"הרב הצבאי, לא יהיה כפוף למפקדיו"

הצעת חוק של ח"כ סמוטריץ' מבקשת שהרב הצבאי הראשי לא יהיה נתון למרות מפקדיו בענייני הלכה, אלא כפוף להחלטות מועצת הרבנות הראשית לישראל – האם יוכל לקבוע ששירות נשים בצבא אסורה הלכתית?

הרב הראשי לצה"ל הרב איל קרים
הרב הראשי לצה"ל הרב איל קרים
משאיר אבק לכווולם! המסלול המקיף ביותר בשוק של עיצוב גרפי ותקשורת חזותית

אתמול הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק 'הרב הצבאי הראשי התשע"ח-2018' של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ואחרים, המבקשת להסדיר את מעמדו של הרב הצבאי הראשי בצה"ל.

על פי הצעת החוק החדשה, הרב הצבאי יהיה בדרגת אלוף, ולא תא"ל כפי שהיא היום ובכפיפות ישירה לרמטכ"ל ולא לראש אכ"א כמו יוהל"ם או קח"ר, אולם הוא לא צריך להתקדם בסולם הדרגות ומספיק שסיים שירות סדיר כדי לקבל מינוי ודרגת אלוף.

בנוסף, הרב הצבאי לא יהיה נתון למרות מפקדיו בענייני הלכה, אלא כפוף להחלטות מועצת הרבנות הראשית לישראל ואף צריך להיות בעל סמיכה לרבנות מטעמה. עוד מבקשת הצעת החוק לקבוע כי הרב הצבאי הראשי ימונה על ידי שר הביטחון בהתייעצות עם וועדה מקצועית המונה חמישה חברים בהם שלושה רבנים (הרב הראשי – יו"ר הוועדה, רב צבאי לשעבר וראש ישיבת הסדר) יחד עם ראש אכ"א ונציג ציבור שתמנה הממשלה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב:
"מטרתה של הצעת חוק זו היא להסדיר את דרכי מינויו של הרב הצבאי הראשי, לקבע את מעמדו כחבר קבע בפורום מטכ"ל, כשווה בין שווים בין אלופי צה"ל וכבעל עצמאות הלכתית מקצועית.

"מכיוון שבמדינת ישראל הסמכות ההלכתית נתונה על פי חוק לרב הראשי לישראל ולמועצת הרבנות הראשית שהרב הצבאי חבר בה, מוצע לקבוע כי בנושאים הלכתיים הרב הצבאי הראשי יהיה כפוף לפסיקותיה של מועצת הרבנות הראשית".

אם תעבור הצעת החוק – האם יוכל למשל הרב הראשי הצבאי לקבוע שפינוי יישובים מנוגד להלכה או שאסור לנשים לשרת בצבא, אם כך סבורה הרבנות הראשית?

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל: " ח"כ סמוטריץ' לא נח לרגע וממשיך במסעו לעבר מדינת הלכה. עכשיו הוא החליט לשנות את שרשרת הפיקוד דרגת אלוף, ולהכפיפו לא לרמטכ"ל אלא לרבנות הראשית שמרבית ראשיה – הם וילדיהם – מעולם לא שירתו בצבא. שום ערך ממלכתי אינו קדוש עבור סמוטריץ', וכעת הוא מבקש להעלות את הכיפה מעל לכומתה.

ראש אכ"א הוא המפקד של הרבצ"ר, כמו שהוא מפקדם של קח"ר ושל היוהל"ן. כך צריך להיות. כפי שלא ראוי שקח"ר יהיה כפוף למשרד החינוך והיוהל"ן לשדולת הנשים, כך הרבנות הראשית הינה גורם חוץ צבאי שאין לו כל מעמד צבאי וגם לא נחוץ שיהיה."

השארת תגובה