ביתר עילית: דמוקרטיה חרדית בסכנה

'דגל התורה' בביתר הייתה סמל ומופת לבחירת נציגים בבחירות פנימיות והוגנות, אלא שכעת, סגן ראש העיר יצחק רביץ מערים קשיים • היריב המסתמן: דודי זלץ

יצחק רביץ ומאיר רובינשטיין
יצחק רביץ ומאיר רובינשטיין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מזה תקופה שהסניף המקומי של 'דגל התורה' בביתר רועש וגועש. הסיבה: כוונתו של יו"ר המפלגה יצחק רביץ לבטל את הפריימריז הפנימיים, שיקבעו את סדר הרשימה בבחירות הקרובות. עסקנים מקומיים מטיחים בו כי הוא מנסה לשמור את כסאו בכל מחיר, מאידך, רביץ טוען כי הוא מבקש לפתוח את הפריימריז לכל התושבים.

בניגוד לרשויות אחרות בהן הרשימה נקבעת בהוראות מגבוה, הרי ש'דגל התורה' בביתר עילית הפכה ל'פנינה דמוקרטית' לאחר שנציגיה נבחרים בבחירות פנימיות מסודרות. סניף 'דגל' בעיר מורכב מ-31 נציגי קהילות וגבאי בתי כנסת, כאשר לפני 5 שנים עבר ריענון ונוספו אליו נציגים חדשים, בניצוחו של מי שמונה לפקח על הבחירות – איצ'ה רייך מרכסים. חלק מהקהילות זכו לשלוח נציג אחד וחלק שני נציגים, לפי מפתח של נציג לכל 80 מתפללים. בחלק מבתי הכנסת נערכה הצבעה פנימית על זהות נציגם בסניף.

בשבועות האחרונים, מנסה יו"ר דגל המקומית, סגן ראש העיר יצחק רביץ, לערער את המוסכמות, לבטל את הפריימריז ולקבוע כי הרכב הרשימה תישאר במתכונתה. בראיון לעיתון המקומי 'שערים' נימק רביץ את עמדתו בכך ש"ב'דגל' מעולם לא נערכו פריימריז, למעט במקרים חריגים". רביץ הוסיף כי במידה ולא יצליח להוביל לביטול הפריימריז, "נדרוש גם בחירות לקביעת זהותם של נציגי הקהילות".

בעקבות דבריו, יצא 'שטח מוניציפאלי' לבדוק את ההיסטוריה של הפריימריז הפנימיים בדגל ומצא כי טענתו של רביץ על פריימריז במקרים חריגים – לא עולות בקנה אחד עם המציאות. משנות הקמתה ועד ל-1996 כיהנה בעיר מועצה ממונה מטעם משרד הפנים. בבחירות הראשונות, בהן נבחר יהודה גרליץ לראשות העיר, נערכו בסניף המקומי של דגל בחירות פנימיות, בסופן גבר יצחק פינדרוס, אז עסקן מקומי צעיר, על עו"ד ידידיה מצגר.

במערכת הבחירות שלאחריה, ב2001, הגיע פינדרוס לבחירות מתפקיד הסגן עם כוונה להתמודד לראשות העיר. המועמדים האחרים לא התמודדו על המקום הראשון ברשימה, ופינדרוס נבחר פה אחד. עם זאת, על מקומות 2-3 נערכו בחירות סוערות, בסופן נבחרו מאיר הירשמן וישראל אייזנשטרק ז"ל.

בהמשך הקדנציה, עם פטירתו הטראגית של אייזנשטרק, נערכו שוב פריימריז על המקום שהתפנה, בסופן גבר ישראל גולומב על יצחק רביץ. אלא שלחץ שהפעיל רביץ, הוביל להחלטת גולמב לוותר על מקומו לטובתו. לקראת בחירות 2007, הודיע גולמב כי הוא מתמודד מול פינדרוס על ראשות הרשימה, אך הצהיר בו זמנית כי יצביע לפינדרוס וכי התמודדותו היא לפרוטוקול. כצפוי, גולומב זכה לקול אחד, כשמי שמשלשל את שמו הוא דווקא פינדרוס.

ב2008 פינדרוס פרש לירושלים והתקיימו בחירות על תפקיד היו"ר. שטרית ורביץ התמודדו ובבחירות אלו שטרית ניצח עם 18 קולות לעומת 13 קולות לרביץ.

לקראת הבחירות הקודמות נערכו הפריימריז שוב, כשבסוף הסיבוב הראשון נרשמו תוצאות צמודות במיוחד: יוסי שטרית עם 12 קולות, רביץ עם 10 וגולומב עם 9 מצביעים. בשל העובדה שהחוקים בסניף דורשים ניצחון ב-40% נערך סיבוב שני, בסופן זכה רביץ ל-18 קולות לעומת 13 בלבד לשטרית.

מי שצפוי להתמודד הפעם מול רביץ הוא דודי זלץ, איש עשייה מוכר ומוערך בעיר, המשמש כראש לשכת ח"כ יעקב אשר. הוא זוכה להערכה מקומית ולתמיכה מפלגתית ועשוי להפוך לאיום אמיתי על מעמדו הבכיר של רביץ.

• הרב רביץ, מדוע הנך מתנגד לפריימריז באותה מסגרת בה ניצחת?

"הדברים ממש לא נכונים. היו בביתר יותר פעמים בהן לא היו פריימריז מאשר כאלו שכן היו. הגוף הבוחר מורכב מ-30 איש, ועל זה יש התנגדות, התחילו ויכוחים פנימיים מי יהיה הנציג מכל קהילה. אני יכול לעשות באלגנים, ריבים ומהומות אבל זה לא אחראי. הצעתי רעיון פשוט: רוצים פריימריז? בבקשה, אבל שיהיו פריימריז אמיתיים של כל מצביעי 'דגל' בביתר, לא של גבאי שבחר את עצמו. כשזה תלוי בבן אדם אחד, אפשר להשפיע עליו להצביע לא נכון, אם זה יהיה פתוח זה יהיה אמיתי".

• מה רע בגוף בו אתה נבחרת, מה נשתנה?

"אם פריימריז אז עד הסוף, למה לתת לכמה עסקנים לבחור, אני החסיד הכי גדול של פריימריז אבל שיהיה פתוח לכולם. אותם אלה שרוצים בחירות – בעצמם לא נבחרו".

• בניגוד לדברים שהצגת, המציאות מוכיחה שלא הייתה מערכת בחירות אחת בביתר בה 'דגל' לא הלכה לפריימריז.

"זה לא נכון. היו לפני 30 שנה – בימים בהם 'דגל' בכלל לא הכירה בביתר בגלל הדיון האם הרב שך היה בעד היישוב – היו כשאייזנשטרק נפטר, היו בחירות כשפינדרוס עזב והיו בבחירות האחרונות. ביתר הפעמים 'דגל' המשיכה עם אותם נציגים. אם יש למישהו טענות על נציג, מביאים לרבנים או לכל גוף שהוא, אבל אם אין טענות – כמו כעת… הרי גם מי שמתמודד כרגע לא טוען שיש בעיות, הוא רק רוצה להיות סגן ראש עיר, יופי".

• מי זה המישהו הזה?

"לא ידוע לי על מישהו שמתמודד. בניגוד למה שקורה בווטסאפים של העיתונאים – כאן אף אחד לא מבין על מה המהומה. אני מדבר עם מנהלי מוסדות, רבנים, תושבים, אף אחד לא מבין. ייתכן שהכל שטויות".

לסיום, מביע רביץ ביטחון בהצלחתו. "שיהיה ברור, אנצח ברוב עצום, לא משנה מה יהיה. גם אם אתמודד בתוך הסניף הקיים – אקבל רוב עוד יותר גדול".

השארת תגובה