משטרת ישראל, די למעצרי הראווה

מעצרו המתוקשר של ראש עיריית חדרה מזכיר את המקרה של קודמו בתפקיד, שאף הוא איבד את כיסאו רק בשל חשדות שלא הבשילו לכדי אשמה • וגם: הצביעות של לפיד שמיהר להתנער מגנדלמן עוד בטרם איבד את חזקת החפות

דוד חכם
דוד חכם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום שני השבוע נעצר ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן על ידי המשטרה, יחד עם גנדלמן נעצרו עוד מקורבים וקבלן מוכר וידוע בעיר, המשטרה חושדת שגנדלמן קיבל לכאורה שוחד למימון בחירות מאותו קבלן, והוא בתמורה קידם את ענייניו של אותו קבלן.

אותו קבלן, שנעצר כבר בעבר בסיפור אחר עם ראש העיר הקודם חיים אביטן, אותו מעצר שהיה לפני כמה שנים גם הוא היה מתוקשר מאוד, אך לבסוף התיק נסגר מחוסר ראיות. אבל חיים אביטן הפסיד את תפקידו כראש העיר, והוא הפסיד את התפקיד הזה למרות שהיה אהוד מאוד שם, כל זה בגלל החקירות והמעצרים, רוצה לומר שחיים אביטן הפסיד את תפקידו לשווא.

זו דוגמא אחת של ראש עיר שהיה טוב עבור הציבור שלו והלך הביתה בגלל מעצר מתוקשר, שבסוף התברר שאין ולא היה כלום.

כשחושבים על זה, נשאלת השאלה מה בוער למשטרה לעצור ראשי ערים חודשים ספורים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, לא ייתכן שמי שיחליט מי יכהן בכל עיר ועיר זוהי איזו תלונה שמגיעה על ראש עיר מסוים.

אותו הדבר גם במקרה של גנדלמן, אני לא בא לסנגר עליו, אבל חזקת החפות מוקמת גם לו. מה אם לבסוף ראש העיר יצא מהפרשה הזו ללא כלום כמו שהיה במקרה של חיים אביטן? מי אז יחזיר אותו לכהן כראש העיר? המשטרה? הפרקליטות?

שלא יהיה ספק, את נגע השחיתות בשלטון המקומי צריך לבער, אך יחד עם זאת מישהו צריך לעשות סדר בכל הנוגע לחקירות של ראשי ערים ונציגי ציבור רגע לפני שהם באים ליום הבוחר, זה נכון לגבי גנדלמן וזה נכון גם לגבי בית שמש, צפת, נתניה, ועוד ערים בהן נמצאים חברי מועצה וראשי רשויות בחקירה, שמצד אחד מטרתה לגלות את האמת, ומהצד השני גורמת להם לאבד את המשרה שלהם בעקבות אותה חקירה.

המוסר הכפול של לפיד

באותו עניין ממש, בעוד גנדלמן מובל כאחרון העבריינים לבית המשפט, הוציא יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד הודעה, לפי ההודעה של יש עתיד הוא משהה את גנדלמן מכל תפקיד במפלגה, וקורא לו גם להשהות את עצמו מתפקידו כראש עיר.

אותו יאיר לפיד שלאחרונה מתברר הבלוף הגדול שלו, הוא מאבד מנדטים רבים בסקרים, והשאיפה שלו להיות אלטרנטיבה לבנימין נתניהו הופכת להיות התמודדות בינו לבין אבי גבאי על מי יהיה חזק יותר באופוזיציה.

כנראה לפיד שרואה שמצבו בסקרים הולך ומידרדר עושה כל מאמץ להחזיר את המנדטים אליו, אבל בדרך הוא גם מתנהג בצורה לא מוסרית, בצורה לא חברית, כדי להוכיח שהוא נקי כפיים הוא מתנער מאדם שהיה בשר מבשרה של יש עתיד – עוד טרם התבררו העובדות, עוד בטרם אנחנו יודעים מה היה שם.

זה לא נקרא ניקיון כפיים. זה נקרא איבוד עשתונות של מי שאך לפני מספר חודשים הגיע למספר מנדטים גבוה מאוד. יאיר לפיד הוא לא דוגמא ליושר ואמת, כמות הזיגזגים שלו שהתגלו בתקופה האחרונה, כמו בנושא של טורקיה היא מדהימה, לאיש אין עמדות ברורות בשום נושא ועניין, זו הסיבה שכאשר הייתה ללפיד תקופה מסוימת שהוא חיזר סביב מיקרופונים וראיונות בציבור החרדי כדי להבהיר שהוא לא אויב של הציבור החרדי, סירבתי אני לראיין אותו ולנהל אתו דיאלוג. הוא אדם שכל מה שמעניין אותו זה טובתו וטובתו האישית בלבד.

יסיק לפיד את המסקנות המתבקשות. ייתכן והוא איש תקשורת חשוב, בימאי מוכשר ועוד כל מה שקשור בזה, אבל לפיד רחוק מאוד מלהיות מנהיג בעל עמדות ברורות, לפיד הוא אחד שזז לפי מצב הרוח ומזג האוויר, או בעצם לפי מצב הרוח של היועצים שלו, לא מעבר לזה.

השארת תגובה