572: פרויקט ענק, ומימון לילדי בני ברק

כך הפכה תכנית ממשלתית יבשה לשטחי מסחר – ליוזמה נרחבת שכוללת 2,100 דירות 'מחיר למשתכן' בבני ברק, פוטנציאל עצום להכנסות ומאה מיליון שקל רווח לעירייה – שהוקדשו בהוראת ראש העיר למימון וסיוע לילדי העיר

מפת תוכנית
מפת תוכנית

שנים חלפו מאז זכתה בני ברק בפעם האחרונה לרשום התפתחות של ממש, הכוללת הרחבה עירונית וסיפוח שטחי מסחר בהיקף משמעותי, כפי שהיה במתחם המפורסם BBC, ונדמה כי הפעם, לקראת סיום הקדנציה, רושם ראש העיר הרב חנוך זייברט הישג שייזכר לשנים ארוכות כאחד החיוניים ביותר ליציבותה הכלכלית של העיר.

שם הקוד של התכנית הוא תב"ע 572, והיא מתייחסת לשטח עצום בגודל של לא פחות מ-1,700 דונם (לשם השוואה, גודלה של העיר כולה הוא 7,700 דונם), השוכן בצפון העיר בין כביש 4 למבצע קדש, כאשר הוא תחום מדרום בכביש אם המושבות ומצפון גובל בנחל הירקון.

במקור, תכננה המדינה בעצלתיים אופייניים ליצור בשטח מעין המשך לשטח תב"ע 566 שזכה לכינוי ה-BBC, כשהאזור כולו יועד לשטחי תעסוקה עם תכנון לכמיליון וחצי מ"ר של שטחי מסחר ומשרדים.

ראש העיר שזיהה את הפוטנציאל העצום של השטח, הנחה את העירייה לקדם את התוכנית, בשינוי משמעותי: את שטחי המסחר המיועדים 'דחסו' לכמחצית מהשטח שתוכנן מראש בצדו המערבי, זאת מבלי לוותר על אף מ"ר, ובשאר השטח תוכנן פרויקט בנייה של 2,100 יח"ד נוספות לעיר, המשוועת לדירות נוספות.

בתחילה נאלצו הגורמים המקצועיים בעירייה להתגבר על שורה ארוכה של מכשולים, כולל הסכמי חכירה מיושנים על חלק מהשטחים, עיכובים ביורוקרטיים ועוד. באמצעות פניה לותמ"ל (ועדה ארצית המיועדת לאישור תכניות בניה בהיקף משמעותי ומיועדת לדלג על הליכים ביורוקרטיים) אושרה התכנית כותמ"ל 1045.

על הדרך, שילבה העירייה בהוראת ראש העיר גם תכנית להקמת פארק עירוני על הירקון, ממנו ייהנו ילדי העיר.

הישג מדהים נוסף, נוגע לאופן שיווק הדירות, שיימכרו במסגרת 'מחיר למשתכן' בסבסוד משמעותי. מכיוון שבכל עיר ישנה עדיפות לתושבי אותה העיר, המשמעות היא כי אלפי דירות יעמדו לרשות הציבור החרדי במרכז גוש דן בתמחור הגיוני ומותאם.

אלא שהסיפור לא הסתיים כאן: ברמ"י (רשות מקרקעי ישראל) נזקקים לפתח את השטח, בעבודות שמטבען עולות מאות מיליוני שקלים. במסגרת מו"מ שניהלו מול עיריית בני ברק, הגיעו להסכמה על הסכם פיתוח, בו סוכם כי המדינה תשכור את שירותיה של עיריית בני ברק להכין את התשתיות, והמדינה תגבה מהלקוחות הרלוונטיים את הנתח הכלכלי שאמור לכסות את העלויות.

כלל עלות הפיתוח נאמדת בכ-2 מיליארד שקל, כאשר מתוכם 700 מיליון הם עלויות הקשורות להיבטים ארציים, אותם רמ"י משלמת ישירות, 1.3 מיליארד ישולמו באמצעות עיריית בני ברק, שתזכה גם לדיבידנד משמעותי של דמי ניהול בסך של לא פחות מ-15% מהסכום.

לפי האומדן, תקבל עיריית בני ברק כ-200 מיליון שקל דמי ניהול מהמדינה עבור הפרויקט, מהם כמאה מיליון עלות לתכנון וניהול בפועל של עבודות התשתית והפיתוח, וכמאה מיליון נוספים ייכנסו לקופת העירייה וישמשו לטובת התושבים.

לפי אומדן שחושף בפנינו בכיר המעורב בפרטים בעיריית בני ברק, תקבל העירייה מדי שנה בעשור הקרוב רווח נקי של כעשר מיליון שקל.

אלא שכאן התערב ראש העיר חנוך זייברט שוב, והבהיר כי אם ישנו כסף 'מיותר' בקופה, הוא מעוניין להכווין אותו לטובת ילדי העיר. כך יצאה לדרך יוזמה ייחודית של סל צרכים ממומן על ידי העירייה לכ-15 אלף תלמידי העיר, בכלל בתי הספר, תלמודי התורה ומוסדות החינוך.

הסל בשווי 350 שקל לתלמיד לשנה, מורכב מתקצוב למוסד עבור מים (60 שקל בשנה), חשמל (170 שקל בשנה) וטיול (120 שקל בשנה), יחד, מדובר בעלות שנתית של כ-5 מיליון שקל בשנה, שיבואו מהכנסות ניהול הפרויקט החדש – היישר לילדי בני ברק.

לפי הצפי הנוכחי, כבר במהלך חודש יוני יהיה טקס חתימה מול רשות מקרקעי ישראל, ומאותו רגע יתחילו דמי הניהול להיכנס לקופת העירייה מדי שנה. התקווה היא כי מכרז ראשון יצא לציבור לקראת סוף השנה וכבר בתוך 3 שנים תחל מסירת המגרשים ליזמים.

השארת תגובה