רכב חברה? הקנס גדל פי עשרה

בעקבות בקשת מחלקת תביעות תעבורה של משטרת ישראל, בית משפט החמיר וקבע: דו"ח ע"ס 1500 ₪ יוכפל ל-20,000 ₪.

שוטר
שוטר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

משטרת ישראל פועלת במיקוד אכיפה נגד עבירות מסכנות חיים ובריונות במטרה ליצור הרתעה בקרב הנהגים והתאגידים. אגף התנועה, באמצעות מחלקת תביעות תעבורה פועל למיצוי הדין שהינו חלק ממעגל שלם של הרתעה נגד תאגידים המחזיקים בצי כלי רכב.

תאגידים שלא יצביעו על הנהג מבצע העבירה מסוג הזמנה לדין, יסתכנו בקבלת קנס הגבוהה פי 10 שלעיתים מסתכם בעשרות אלפי שקלים וזאת על מנת למצות עם בעל הרכב את הדין, שכן קנס גבוה הינו הרכיב היחידי שקיים בהעדר המצאות נהג ציינו במשטרה.
במסגרת ההחמרה בחודשים האחרונים ניכר כי בימ"ש נעתר פעמים רבות לבקשת יחידת התביעות של המשטרה להחמיר ולעלות את גובה הקנס לתאגידים שלא הצביעו על הנהג מבצע העבירה.

בתיק שהתנהל לפני כשבועיים בבימ"ש השלום בפ"ת נגד חברה מאזור ת"א המחזיקה בצי רכב, גזר בימ"ש לחובתה קנס בסך 20,000 ₪ בגין דו"ח על מהירות בסך 1500 ₪ ולמעשה הכפיל את הקנס למעלה מפי 10. בקביעתה אמרה השופטת בגזר הדין: "…מדיניות הענישה אמורה להרתיע מפני ביצוע עבירות נוספות ולהעביר מסר ברור על מי שבהתנהגותו פוגע בערך החברתי שהינו פגיעה בביטחון הציבור וסיכון משתמשי הדרך. שעה שהמדובר בחברה, מתחם עונשי נע בין כפולת הקנס ב-4. ולמעשה , קודם שינוי החוק לא היה מדובר בברית משפט ומתחם הענישה התחיל בעונש הניתן לנהג רגיל כפול 10. דא-עקא, לנגד עיני הרשעותיה הקודמות של החברה, לחובתה 92 הרשעות קודמות.

למעשה החברה מחפה על נהג באשר שיטת הניקוד אינה יכולה להיות מופעלת ומטרת חוק העונשין הוא שהענישה תהיה אינדיבידואלית. החברה מסכלת באופן שיטתי כוונת המחוקק…"

השארת תגובה