בפעם השנייה: המינוי ברווחה נפסל

לאחר שבית הדין לעבודה פסל את מינויו של מנהל אגף הרווחה שלום בן דוד ולאחר שזה נבחר מחדש, כעת המינוי נפסל שוב • בעירייה שוקלים האם לערער על ההחלטה או לצאת למכרז מחדש

עיריית בית שמש
עיריית בית שמש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעקבות עתירת תנועת אומץ, בשבועות האחרונים הכריע בית הדין לעבודה, כי המכרז על תפקיד מנהל אגף הרווחה בעיריית בית שמש נעשה בהליך לא תקין ומשכך המינוי נפסל והעירייה תצטרך לצאת למכרז מחדש.

פסילת המכרז על תפקיד מנהל אגף זה, הוא שני בתוך שנתיים, כשבשתי הפעמים היה זה שלום בן דוד שנפסל, בעקבות טענות על כך שהוא אינו עומד בקריטריונים על מנת לנהל אגף זה, כשהנימוק העיקרי הוא, שבן דוד זכה על אף שלא עמד בתנאי הסף – חמש שנים לפחות בהם שימש כעובד סוציאלי.

לפני שנתיים וקצת פסל בפעם הראשונה בית הדין האזורי לעבודה בירושלים את המכרז שקבע כי שלום בן דוד ימונה לתפקיד מנהל מחלקת הרווחה, לאחר שזה זכה במכרז חיצוני אליו ניגשו עוד שלוש נשים, זאת לאחר שהמכרז הפנימי נפסל, מאחר ורק עובדת סוציאלית אחת בעירייה הגישה מועמדות.

לפני כשנה וחצי, בשלהי 2016, נערך שוב המכרז למנהל האגף – מחדש, כשגם אז נבחר בן דוד לתפקיד. טענות רבות הושמעו על ניהולו הכושל של בן דוד – שבעקבותיו עזבו מספר עובדות ותיקות את האגף, כמו גם עובדות שפוטרו ממנו. בעקבות כך, הטיפול במשפחות האגף – כ-3,000 במספר, היה פחות מקצועי ואיכותי. כן נשמעה ביקורת על התנהלות העירייה, כשגם בין המכרז הראשון לשני הוא המשיך לשמש בתפקיד, על תקן ממלא מקום. כלי תקשורת שפנו לעירייה ושאלו לפשר הדבר ובפרט לאור העובדה כי זה חותם בתואר מנהל האגף, בעירייה ענו כי הוא ממלא מקום באישור משרד הרווחה, אך במשרד הכחישו זאת.

כך גם בתחקירים שונים שנערכו בכלי תקשורת שונים, נשמעה הטענה כי בן דוד אינו מקבל את ההחלטות על דעת עצמו ומשיקולים מקצועיים, אלא הוא מבצע את דברו של מחזיק תיק החינוך – חבר המועצה יגאל חדד. כמו כן הועלתה הטענה, כי השיקול שעמד לנגד עיני החברים בוועדה, היא עובדת היותו איש מפלגת ש"ס, שבעיני החברים בה היה ראוי להחזיק בתפקיד שראו בו כמשרת אימון. טענות נוספות שהועלו הם שבעקבות בחירתו בפעם השנייה, נאלץ משרד הרווחה למנות צוות מלווה למחלקה.

בפסילת המכרז, צוין כי בחירתו של בן דוד לא נעשה משיקולים מקצועיים, אלא משיקולים אחרים כמו אישיותו הטובה והנחמדה. "הרקע האישי לא יכול להיות שיקול מרכזי בקבלתו. בית הדין למד מפרוטוקול וועדת הבחינה כי ההחלטה לא נעשתה על בסיס השכלתו, ניסיונו, הכשרתו והתאמתו העדיפים על המועמדים, אלא על בסיס שיקולים כללים, שבחלקם אינם עניינים לתפקיד", כך בהכרעת הדין.

בהכרעה אף נמתחה ביקורת על כך שוועדת הבחינה שבחרה את המנהל הייתה מורכבת רק מגברים. בעקבות כך דרשה השופטת שנתנה את ההכרעה, כי בוועדת הבחינה החדשה שתורכב יהיה ייצוג לכולם. בעירייה שוקלים האם לערער על ההחלטה או לצאת למכרז מחדש בפעם השלישית.

השארת תגובה