מוכתר בכל מדה נכונה

ראש העיר לוד, עורך הדין יאיר רביבו בטור פרידה מהרב הנערץ, רבה האשכנזי של העיר מזה עשרות בשנים, שנפטר החודש לבית עולמו

הרב אורטנר
הרב אורטנר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הרב נתן יהודה אורטנר זצ"ל, רבה הראשי האשכנזי של לוד, היה מנהיג גדול, ענק בתורה, חכם אמיתי, ידע לדבר לכל אדם ואדם בגובה העיניים. רבים העריצו את ידענותו הגדולה בתורה, כמי שכתב ספרי קודש ולימוד רבים. היה ידוע כרב גאון, עם חכמת חיים אדירה, אוהב האדם ואהוב על הבריות. רבים ביקשו את עצתו הטובה, בשל חכמת ורגישותו הרבה. כל שאלה שנשאל ידע לענות בתבונה, בחן ובלבביות שכה אפיינו אותו.

כולם בלוד ראו ברב אורטנר את רבם. אף שהיה הרב האשכנזי הראשי, הוא היה הרב של כולם, הוא ידע להכיל את כולם, אהב את כולם ואלו החזירו לו אהבה והערצה לאישיותו המיוחדת.

כאדם דתי, זכיתי להכירו הן באופן אישי והן בתפקידיי הציבוריים, זכיתי לעבוד במחיצתו, ונהניתי מעומק ידענותו בתורה, מפירושיו העוסקים בהסברת היהדות המיועדים בעיקר לאנשים לא דתיים, ובו מציג את עמדת היהדות בנושאים רבים ומגוונים. בצד אלה העמיק בכתיבת ספרי קודש רבים, ידע לעסוק בדברים המורכבים ביותר אך גם בדברים הקטנים. לכל דבר ועניין ייחס חשיבות, ומכאן גדלותו.

לפני שלוש שנים, בהגיעו לגבורות בגיל 80, פרש לגמלאות לאחר שלא ניתן היה להאריך את כהונתו. פניתי למועצת הרבנות הראשית להאריך את כהונתו עד למינוי רבני עיר חדשים, אולם הוראות החוק למרבה הצער, חייבו את פרישתו.

כזה היה הרב אורטנר זכר צדיק לברכה. מנהיג שדגל באהבת האדם באשר הוא, בשלמות התורה, בשלמות ארץ ישראל ובניינה, כרב הראשי שהנהיג את העיר לוד בגאון, בתפארת ובתבונה רבה במשך כ-40 שנה.

העיר לוד כואבת מרה את פטירתו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

השארת תגובה