סרקומה: סיכויי החלמה ותוחלת חיים בסרטן הנדיר

300 ישראלים בלבד מאובחנים בסרקומה, סרטן של רקמות החיבור, מדי שנה. על אף שמדובר במחלה נדירה שיכולה להתבטא בדרכים רבות, סיכויי ההחלמה בה הם טובים בדרך כלל. הכירו את הנתונים שחשוב לדעת לצורך הערכת סיכויי ההחלמה ותוחלת החיים

imageedit_1_5313231099
imageedit_1_5313231099
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אנחנו רגילים לקרוא למחלות סרטניות בשם האיבר שבו התחיל הגידול. עם זאת, בסרקומה, סרטן של רקמות החיבור, הדבר לא נהוג. זאת מכיוון שסרקומה יכולה להופיע ברוב אזורי הגוף: בגפיים העליונים או התחתונים, בחלקים הפנימיים של הגוף, בחזה או בבטן ואף בראש או בצוואר.

המשותף לכל הסרקומות, ללא קשר למקום שבו הן הופיעו, הוא שמקורן ברקמות חיבור כגון רקמות השומן, הפרקים, השריר, העצם ורקמות אחרות.

לפני שדנים בתוחלת החיים ובסיכויי ההחלמה הצפויים לחולים בסרקומה חשוב להבין שהתנהגות המחלה מורכבת מגורמים רבים. על אף שקביעת כלל מאפייני המחלה היא משימה מורכבת, גם חולים ובני משפחותיהם יכולים למצוא היגיון רב ברכיבים שמשפיעים על סיכויי ההחלמה ותוחלת החיים בסרקומה.

 

חשיבות גודל הסרקומה ההתחלתית

לרוב, ככל שגודל הגידול הראשי במחלה הוא גדול יותר, כך יהיה קשה יותר להילחם בסרקומה. יש לכך מספר סיבות: ראשית, ככל שהגידול גדול יותר, כך קשה יותר לנתח אותו מבלי לפגוע במבנים סמוכים. מכיוון שניתוח הוא הטיפול היעיל ביותר לסרקומה, וגם זה שסביר ביותר שיביא להחלמה, יש לכך חשיבות טיפולית רבה.
זאת ועוד, סקירות שנערכו בארה"ב הראו קשר משמעותי בין גודל הגידול הראשי לבין סיכויו לשלוח גרורות. כך, בעוד שלחולים להם אובחן גידול בגודל הקטן מ-2.5 ס"מ יש סיכוי של 6% לסבול מגרורות של המחלה, לגידולים הגדולים מ-20 ס"מ יש סיכוי של מעל ל-80% לשלוח גרורות.

במחקר אחר שסקר מעל ל-5,000 חולים נמצא שסיכויי ההשרדות ל-20 שנים בסרקומה שגודלה קטן מ-5 ס"מ עומדים על כ-80%. זאת בזמן שסיכויי ההישרדות ל-20 שנים בסרקומה שגודלה גדול מ-15 ס"מ עומדים על כ-40%. נתונים אלה נבדקו בנוגע לחולי סרקומה של הגפיים או החזה והבטן ויכולים להשתנות בחולים שסובלים מסוגים אחרים של סרקומה.

משמעות האזור בגוף בו החלה הסרקומה

מאפיין נוסף בעל השפעה רבה על סיכויי ההחלמה ותוחלת החיים בסרקומה הוא האזור בגוף בו החלה המחלה. סרקומה שמקורה באזור הצוואר או הראש, יכולה להיות מסובכת במיוחד לניתוח וכך להגביל את האפשרויות הטיפוליות. כמו כן, באזורים אלה גם גידולים בנפח קטן יחסית יכולים לפגוע במבנים חשובים כמו כלי דם ועצבים.

על פי מחקר מפורסם במיוחד שנערך לאורך 12 שנים במרכז הסרטן העולמי ,Memorial Sloan Kettering נמצא שחולים שמחלתם החלה בגפיים הם בעלי סיכויי ההחלמה הטוב ביותר ולאחר מכן חולים שמחלתם החלה בפנים הגוף, בחזה, בחלק האחורי של הבטן או בתוכה ולבסוף חולים שמחלתם החלה בראש או בצוואר.

הרקמה שממנה החלה הסרקומה משפיעה על סיכויי ההחלמה

מכיוון שסרקומה היא שם לקבוצת מחלות ממאירות שהמשותף להן הוא שמקורן ברקמת חיבור, התנהגות המחלה מושפעת מרקמת החיבור המסוימת שבה היא החלה. בגופנו יש רקמות רבות המשתייכות למשפחת רקמות החיבור (שומן, שריר, מפרקים, חומר חוץ תאי, רקמה שעוטפת את העצבים  ורקמה בלתי ממוינת).

סרקומות שהחלו בכל אחת מהרקמות האלה נוטות להתנהג בצורה שונה ולהשפיע באופן ייחודי על תוחלת החיים הצפויה של החולים. על אף שקיימים קשרים סבוכים בין רקמת המקור להתנהגות המחלה ניתן לומר שפיברוסרקומות (סרטן של תאים היוצרים את רקמת החיבור החוץ תאית) הם הגידולים שמאופיינים בהתנהגות המתונה ביותר מכלל הסוגים.

סקירה מלאה של הגורמים שמשפיעים על תוחלת החיים בסרקומה ניתן למצוא באתר Cancer Hope, המרכז לאונקולוגיה מותאמת אישית.

לסיכום, סרקומה היא שם לקבוצה גדולה של גידולים סרטניים נדירים יחסית. קביעת סיכויי ההחלמה וההשרדות בסרקומה היא משימה סבוכה. על אף שלעולם לא ניתן לחזות מראש התנהגות של מחלה סרטנית, שקלול גורמים רבים כגון גודל הסרקומה ההתחלתית, מיקומה, הרקמה שממנה התחילה ומאפיינים תאיים של הגידול יכולים לסייע לבניית תחזית כללית מדויקת יותר.

השארת תגובה