מליון ש"ח תוספת: קרוב לגר"ח

בעל דירה בבני ברק דרש מיליון שקל יותר בגלל הסמיכות לבית הרב, מבדיקה באתרי נדל"ן עולה כי מדובר בהקפצת מחירים משמעותית ביותר, בהשוואה לדירות בעלי גודל ונתונים זהים, שנמכרים בסביבות שני מיליון שקלים

הגרח-קניבסקי-צילום-בעריש-פילמר
הגרח-קניבסקי-צילום-בעריש-פילמר
משאיר אבק לכווולם! המסלול המקיף ביותר בשוק של עיצוב גרפי ותקשורת חזותית

במודעה שנתלתה לאחרונה בשכנות "חזון איש" בבני ברק, שם מתגורר מרן הרב חיים קנייבסקי, הוצעה דירת ארבעה חדרים, 100 מ"ר גודלה, עם נוף לים ופרגולת סוכה. אלא שההדגשה דווקא לא הייתה הים, אלא שיש בה "מרפסת שירות לגר"ח קנייבסקי שליט"א". בעל הבית מבקש סכום קטן – שלוש מיליון שקלים. 

מבדיקה באתרי נדל"ן עולה כי מדובר בהקפצת מחירים משמעותית ביותר, בהשוואה לדירות בעלי גודל ונתונים זהים, שנמכרים בסביבות שני מיליון שקלים. כמובן, ישנן תוספות מיוחדות ופרמטרים שמשפיעים על מחיר הדירה, כדוגמת קומה ותכולה, אך נראה כי המחיר קפץ משמעותית בשל הקרבה לגדול הדור. 

"המחיר גבוה מהממוצע באזור בין היתר בגלל הקרבה לצדיק", מודה בעל הבית. "זה בהחלט דבר שמשפיע, כחלק מהמפרט הטכני. זה ערך מוסף להיות קרוב לצדיק ודבר גדול. בחז"ל נלמד שאם גרים ליד צדיק או מקום שלומדים בו תורה זה משפיע". 

לפי "ישראל היום" לא מדובר במקרה היחיד שבו קרבתו של רב כזה או אחר משפיע על מחירי הדירות, אך מתברר שיש מי שמוכנים לשלם הרבה כסף עבור דירות גם בסמיכות לרבנים שנפטרו. מול קברו של הרב עובדיה יוסף, שקבור בבית העלמין בסנהדריה, הוצע למכירה דירת חמישה חדרים "הכי קרובה לציונו של מרן זיע"א". הדירה נמצאת ממש ליד צומת מרן, ליד הכניסה לבית העלמין, מה שמייקר כמסתבר את איכותה, זאת למרות שמדובר בצומת הומה ברוב שעות היממה. קברו של הצדיק מנצח את החסרונות. 

אזורים הקשורים לרב עובדיה נחשבים כאטרקטיביים למדי גם לאחר פטירתו. בעבר נמכרה הדירה שמעל לביתו של הרב עובדיה ולבית הכנסת שלו, בכשני מיליון שקלים, סכום גבוה במאות אלפי שקלים ממחיר השוק עבור דירה דומה באזור. 

לפי בדיקת "ישראל היום" גם דירות באזורים הצפוניים יותר של מדינת ישראל נחשבות כאטרקטיביות אם הם קשורות לציון קברו של רב כזה או אחר. בעבר הוצעה דירת נופש ביישוב בר יוחאי עם הדגשה שיש גם "נוף לרשב"י" – ציון קברו של הרב שמעון בר יוחאי שמהווה יעד למיליונים מדי שנה.

תגובה אחת
  1. יש שדורשים תוספת על נוף לים… ויש תוספת לנוף של בית ספר תורה חי…

השארת תגובה