ראש הישיבה הבהיר: למסור נפש לתורה

חבר מועצת גדולי התורה וראש ישיבת 'פונביז' הגרב"ד פוברסקי לראשי ישיבת 'בני יששכר' בחדרה:"המוסר נפשו לתורה- התורה נקנית אצלו ומתברך בברכת התורה"

אצל הרב פוברסקי
אצל הרב פוברסקי

ראשי ישיבת 'בני יששכר' בחדרה שבנשיאות הגר"י עשורי, הגיעו למעונו של חבר מועצת גדולי התורה וראש ישיבת פונביז' הגרב"ד פוברסקי לקבל הדרכה במספר עניינים העומדים על סדר היום.

הרב פוברסקי הביע התפעלות גדולה למשמע על בני הישיבה המסולאים מפז- הלומדים בהתמדה רבה בהיכל ישיבת 'בני יששכר' בחדרה, כשעל גבם ראש ישיבה הרה"ג נסים מסלטון, המשגיח הרה"ג דב צביאלי וצוות רמ"ים מובחרים ביותר וממעתיקי השמועה ממרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א וזצוק"ל, ודיבר על החשיבות בלימוד תורה ללא מפריעים וברצף ללא הפסקות, והביא לפניהם את דבריו של מרנא ה'חפץ חיים' זצוק"ל, שאמר שמי שמוסר נפשו לתורה, התורה נקנית אצלו ובזה הוא מתברך בברכת התורה.

"בן עלייה חייב להקפיד על זמנים, הוויתור על הדברים הקטנים, אלו דברים הנחשבים למסירות נפש לתורה ובזה מתברכים", התבטא בדברים שנשא בפני ראשי הישיבה הותירו חותם עמוק והדברים כהווייתן נמסרו לבחורי הישיבה להמשך עליתם בתורה וביר"ש.

תגובה אחת
 1. המוסר נפשו לתורה- התורה נקנית אצלו ומתברך בברכת התורה. וכדאי בהחלט לקבל את האמת ממי שאמרה, ולמצוא דרכים בתוכנו כיצד ניתן להגדיל את כבוד התורה ולומדיה העמלים עליה יומם ולילה, ומוותרים על הנאות רבות מחיי עולם הזה לצורך כך. ליטאי נשאר ליטאי וממשיך ללמוד תורה המסולאים מפז- ולומדים בהתמדה רבה, ללא מפריעים וברצף ללא הפסקות, בן עלייה חייב להקפיד על הזמנים, הוויתור על הדברים הקטנים, אלו דברים הנחשבים למסירות נפש לתורה ובזה מתברכים, וח"ו אם לא לומדים כך תורה מה תהא עליה?, וכל המבזה תלמידי חכמים איו תרופה למכתו.

  לדוגמה של מס"נ לתורה, התנא רבי עקיבא, הוא אחד מגדולי ישראל הבולטים ביותר. גדולתו של רבי עקיבא נזקפת לזכותה של אשתו רחל שבחרה לוותר על בית מפואר, ביתו של כלבא שבוע, המלא באורחים כסף וזהב וכל טוב, במסירת נפש בגדול רחל מותרת על כל הההנאות עולם הזה, לוותר על כסף ומעמד ולהינשא לרועה פשוט בן 40 שלא ידע אפילו קרא וכתוב. העין הבוחנת של רחל היא זו שזיהתה את גדלותו של עקיבא, היא זו שהמריצה אותו ללמוד תורה והודות לה רבי עקיבא לא סיים את חייו כרועה צאן אלא מסר נפשו על התורה…

  רחל הביטה בעקיבא, היא ראתה את מידותיו הטובות, היא הבחינה בטוב ליבו. רחל שמה לב עד כמה עקיבא הוא צנוע ויראה שמים, היא ידעה שהוא איש מעולה ממש. ניגשה רחל אל עקיבא ושאלה אותו: "אם אתחתן אתך, האם תסכים ללכת ללמוד תורה בבית המדרש?" השיב לה עקיבא:"כן". הלכו השניים ונישאו לבד בלי עזרת אביה העושר!

  עקיבא קיים את הבטחתו לרחל אשתו והלך לבית המדרש ללמוד תורה. הוא התחיל ללמוד אותיות, והמשיך והעמיק בתורה ובמשנה. הוא למד ולמד יום וליל במשך 12 שנים. באותן שנים רחל סבלה מעוני גדול, היא ישנה במתבן (מקום שמאכסנים בו קש ותבן) והייתה בודדה. יום אחד השכן שגר בסמוך אליה ניגש לרחל והקניט אותה, הוא אמר לה שעקיבא שכח אותה והיא תישאר בודדה לעולם. רחל הזדקפה וענתה לו בקול צלול וברור: "אם עקיבא היה שואל אותי, הייתי אומרת לו שיישאר ללמוד עוד 12 שנים!!" וכו'

  עכשיו כבר חלפו עברו להם 24 שנים, רחל כבר אינה צעירה, היא לבושה בבגדים בלויים וידיה שחוקות מעבודה קשה. לפתע נשמע קול שמחה בעיר, רבי עקיבא, התנא הגדול והחשוב מגיע לעיר ועמו 24,000 תלמידיו. תופים וחלילים מקדמים את בואו. גיל ושמחה ממלאים את רחובות העיר.

  כאשר רחל רואה את האיש לו היא נישאה מתקרב, היא רצה אליו, אבל תלמידיו הרבים של רבי עקיבא ניסו לגרש את האישה הענייה הלבושה בסחבות. רבי עקיבא זיהה את אשתו האהובה שמסרה נפשה על לימוד התורה הקדושה של בעלה- ניגש אליה ואמר לתלמידיו- כל התורה שלי וכל התורה שלכם- הכל בזכותה, "שלי ושלכם- שלה הוא" בזכות מסירת נפשה לתורה. "שלי ושלכם שלה הוא"

  "שלי ושלכם שלה הוא"

  "שלי ושלכם שלה הוא"

  "שלי ושלכם שלה הוא"

  "שלי ושלכם שלה הוא"

  "שלי ושלכם שלה הוא"

השארת תגובה