למזרח התיכון שלום: הפראנויה מערבים

צבי סוכות
צבי סוכות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

01:00 בלילה. ניידת תנועה בצומת המובילה לישוב יצהר. בהמשך הכביש נרצח לא מזמן הרב רזיאל שבח הי"ד. כמאה מטר מהצומת עומד בית הספר התיכון של הכפר בורין. באותו הבוקר זרקו תלמידיו אבנים על רכבים שחלפו בצומת. בנס לא היו פגיעות בגוף.

צלמי פרויקט התיעוד של עוצמה יהודית צילמו את הפורעים, העבירו את התמונות לצה"ל ולמשטרה. אין לנו אשליות. הם לא ייעצרו. זריקת אבנים על חיילים צה"ל זה כמעט מעודד, עדיף שהאנרגיות יושקעו שם ולא בפיגועים קשים יותר. אולי הפעם כשנפגעו רכבי אזרחים יהיה שונה. מי יודע.

השוטר שעומד מחוץ לניידת בא לבצע משימה חשובה. כל מי שיוצא ובא בשערי יצהר צריך להגיש תעודת זהות. נשאל מאין הוא בא, לאן הוא הולך ואם לא ייתן לפניו דין וחשבון, הוא עתיד לשלם את הדו"ח. הרי בתקנות התעבורה כתוב בפירוש שצריך פח ברכב, וגם אפוד זוהר. אולי הצמיגים לא תקינים, או הקטנצ'יק מאחור הוריד את החגורה כשנרדם. השוטר כבר ימצא על מה.

גם חתנים וכלות בחזור מחתונתם לא זכו לחנינה, מי יודע אולי בשמלת כלה היא עשתה תג מחיר. בשעות היום מסתובבות הניידות בישוב, ובודקות את התושבים. בשביל ישוב עם פחות מ200 כלי רכב מדובר בהתעללות רצינית. וכל כך למה? בחודשים האחרונים נוקבו צמיגי כלי רכב ערבים בנקודות רבות בארץ בצירוף כתובות גרפיטי שונות.

הפראנויה שאם הערבים קצת יכעסו כל המזה"ת יבער, גורמת להפעלת השב"כ. כשהוא מצדו מתוסכל מהעובדה שלא הצליח לשים ידו – נכון לשעת כתיבת שורות אלו – על הנערים. מחליטים פשוט לבצע "תג מחיר" כלפי תושבי יצהר, במטרה לגרום לנו לגרש מפה את הנערים שהשב"כ חושד בהם.

נשמע הגיוני, רק מה, באום אל פאחם לדוגמא לא ניתן דו"ח תנועה אחד בשנים האחרונות. וזה לא שאין שם פשיעה שצריך למגר או לחנך. פשוט הסכמה בין המשטרה לנכבדים המקומיים. בדרום, כשכנופיות פשע מהמגזר הבדואי מאלצות חברות כמו חברת חשמל, מקורות, נתיבי ישראל ודרך ארץ, לשלם עשרות מיליוני שקלים פרוטקשן בשנה, ההמלצה של המשטרה היא לשלם. על אכיפה לצרכי חינוך אין בכלל מה לדבר.

הכפר טובא זנגריה בצפון מפיל את חיתתו על הישובים והקיבוצים באזור. ואם פעם היו מסתפקים בגניבות "רגילות" היום הפשיעה החקלאית הפכה לטרור לכל דבר. הצתות כלים חקלאיים ומתבנים הפכו לדבר שבשגרה, כשהמטרה המוצהרת היא למוטט את החקלאות שגם ככה בקושי שורדת במדינה. החקלאים הנואשים, אחרי פניות חוזרות ונשנות לרשויות, ובהתערבות של חברי כנסת ושרים, קיבלו תוספת של שוטרי מג"ב שיעזרו לשמור. על דו"חות תנועה בכניסה לטובא ובתוכה אף אחד לא חלם.

ולמה ללכת כל כך רחוק, כשאפשר פשוט ללכת לכפר בורין הסמוך ממנו נזרקו באותו הבוקר אבנים, או לכפר מדמא ממנו נזרקו בקבוקי תבערה, או לעיירה חווארה שם נוסעים ללא מורא בכביש הראשי עשרות כלי רכב ללא לוחיות רישוי כלל?

בקיצור הבנתם. שום מפקד לא ייקח את הסיכון ששוטר ירצח בגלל דו"ח תנועה, ומי יודע מה יהיה אחר כך. לכן העובדה שדווקא ביצהר מופעלת היד החזקה של משטרת ישראל מקוממת כל כך.

מי שנרתם לעניין הוא חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שמבין דבר או שנים בתקשורת. כינה את השוטרים שמתנכלים ליצהר "אפסים" ומקהלת המזדעזעים הופעלה. למחרת, כשהתנצל על הביטוי, כבר הייתה ההתנכלות ליצהר על סדר היום. וראו פלא. אחרי חודשים של התנכלות בתוך יומיים מהביטוי של סמוטריץ' הופסקו הדו"חות לחלוטין. למזרח התיכון שלום, דרך אגב.

השארת תגובה