"ישנם גמ"חים המשמשים להלבנת הון"

כעת בתל אביב, מתקיים יום עיון בנושא פשיעה כלכלית ואיסור הלבנת הון של לשכת עורכי הדין, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון: "צריך רגולציה לגמ"חים, חלקם משמשים להלבנת הון"

איפה-הכסף
איפה-הכסף
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"ישנם גמ"חים המשמשים להלבנת הון. אסדרת הסקטור בהיבטי הלבנת הון הינה אינטרס של הגמ"חים הלגיטימיים, אחרת בקרוב הם לא יוכלו לפעול מול המערכת הפיננסית". כך אמרה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור (רשלא"ה) במשרד המשפטים, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ביום עיון בנושא פשיעה כלכלית ואיסור הלבנת הון של לשכת עורכי הדין, המתקיים כעת בת"א.

ד"ר ווגמן-רטנר התייחסה למגמות עדכניות בתחום הרגולציה הפיננסית ותרומת המודיעין הפיננסי המופק ע"י הרשות לחקירות מרכזיות של משטרת ישראל: "מדי שנה חל גידול ניכר בהיקפי פעילותה המודיעינית של הרשות – הן ביחס לבקשות גופי האכיפה לקבלת מודיעין פיננסי מהרשות, והן בהעמקה משמעותית בפעילות הרשות במישור המודיעיני הבינלאומי, תוך קבלת מאות פניות מעשרות רשויות מקבילות בחו"ל".

היא הוסיפה, כי היקף הדיווחים מהסקטורים הפיננסים לרשות גדל משמעותית בשנים האחרונות, הן לאור שינויי חקיקה והן לאור הפעולות הרבות שמבצעת הרשות בנושא לשיפור איכות הדיווחים, לרבות כנסים ומפגשים עם הסקטורים, הכולל:

o כנסי הדרכה לכ-700 נש"מים

o למעלה מ-210 מפגשי משוב והדרכה לסקטורים המפוקחים

o פרסום הנחיות ו"דגלים אדומים"

o קיום שולחנות עגולים ושיתוף טרנדים בעולם הפשיעה הכלכלית

o משובים לסקטורים ולמפתחי תוכנות

o טיוב מתכונת הדיווח – השקת דיווח מקוון ודיווח בלתי רגיל מובנה; הגדרת "ביטויי מפתח" לשילוב בתוכן דיווחים בלתי רגילים; ובקרוב יושק פורטל מקוון לדיווחי נותני שירותי אשראי

בנוגע לפעילות הסקטור האשראי הבנקאי, ובתגובה לדבריה של ראש רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינגר, לפיהם רק כמחצית מהגורמים שהיו פעילים בשוק פנו לבקש רישיון, ציינה ד"ר ווגמן-רטנר כי מבוצע שיתוף פעולה עם הרגולטורים הפיננסיים ועם המשטרה, לרבות בניסיון לאתר גורמים עבריינים המנסים לפנות בבקשה לקבלת רישיון באמצעות אנשי קש. "אנו מנסים לגרום לסקטור להפוך ליותר לגיטימי ואנו מבצעים בקרות כדי לצמצם הניצול לרעה, אולם ברור שזה לא יקרה בין ליל".

היא התייחסה לתוכניות הרשות לעתיד הקרוב, ואמרה כי המטרה המרכזית של הרשות היא להמשיך ולפעול לצמצום סיכוני הלבנת הון במערכת הפיננסית:

¨ ייזום רפורמה חקיקתית, ליצירת משטר איסור הלבנת הון אחיד לכל הגופים המפוקחים. כיום ישנם כ-15 צווים שונים לכל אחד מהסקטורים, דבר המוביל לארביטרז'ים רגולטוריים בין סקטורים שונים ועבודה רבה לעדכונם (הן לרגולטורים הפיננסיים, לכנסת וכו'). המטרה היא לעבור לחוק וצו אחידים לכולם, אשר יהיו מבוססים על עקרונות כלליים וגישה מבוססת סיכון, לפי הסיכונים הייחודיים לכל סקטור.

¨ ייסוד מנגנון הקפאת נכסים ע"י רשלא"ה, כמתחייב מאמנת ורשה, וכפי שקיים בחלק ניכר מהרשויות המקבילות בחו"ל. הדבר יאפשר ודאות נוספות לסקטור הפיננסי לביצוע פעולות, שכן הרשות המקומית נדרשת בתוך מספר ימים מהעברת הפניה אליה לעדכן האם נדרשת הקפאת הכספים, אם לאו. הדבר יסייע הן לרשויות האכיפה לעצור כספים בזמן, והן לגופים הפיננסיים ודאות נוספות בביצוע פעולות פיננסיות.

¨ החלת המשטר על סקטורים רלוונטיים נוספים הנדרשים ע"י הסטנדרט הבינל':

n גמ"חים, P2P, מטבעות וירטואליים

n לגבי גמ"חים: הרשות מאתרת פעילות הלבנת הון אשר מבוצעת באמצעות גמח"ים ורואה בתחום כתחום בסיכון, וסבורה שהכרחי להטיל עליהם חובות מתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור, כפי שקיים על כל גורם אחר אשר מעניק שירותים פיננסיים. להערכתנו, בקרוב מאוד יבינו הגורמים הלגיטימיים הפועלים בתחום כי אסדרה היא אינטרס מהותי שלהם, מאחר שמתכונת ניהול הסיכונים ע"י כל שאר הגופים הפיננסיים בארץ ובעולם תוביל לכך שכל יתר הגופים יראו בהם כגופים בסיכון ויצמצמו מאוד את השירותים הפיננסיים שיעניקו להם, והם בפועל לא יוכלו לפעול בזירה הפיננסית המקומית והעולמית. יודגש, כי מטרה זו תושג רק בהינתן אסדרה מקיפה ואמיתית, ואם היא תהיה מקלה מדי – ימשיכו לראות בהם שאר הגורמים כתחום בסיכון גבוה. יצויין, שתעשיית הבלוקצ'יין זיהתה את הפער הדומה שהיה קיים אצלה (היעדר רגולציה כחסם ליכולת פעילות מקומית ובינל') והם אלו אשר מקדמים היום נמרצות את החלת האסדרה על הסקטור.

n לגבי מטבעות וירטואליים, טיוטת הצו גובשה ע"י רשלא"ה ורשות שוק ההון, לאחר קיום מפגשי שולחנות עגולים עם הסקטור על מנת לוודא התאמה מיטבית. השוק מעוניין באסדרה כדי שיוכל לפעול בזירה המקומית והבינלאומית.

n מתווכי נדל"ן, נותני שירותי נאמנות, וסוחרים במתכות יקרות

n אסדרת תחומי הפינטק השונים תאפשר צמיחה מקומית וגלובלית, צמצום ההדרה הפיננסית (De-risking) וניהול סיכונים מיטבי ע"י שאר הסקטור הפיננסי

n מעורבות בפרוייקט הסאנדבוקס שמקדם משרד האוצר יחד עם שאר הרגולטורים

¨ צמצום השימוש במזומן: מדובר בחוק חשוב מאוד שלהערכתנו יצמצם משמעותית תופעות פשיעה והלבנות הון. יחד עם זאת, הרשות צופה שעם כניסתו לתוקף של החוק בינואר הקרוב עבריינים יחפשו ערוצים אלטרנטיביים, ואנו נערכים לכך, למשל החלת הרגולציה על תחום הבלוקצ'יין

¨ המשך העמקת הקשר עם הסקטורים המדווחים לרשות, לרבות משוב על איכות ותרומת הדיווחים לרשות, מפגשי שולחן עגול ועוד

¨ השלמת מעבר לדיווח מקוון לכל הסקטורים

¨ המשך שיתוף הפעולה הפורה והתיאום עם הרגולטורים – פורום רגולטורים רחב נפגש במשרדי הרשות מספר פעמים בשנה על מנת לתאם הפעילות

¨ המשך הכוונת הגופים המפוקחים

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ציינה גם, כי הרשות היתה מעורבת בשנים האחרונות בייזום וליווי מספר חסר תקדים של חקירות כלכליות, בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל, רשות המיסים, רשות ני"ע, הפרקליטות ויחידת החילוט. הדבר נעשה מיקוד בתחומי סיכון, דוגמת פשיעה מאורגנת, פשיעה כלכלית מתוחכמת וחוצת-גבולות, חשבוניות פיקטיביות, שחיתות שלטונית, מימון טרור, זיוף ומרמה ועוד, וכן איתור נתיבי הלבנת הון ומיפוי נכסים לחילוט. ראש הרשות חשפה מספר מקרים בהם המודיעין הפיננסי שסיפקה לגופי האכיפה סייע בחשיפת וחקירת פרשיות פליליות משמעותיות, לרבות פעילות של ארגוני פשיעה חובקות עולם, סמים, סחיטות ופעילות של מלביני הון מקצועיים המסייעים לעבריינים להלבין את הכספים, תוך הבנה מעמיקה של תעשיית הפיננסים המקומית והעולמית. תרומת הרשות באה לידי ביטוי במיפוי קשרים בין גורמים, חשיפת גורמים מעורבים לרבות ציינג'ים ששימשו את אותם הארגונים, ושיתופי פעולה בין לאומיים נרחבים.

תגובה אחת
  1. עוד שהיתה יועצת משפטית של הרשות, הדברים נאמרו לה בפירוש ע"י אנשים העוסקים במוסדות הפיננסיים, אך היא לא כל כך הקשיבה.
    טוב שהתעוררה !!!
    גמ"חים ועמותות, כמו שאר חלטורות הם כלי נפלא להלבנת הון.
    גם ראשי ערים במסע הבחירות מקבלים כספים כאלה.

השארת תגובה