עשרת הכללים לרכישת רכב יד שנייה

מזל טוב, החלטתם לקנות רכב אבל התקציב שיש ברשותכם לא מתאים לחדש? כאן מתחיל מסע חיפושים אחרי רכב יד שנייה. כאן גם אנחנו מכניסים עבורכם את המפתחות לסוויץ' ומסבירים איך תחסכו זמן, כסף, טרחה והרבה כאב ראש. יאללה, מניעים

יגואר מארק10 שנה1947 , תערוכת רכבי אספנות בקניון TLV צילום רפי דלויה (1)...
יגואר מארק10 שנה1947 , תערוכת רכבי אספנות בקניון TLV צילום רפי דלויה (1)...
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לקנות רכב חדש מהיבואן, כזה שיענה על כל הדרישות שלנו, מהווה לעתים סיפור יקר במיוחד. במצב כזה, יעדיפו הרוכשים להתמקד בשוק רכבי יד שנייה, שבשנים האחרונות הפך שוקק בשל ההיצע הגדול והמחירים הנוחים יותר.
ההחלטה המודעת מחייבת הכנה מראש. הבלבול מהמגוון הרחב עלול להוביל לא פעם לדילמות שמעכבות את קבלת ההחלטה, גורמות לנו להוציא יותר מאשר תכננו או לרכוש רכב שאינו מתאים לצרכים שלנו.

בדיוק בשביל זה הכינו לכם ב"אוטו גיל" צומת ביל"ו עשרה טיפים שיאפשרו לכם רכישה קלה, בטוחה ובעיקר יעילה. כי זמן, כך אומרים, שווה כסף. אז למה להפסיד?

  1. קבעו יעד תקציבי – החלטת הבסיס בכל רכישת רכב. קביעת גובה תקרת ההוצאה תמקד אתכם בעת הגעתכם לרכוש רכב יד שנייה, ותאפשר לכם לפסול דגמים וכלי רכב שאולי צדים את העין, אבל עלולים לגרום לכם לחור בכיס.
  2. הגדירו סדר העדיפויות – לא פעם תיווכחו לדעת כי לכל דבר יש מחיר, מה שעלול להוביל אתכם להתמודד עם הבחירה בין קריטריונים כמו המראה החיצוני של הרכב ורמת החסכוניות שלו. רשימה מסודרת של כל הדרישות והצרכים שלכם ברכב אותו אתם מחפשים תסייע לכם להבין מה חשוב פחות חשוב לכם ועל מה לא תוכלו לוותר.
  3. הכירו את האפשרויות – ליסינג, מגרש מכוניות או אדם פרטי, אלה שלושת האפשרויות שעומדות בפניכם ברכישת רכב יד שנייה. חשוב להכיר את האפשרויות ולדעת מה היתרונות והחסרונות בכל אחת מהן. למשל: אפשרויות המימון שמציעים חברות הליסינג והמגרשים ללא מעבר בבנק, מצב הרכב או האם עבר השבחה לפני כן.
  4. מסמכים, מסמכים, מסמכים – צעד חשוב מאוד במסלול רכישת רכב. בדקו כי כל המסמכים הנדרשים נמצאים בהישג יד ובמצב תקין. מחסור באחד מהם עלול לעכב משמעותית את תהליך הרכישה, או גרוע מכך, להעיד על בעיה נסתרת. ברישיון הרכב לדוגמא, תוכלו לוודא כמה זמן נותר לכם עד לטסט הבא, נתון שלא רק מעיד על תקינות הרכב, אלא גם יכול לסייע לכם בתכנון התשלומים הנלווים לרכישה, כמו ביטוח וטסט הנשנים אחת לשנה, בצורה נוחה ביותר.

  5. שימו לב לקילומטראז' – מרחק הנסיעה שצבר הרכב מעיד על מצבו. הוא משמש מדד לבלאי אותו צבר ויש לו השפעה על המחיר. אם אינכם סומכים על המוכר וחוששים מזיוף הנתונים המופיעים על המונה, תוכלו לאמת את המידע באמצעות איגוד במוסכים אשר מחזיק במידע זה. אם מדובר ברכב שטופל במוסך מורשה, תוכלו למצוא את המידע במאגר הנתונים שלו.

  6. בדקו שאין עיקולים – המסע המפרך של בדיקות, מסמכים ונסיעות מבחן, עלול להתברר כבזבוז זמן מוחלט, אם הרכב לא ניתן לרכישה. וכפי שכבר אמרנו – זמן שווה כסף. רכב משועבד או מעוקל נמצא, כביכול, בבעלות הגוף המעקל ולכן לא ניתן לבצע בו העברת בעלות.
  7. דרשו ספר טיפולים – זהו חוק ברור לכול שבכדי לשמור על רכב תקין יש לבצע בו טיפול אחת לתקופה מסוימת, אך לא כולם מקפידים על כך. עיינו בספר הטיפולים ובדקו האם טופל כראוי. זו גם הזדמנות מצוינת לברר מתי הוחלפו לאחרונה צמיגים, בלמים ושאר חלקים. מצב בו בעל הרכב נמנע מהצגת ספר הטיפולים אמור להדליק נורה אדומה.

  8. בדיקה מקצועית – אין תחליף לבדיקה מקצועית עדכנית. גם אם ספר הטיפולים מציג תחזוקה מופתית, לרוב עבר זמן מה מאז הבדיקה האחרונה, זמן בו עלולות לצוץ הפתעות חדשות ברכב. הימנעו מהימורים מיותרים ולכו בדרך הבטוחה ביותר. נכון, זה עולה עוד כמה שקלים, אבל הבדיקה עשויה למנוע מכם מפח נפש בהמשך.

  9. צאו לסיבוב ניסיון – עברת על כל הקריטריונים האפשריים והרכב מצא חן בעיניך, עכשיו הגיע הזמן למבחן האמיתי. אין דרך טובה יותר לבחון את הרכב מאשר להרגיש אותו על הכביש. ודאו כי הנסיעה עוברת חלק, שההילוכים משתלבים היטב. הקשיבו למנוע בזמן הנסיעה. הפעילו את המזגן על קירור וחימום. שימו לב שהרכב אינו מחליק בנסיעה, ושהחלונות נפתחים כראוי. רצוי גם לבדוק את פתח מיכל הדלק.
  10. העבירו את בעלות הרכב על שימכם – ברכותינו, מצאתם רכב שעונה על הדרישות שלכם. נותר רק השלב האחרון: העברת הבעלות באופן רשמי. כדי לעשות זאת כל שעליכם לעשות הוא לגשת לסניף הדואר הקרוב בליווי מוכר הרכב, רישיון הרכב ותעודות מזהות. גם כאן יש תשלום אותו על פי משרד התחבורה אמור לשלם מוכר הרכב, אך לרוב נהוג לחלק את הסכום בין המוכר והקונה. במידה ואחד הצדדים אינו יכול להגיע פיזית, ניתן לבצע את התהליך באמצעות ייפוי כוח לאדם שלישי שיגיע במקומו, אך שימו לב, על מיופה הכוח להגיע עם תעודת הזהות המקורית של הצד המייפה. בזמן ההעברה מתבצעת בדיקת עיקול על הרכב ורק במידה והיא תקינה תתבצע הפעולה. את העברת הכספים מומלץ לבצע לאחר השלמת תהליך העברת הבעלות. תתחדשו.
השארת תגובה