הקונסרבטיבים מגייסים תרומות: לעתור לבג"צ

הודעת גינוי חריפה כנגד החלטת משרד הפנים שלא לאשר את בקשת העלייה של חבר הקהילה היהודית באוגנדה

סורב בישראל
סורב בישראל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הקונסרבטיבים מאיימים במשבר חדש להחריף את הקרע עם ממשלת ישראל.

בהודעה זועמת החתומה על ידי כל הארגונים והמוסדות של התנועה הקונסרבטיבית בעולם ובישראל, הם מגנים את החלטת משרד הפנים של ישראל שלא לאשר את בקשת העלייה של יוסף (פרדריק) קיביטיה חבר קהילת בני האבאיודאיה באוגנדה, השוהה כעת בישראל כמתנדב בקיבוץ בקטורה, אשר הסכים גם לקלוט אותו לחברות.

בתשובה שהתקבלה בחודש מאי מהלשכה באילת של מינהל האוכלוסין, נכתב כי לאחר שנבדקה בקשתו של קיביטיה במשרד הראשי בירושלים, עולה כי גיורו אינו מוכר לצורך קבלת מעמד בישראל. וכי עליו לעזוב את ישראל בתום האשרה שניתנה לו ותוקפה פג בעוד כשבוע. יש לציין כי במענה לשאילת שהגיש ח"כ אילן גילאון ממרצ, ב-24 בינואר, טען שר הפנים דרעי כי משרד הפנים ורשות האוכלוסין לא בוחנים בקשות של לגיור של יהודי אוגנדה וכי אין להם מידע על אזרחי אוגנדה המבקשים להגר לישראל. עוד טען כי אין התנגדות להעלאת יהודים מאפריקה.

האבאיודאיה היא קהילה של ילידים אוגנדים שנוסדה על ידי מנהיג מקומי בשם סמיי קאקונגלו, שהמיר את דתו מספר פעמים עד שבחר ב'יהדות' עבר טקס ברית מילה, ומל את ילדיו ונתיניו. חברי השבט קיבלו על עצמם את המילה, את התורה ואת חוקיה – שבת, כשרות וחגים. השבט החל להתגייר בעשרים השנים האחרונות באמצעות התנועה הקונסרבטיבית העולמית.

בחודש דצמבר נעצר בנתב"ג וגורש יהודה קימאני, מנהיג קהילה בקניה שהתגייר בקהילה באוגנדה. קימאני ביקש להיכנס לישראל לצורך ביקור בלבד כדי להשתתף בתוכנית לימוד קצרה בישיבה הקונסרבטיבית בירושלים ובקשתו אושרה על ידי שגריר ישראל בניירובי. כאשר נחת בישראל כניסתו לישראל סורבה, בטענה שבקשה קודמת שלו להיכנס לישראל סורבה על ידי רשות האוכלוסין וכי "סירוב זה גובר על אשרת כניסה שהונפקה לאחר מכן על ידי משרד החוץ". הוא הושם במתקן מסורבים בנתב"ג והוטס חזרה לאתיופיה למחרת בבוקר. בנוסף, בתנועה המסורתית בישראל כועסים בגין מספר מקרים של בני האבאיודאיה שהמדינה הערימה עליהם קשיים בעת שהגיעו ללמוד יהדות בישראל או ביקשו לעשות עלייה.

בהודעה שפורסמה על ידי הארגונים והמוסדות של התנועה הקונסרבטיבית נכתב כי "זה מזעזע, לא מכובד ואולי אפילו מנוגד לחוק, מצד משרד הפנים לדחות את תוקפם של גיורים שבוצעו בחו"ל על ידי זרם מרכזי ביהדות. החלטה זו מנוגדת למדיניות ממשלתית של שני עשורים שהעניקה מעמד של יהודי למטרות הגירה ואזרחות למי שהתגייר בחו"ל באמצעות אחד מהזרמים המוכרים והמרכזיים ביהדות.

זה לא רק עלבון לבני האבאיודאיה, אלא גם כלפי כל התנועה הקונסרבטיבית/מסורתית ברחבי העולם.

ישראל צריכה להיות ביתו של העם היהודי כולו, ולא להיכנע לסקטוריאליות או לגחמות של מפלגות פוליטיות או רבנים ראשיים הנמצאים בעמדת כוח באותה העת. אנו עומדים לצד יוסף קיביטיה, חבר האבאיודאיה, שבקשתו לקבלת מעמד קבוע היא על פי חוק השבות גרמה לפסק הדין של משרד הפנים. הוא ציוני בדיוק כמו שאנחנו ציונים".

בכוונת התנועה הקונסרבטיבית לעתור לבג"צ בנושא ואף פתחה בקמפיין לגיוס כספים למטרה זו.

השארת תגובה