הישג לאייכלר: הכל על נהלי הבידוק החדשים בנתב"ג

שדה התעופה בן גוריון
שדה התעופה בן גוריון

בתום שנתיים של עבודה סיזיפית משותפת למשרד המשפטים, רשות שדות התעופה, הועדה לפניות הציבור בכנסת ורשות האוכלוסין שונו השבוע לטובה נהלי הבידוק בשדה התעופה. על פי הנוהל החדש – אם לנוסע ישנה בעיה עם חוב המעכב את יציאתו מהארץ, יודיעו לו על כך כבר בשלב הפקדת המזוודות בדלפקי ה'ציק אין'. זאת, כדי שיוכל להסדיר את חובו בלי לעכב את שאר הנוסעים.

עד כה, על פי הנוהל, מצבו של הנוסע נודע לו רק בשלב הצגת הדרכונים ביציאה מהארץ לאחר שכבר הפקיד את המזוודות. מצב, שהוביל לקשיים רבים, בעיקר מול שאר הנוסעים שסבלו על לא עוול בכפם כאשר הנוסע המעוכב כבר שלח את המזוודות למטוס, וכך נוצר עיכוב ארוך ומייגע שבמהלכו נדרש הנוסע לסור אל אחד מסניפי הבנקים בנתב"ג ולהסדיר את תשלום החוב. שכן על פי הנוהל הבינלאומי, אם הופקדו כבר מזוודותיו של הנוסע, המטוס אינו רשאי להמריא בלעדיו.

על פי הנהלים החדשים, ברגע הפקדת המזוודות בדלפקי הצ'ק אין יתברר האם הנוסע רשאי לצאת מהארץ. במקרה שחל עליו עיכוב יציאה, הפקיד יורה לנוסע לסור אל משרדי רשות האוכלוסין הממוקמים בשדה התעופה, על מנת לברר את הסיבה למצבו. אם המניע הוא חוב כספי, יוכל לשלם במקום במזומן או בכרטיס אשראי. כדי למנוע דליפת פרטים אישיים לא יופיע אצל הפקיד שום פרט נוסף, מעבר לכך שעל הנוסע לסור על רשות האוכלוסין שם יקבל פרטים נוספים.

מדובר בהישג מרשים לחה"כ ישראל אייכלר, העומד בראש הועדה לפניות הציבור של הכנסת ומטפל בנושא מזה כשנתיים. המצב הקודם היה בלתי הגיוני", אמר השבוע אייכלר. "נוסעים שנתקלו בחובות ישנים שנצברו ברשותם, נתקעו בשלב האחרון רגע לפני היציאה מהארץ, וכך בוזבז זמן רב שבו יכלו להסדיר את חובם. מה גם, שאחרי שהמזוודות כבר הובלו לבטן המטוס, אין אפשרות להמריא בלעדי הנוסע. כך שכל פעולה, בין אם זה הסדרת התשלום, ובין אם הורדת המזוודות מתא המטען, נמשך זמן רב וגרם לעיכוב חריג עבור מאות נוסעים על לא עוול בכפם. לעיתים נגרם 'גזל זמן' של למעלה מחצי שעה למאות נוסעים. הנוהל החדש הגיוני יותר, וצודק. אני מודה לכל העוסקים במלאכה על המאמץ והחשיבה מחוץ לקופסה עד להסדרת הנושא הלכה למעשה".

השארת תגובה