טראמפ על קים: “תוך דקה אדע אם הוא רציני” • כל הפרטים על המפגש

הם כינו זה את זה "איש הטילים הקטן" ו"זקן אמריקאי סנילי" ונופפו לכל עבר בנשק הגרעיני שלהם • אבל מחרתיים הם ייפגשו במלון קפלה בסינגפור (7,000 דולר ללילה), ישיקו כוסות מיץ תפוחים

טראמפ
טראמפ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

באחד הלוקיישנים היפים בעולם, מלון קפלה בסינגפור, ייפגשו מחרתיים לפסגה היסטורית שני מנהיגים שיכולים לשנות את פני העולם, לטוב או לרע: נשיא ארצות־הברית דונלד טראמפ, ושליט צפון־קוריאה, קים ג'ונג' און.

המלון, שבשביל לשהות בו לילה תצטרכו להיפרד מסכום של 7,000 דולר, הפך למבצר מסוגר לקראת הגעתו של טראמפ היום מוועידת ה־G7 בקנדה (ראו עמ' 20). אמצעי אבטחה חסרי תקדים הופעלו ברחבי האי, ואלפי עיתונאים מרחבי העולם נוהרים אליו.

עבור קים זו תהיה אחת הנסיעות הנדירות מחוץ למדינתו המסוגרת, ולפני כמה ימים החליף במפתיע שלושה מפקדים בכירים בצבא צפון־קוריאה, כנראה מתוך חשש שהם אינם נאמנים לו מספיק וינסו לבצע הפיכה צבאית בהיעדרו. ככל הידוע, השלושה לא הוצאו להורג, ואולי זה מעיד במשהו על רוחו המפויסת של קים.

לפי הפרסום ב"ידיעות אחרונות" עדיין לא ברור מי ישלם על אירוח המשלחת הצפון־קוריאנית, שעלותו כמה מאות אלפי דולרים: בגלל הסנקציות שמוטלות על צפון־קוריאה, המטבע שלה (וון) אינו סחיר. הסינגפורים הציעו לממן חלק מהוצאות האירוח, אך האמריקאים רמזו שגם הם מוכנים לשלם על הוצאותיהם של קים ואנשיו אם הדבר ייעשה בנתיב חשאי.

רק אתמול נסגרו הפרטים הטכניים האחרונים של המפגש. מאחר שטראמפ אינו שותה אלכוהול, שני המנהיגים ישיקו כוסות של מיץ תפוחים ולא של יין. ובאשר לסדרי הישיבה: בדרך כלל, במפגש של שני מנהיגים, הזוטר שבהם יושב ליד השולחן בצד הקרוב לדלת וממתין לבכיר יותר. מאחר ששניהם ראשי מדינות, ועל פי הפרוטוקול הדיפלומטי מעמדם שווה, הפגישה תתקיים בחדר בעל שתי דלתות כך ששניהם יוכלו להיכנס בו־זמנית ותימנע מבוכה של הרגע האחרון.

על פי התוכנית, טראמפ וקים ייפגשו בשעה תשע בבוקר שעון סינגפור (ארבע לפנות בוקר שעון ישראל). הם ילחצו ידיים לעיני המצלמות ואחר כך יסתגרו בחדר לשיחה ממושכת שבסיומה יתייצבו שוב מול המצלמות וימסרו הצהרות. לא צפויה מסיבת עיתונאים, והכתבים לא יוכלו לשאול שאלות. במרכז התקשורת של הבית הלבן, שהוקם במלון מריוט, ייערכו תדריכים לעיתונאים לכל אורך היום.

מאז שהחלו המגעים לפסגה, התנאי הבסיסי שהציב טראמפ היה פירוק מוחלט של כל הנשק הגרעיני שברשות צפון־קוריאה וחיסול תוכנית הגרעין שלה. אלא שבהצהרותיו מהימים האחרונים נמנע טראמפ מלחזור על הדרישה הזאת, והבליט דווקא את היעד של סיום מצב המלחמה בחצי האי הקוריאני. מבחינת וושינגטון וסיאול, המשמעות היא הוצאה הדרגתית של הכוחות האמריקאיים המוצבים בדרום־קוריאה, ומונים כיום כ־28 אלף חיילים. צפון־קוריאה גם דורשת את הפסקת התמרונים המשותפים של צבאות ארה"ב ודרום־קוריאה. אם טראמפ ייצא מהפסגה עם הצהרה משותפת על סיום המלחמה ותחילתו של משא ומתן לפירוק הנשק הגרעיני של צפון קוריאה, זה ייחשב מבחינתו להישג עצום.

טראמפ הודיע כי אם הפגישה תעלה יפה, הוא יזמין את קים לבקר בוושינגטון. כאשר נשאלו בכירי הבית הלבן אם יהיה מוכן לבקר בפיונגיאנג, הם השיב שמוקדם מדי לדבר על כך.

אתמול, במסיבת עיתונאים בקוויבק שבקנדה, נשמע טראמפ אופטימי. "אני נכנס לשטח לא מוכר במלוא מובן המילה. מדובר במנהיג שהוא אישיות מאוד לא מוכרת, אבל אני חושב שזה יסתדר", אמר. "אני מאמין שקים מוכן לעשות משהו מאוד חיובי עבור עמו, עבור עצמו ועבור משפחתו. מעולם לא נעשה דבר כזה, אבל אני מרגיש מאוד בטוח ואנחנו נכנסים ברוח חיובית. יש לי תחושת בטן טובה. אני מאמין שאדע כבר בדקה הראשונה אם זה הולך לכיוון חיובי, ואם ארגיש שזה לא הולך לשום מקום, לא אבזבז את זמני".

תגובה אחת
  1. נראה לי שבלחיצת היד בראשונה קים שולף סכין ודוקר את טראמפ בשידור חי או מזריק לו רעל או משו…
    הפרסום שקים חושש לחייו נשמע מוזר

השארת תגובה