתיות או לאומניות חייב לדעת, או שהוא ישלם על כך בחייו או שהוא יינמק שנים רבות בכלא".

ביטון סיפק פילוח של כלל האסירים ואמר כי "אסירי דאעש מהווים אחוז אחד מהאסירים, רובם אזרחי מדינת ישראל. ישנם עוד 313 מפגעים שיצאו מרצועת עזה ומשתייכים לחמאס, 415 אסירים ממזרח ירושלים ועוד 5,000 אסירים מוצאם בגדה המערבית, משם יצאה הכמות הגדולה ביותר של המפגעים היושבים בכלא הישראלי כיום, כאשר רמאללה מהווה את בירת הטרור מהבחינה הזו".

בדבריו הדגיש כי ישנו אתגר משמעותי כיום בפעילות שב"ס ונוגע לאסירים שנשפטו למאסר עולם: "מירב תשומת הלב כיום פונה לאסירים שנשפטו למאסר עולם אחד ומעלה, שכן הם מבינים שעליהם להוציא לפועל פיגועי חטיפה כדי להשתחרר בחילופים העתידיים. אותם אסירים חוברים לאסירים הנכנסים לכלא לתקופות קצרות על מנת לגייס אותם לארגון בו הם פועלים על מנת שכשיצאו מהכלא יהוו שולחה מבצעת שתוציא לפועל פעילויות טרור".

על מנת להתגבר על אתגר זה הסביר, "כי שב"ס מפעיל יכולות מודיעיניות מתקדמות, ביניהן: ביסוס רשת מודיעין על ידי סוכנים בתוך בתי הכלא ומחוצה לה, למידה של דפוסי פעולה של אסירי טרור, שימוש בתמהיל האסירים והפרדה בין אסירי עולם ומעלה לאסירים הנכסים לתקופות קצרות כדי למנוע התאגדות. בנוסף ישנו מעקב צמוד אחר עורכי דין של האסירים ביטחוניים וזאת מאחר ו*בשנה האחרונה נעצרו שמונה עורכי דין של אסירים שהעבירו להם מידע מודיעיני מארגוני הטרור אל תוך כותלי הכלא*".

*הכנס הבינלאומי לשרי ביטחון פנים והגנת המולדת (IHSF) ביוזמת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן* מהווה את מפגש ההתנעה להקמת פורום בינלאומי ראשון מסוגו להתמודדות עם האיומים המשותפים בתחומי הטרור, ההסתה והסייבר. הכנס המתקיים בשיתוף פעולה הדוק עם השרה האמריקאית לביטחון המולדת קירסטן נילסן ובמעמד שרי ביטחון פנים ובעלי תפקידים בתחום מ-19 מדינות מרכזיות בזירה הבינלאומית, נועד לשפר את התמודדות המדינות המשתתפות תוך חיזוק מעמדה של ישראל בעולם ומיצובה כמובילה בתחומים אלה.

השארת תגובה