נגד נתניהו, גם פרדו לא קו אדום

בישראל נזעק השמאל לתקוף את נתניהו על הוראה לצותת לבכירי מערכת הביטחון • ובעולם גינו את המוסד אחרי שפרדו הדביק לו את הכינוי 'ארגון פשע' וסיפר על השימוש בדרכונים מזויפים

תמיר פרדו, צילום חיים צח לעמ
תמיר פרדו, צילום חיים צח לעמ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סערה תקשורתית עזה התנהלה בסוף השבוע הקודם ובתחילת הנוכחי, וזאת בעקבות ראיון של ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו שהתייחס לעבודתו כראש המוסד בתוכנית 'עובדה'. בתחילת הריאיון, נאמר כי לעת האחרונה נחשפים פרטים רבים אודות פעולות המוסד ובין השאר חילוץ קלסרי הגרעין מטהרן, וזאת העילה בעקבותיה החליט פרדו להתראיין ולספר את סיפורו.

בתחילת הראיון, דיבר פרדו בהרחבה אודות הפעולות שלו במגוון מישורים, אך בהמשך בחר לבקר את ראש הממשלה נתניהו על שלושה דברים: האחד, הכנה לתקיפת הכור באירן, סיפור האזנות – בו ניגע בהרחבה, ופרדו בחר גם לציין כי התחושה שנוצרה כי מי שלא הולך על פי דעותיו של ראש הממשלה, הופך ל"בוגד".

סיפור האזנות, נחשף בתכנית עובדה, על פי החשיפה, ראש הממשלה ביקש מראש השב"כ דאז יורם כהן, להאזין לשיחות בכירים במערכת הביטחונית וביניהם ראש המוסד והרמטכ"ל, וזאת בכדי למנוע הדלפות מישיבות סגורות שעלולות לבסוף לגרום נזק רב למדינת ישראל. ראש השב"כ כהן, לא נענה לבקשת ראש הממשלה בהקשר הזה, ככל הנראה כיוון שפעולה זו נשמרת למקרי קיצון.

בסוף השבוע, עת שודר הראיון, התחוללה סערה משמאל ומימין. בשמאל טענו כי ראש הממשלה לא נוהג כדין, ובוודאי כאשר מדובר במקרה כל כך קיצוני, ובימין טענו שנתניהו ניסה לדאוג לשלום הביטחון ובכלל יצאו נגד תופעת ה'לשעברים', שחושפים שיטות ביטחוניות בפומביות שכזו.

לשכת ראש הממשלה הגיבה לתוכנית: "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים".

למחרת, בתגובה נוספת, השתמש בתגובה הרבה יותר קשה ועוקצנית: "אתמול התפוצצה פרשה מרעישה חדשה, יש איזו תוכנית שמתיימרת להציג עובדות והיא טענה שאני הנחיתי את ראש השב"כ לשעבר להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד", אמר נתניהו בסרטון שפרסם בדף הפייסבוק שלו. "יש רק בעיה אחת עם זה: זה שקר מוחלט. לא רק אני אומר את זה, גם ראש השב"כ לשעבר אומר: זה הבל, זה שקר".

נתניהו אמר שיחשוף למי הוא באמת "מאזין", ומנה בעוקצנות רשימה של אומנים מהארץ ומהעולם. "ועכשיו, אני הולך לספר לכם על ההאזנות האמיתיות שלי. אתם יושבים?" אמר נתניהו, הקריא רשימת זמרים והמשיך "אלה ההאזנות האמיתיות. ועכשיו כולנו צריכים לשאול: האם התקשורת תתנצל על השקר הזה? אני בספק".

מה שמחזק את גרסת נתניהו, זה ראש השב"כ דאז, יורם כהן שהכחיש אף הוא את דברים: "איני נוהג בדרך כלל להתייחס בתקשורת לשיח המקצועי המתקיים בין ראש ממשלה לראש שב"כ", מסר כהן בהודעה נדירה לתקשורת. "אולם, הפרסומים בתקשורת אודות הנחיות של ראש הממשלה שניתנו לי כביכול בעודי מכהן כראש השב״כ – להאזין ספציפית לטלפונים של הרמטכ"ל גנץ וראש המוסד פרדו – אינם נכונים". על פי הנאמר בכתבה, יורם כהן דווקא סירב להאזין – דבר המלמד כי עמד בחזית עם נתניהו, והנה כעת הוא מכחיש, אם כי מתנגדי נתניהו כבר טוענים שהוא אילץ אותו להכחיש.

הערבים המאזינים

בתחילת הראיון, אומר פרדו כי "המוסד זה ארגון פשע עם רישיון", את זאת הוא אומר בכוונה להמחיש את פעילות המוסד, אך רשת תקשורת ערבית המקורבת לחיזבאללה פירשה את הדברים בכדי ליצור תעמולה אנטי ישראלית. הם יצאו בכותרת על פיה בכיר במוסד כביכול מודה שהארגון הוא ארגון פשע לכל דבר ועניין.

כחלק מהראיון, חשף פרדו כי אופציה שעמדה בפני המוסד בעבר הייתה להוביל להפיכה באיראן, כמו כן סיפר על השימוש של הארגון בדרכונים מזויפים. הדבר גרם לרשתות הערביות לצאת בכותרות ענק לנוכח החשיפות, ובכך, לארגון הביון הכל כך מוערך בעולם, יצא שם של פושעים ושל מדינה שעוסקת בפשע.

בפתח ישיבת הממשלה אמר השבוע נתניהו: "אני מבקש להבהיר – המוסד איננו ארגון פשע. הוא ארגון מפואר שעושה מלאכת קודש במאבק נגד הטרור כנגד איומים אחרים על מדינת ישראל, וכולנו מצדיעים לו". בנוסף ברשתות הערביות, ציטטו ציוץ טוויטר של הרצוג במטרה, לערער את הלגיטימציה של ישראל, ציוץ בו נכתב: "גילוייו של תמיר פרדו, במידה ויוכחו כנכונים, חמורים ביותר וחייבים להדאיג את כולנו. אני קורא לבדיקה דחופה ומיידית של מבקר המדינה לבירור הפרשה עד תום ופרסום האמת. כבוד לעבודה עיתונאית של אילנה דיין אבל היה ראוי שמידע כזה יובא בזמן אמת לועדת המשנה למודיעין ולא לחשיפה תקשורתית כעבור שנים".