צפו: 'הספריה הספרדית' חנכה את משכנה

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בכנס רבנים מיוחד בראשות הראש"ל הגר"י יוסף נחנכה הספריה הספרדית .

הספריה הספרדית בראשות רבי מאיר אביטבול פועלת ברחבי העולם מעל שלשים שנה ומטרתה להפיץ את ספרי חכמי הספרדים. ונלווה אליו מכון ׳בני יששכר׳ אשר הדפיס עד היום כ-350 ספרים של חכמי הספרדים.

הספריה הוקמה בעידודו של מרן רבינו הגר"ע יוסף זצוק"ל שאף השתתף בכנס היסוד בשנת תשמ"ה.

כעת עם מעבר הספריה למקום יאה ומרווח נערך מעמד חנוכת הבית בהשתתפות רבנים, דיינים, ראשי ישיבות ואישי ציבור.

רבי מאיר אביטבול הודה בפתח הדברים לכל הרבנים שהקדישו מזמנם היקר למען אסיפה חשובה זו, ופירט בדבריו את הצורך במקום זה המעלה על נס את ספריהם הרבים של חכמי הספרדים כ-4500 במספר אשר היו נעלמים מעין הציבור ובלתי ניתנים להשגה לולי הספריה הספרדית.

הוא סיפר: כי בית כנסת בפריז – צרפת. יצרו עמו קשר ורכשו ספריה של חכמי הספרדים עבורם. והנה, לאחר כמה שבועות מתקשר אליו נשיא הקהילה ומספר לו, כי רב הקהילה החל לצטט בדרשותיו את חכמי הספרדים, אשר קודם לכן נעדרו מפיו כלל. וראה זה פלא.

הראש"ל הגר"י יוסף, בירך וחיזק את ידי העושים במלאכת הקודש וסיפר כי מפעל זה היה חשוב מאד בעיני מרן זצוק"ל שחיבב מאד את רבי מאיר אביטבול על פועלו המבורך בהדפסת ופרסום ספרי רבותינו.

הוא הרחיב בדבריו כי אדם מושפע מהחברה שסביבו, ועל כן חשוב לגלות בקיאות בספרי רבותינו כדי שיהיה מושפע מהם בדעותיו, על כן הספריה הספרדית עשו דבר גדול בזה שמפרסמים ספריהם של רבותינו הספרדים.

עוד סיפר: כי בצעירותו חביריו בישיבת חברון לעגו עליו, כשהיו שומעים את מרן זצוק"ל מזכיר את שמותיהם של חכמי הספרדים רבי חיים פאלג׳י, רבי יצחק אבולעפיה. מי זה עבדאלה סומך? זה המלך עבדאללה? לעגו לו.. אך כיום ברוך ה׳ כולם מכירים אותם ויודעים שהיו גדולי עולם.
כמו כן עמד הראשון לציון כי יש חשיבות גדולה להזכיר בדרשות ודברי מוסר וחיזוק את חכמי הספרדים דווקא ולספר עליהם מעשה רב, כי זה משפיע על צעירי הצאן שלנו לשמוע על חכמי הספרדים שהיו גאונים ועמלים בתורה, יותר ממה שישמעו על עדות אחרות משום דאדם קרוב אצל עצמו.

יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי הזכיר בדבריו את ביקורו בספריה כמנכ"ל משרד הפנים לפני כשלשים שנה, אך ההבדל הוא, שאז היו מעט לומדים מבני עדות הספרדים, וכיום ברוך ה׳ ישנם עשרות אלפי בני תורה שהתווספו, ויש צורך אמיתי לספריה כזו, כי יש הרבה תלמידי חכמים הצמאים לתורה הזו. השר הוסיף כי הוא מתחייב לעזור להקמת ספריות ברחבי הארץ.

בסיום קבעו הראש"ל הגר"י יוסף והשר דרעי את המזוזה בכניסה.

3 תגובות
 1. ישר כח רבי מאיר היקר
  הצלת את ספרי חכמי הספרדים

 2. אז זהו….ש"ס השתלטה גם על השריד הצפון אפריקאי האוטנטי האחרון!
  עצוב…..

 3. לא שריד ולא כלום סה"כ חנכו 1200 ספרים של בני עדות הספרדים . בכל חנות רגילה של אור החיים יש יותר ספרים…. ודי למבין…
  צריך שבאמת קצת היו יותר רציניים להקים ספרייה של 30,000 אלף ספרים של ספרדים…
  אני לא מבין על מה ההתלהבות ……… חוץ מיחסי ציבור…
  הוצאה מוכרת ספרים???? או ספרייה לעיון לציבור……….
  אנשים קצת פרופורציה אם כל הכבוד לבעל החנות וכו'……
  העולם הספרדי התורני רוצה ספרייה תורנית בקנה מידה עולמי… של 30 ו40 אלף ספרם מכל השנים ומכל הסגנונות ולא 1000 ספרים שעומדים רק למכירה…….

השארת תגובה