גבייה אגרסיבית? נגמרו הבונוסים על דוחו"ת עירייה

בעידן שבו כל עבירה פלילית-עירונית מתועדת בין רגע במצלמה אוטומטית והדו"ח נשלח לדואר, כמעט ואין מי שלא חייב או נדרש לשלם לרשות המקומית קנס. בשיחה עם 'כל הזמן' מסביר יו"ר רשות האכיפה והגבייה, עו"ד תומר מוסקוביץ', מה עומד מאחורי החוק שאושר אמש במליאת הכנסת

יו"ר רשות האכיפה והגביה, עו"ד תומר מוסקוביץ' | צילום: פישל רוזנפלד
יו"ר רשות האכיפה והגביה, עו"ד תומר מוסקוביץ' | צילום: פישל רוזנפלד

אמש אישרה מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית את הוראת השעה של שרת המשפטים איילת שקד, לפיה יועברו החל מחודש ינואר 2019 הליכי הגבייה של חובות התושבים לרשות המקומית למרכז לגביית קנסות של רשות האכיפה והגבייה. זאת, במקום חברות הגבייה הפרטיות שמבצעים זאת כיום.

"ברשויות מקומיות ישנן שני סוגי חובות. חובות אזרחיות (כדוגמת ארנונה) וחובות פליליות (כדוגמת דו"חות חניה, השלכת פסולת)", מסביר יו"ר רשות האכיפה והגבייה, עו"ד תומר מוסקוביץ', ל'כל הזמן'. "גביית החובות האזרחיות מתבצעת כבר היום באמצעות המרכז לגביית קנסות של הרשות. לעומת זאת, כשמדובר בחובות פליליות, עד להיום לא אפשר החוק לגבות אותן באמצעות הרשות והגביה התבצעה באמצעות חברות גביה פרטיות", מסביר מוסקוביץ'.

לדברי מוסקוביץ', המצב הקיים בכל הנוגע לחובות פליליות לרשויות המקומיות, הביא לכך שפעולות הגביה התבצעו בצורה כוחנית ופוגענית, שפעמים רבות אף חרגה מהמותר על פי חוק. "היו וישנן לא מעט תביעות ייצוגיות נגד אותן חברות גביה פרטיות ונגד הרשויות וכבר פורסמו פסקי דין תקדימיים שקובעים כי המצב הקיים בעייתי מבחינה חוקתית אך בהיעדר חקיקה מוסדרת בנושא העניין היה שנוי במחלוקת", אומר מוסקוביץ' ל'כל הזמן'.

על אף שהחייבים טוענים כי גם רשות האכיפה והגבייה, המוכרת יותר תחת השם 'הוצאה לפועל', פועלת בצורה כוחנית, אומר מוסקוביץ' ל'כל הזמן' כי הדברים לא מדוייקים. "אנחנו חושבים שהדרך הטובה ביותר לגביית הקנסות היא דרך ההוצאה לפועל", הוא אומר. "בשונה מחברות הגבייה הפרטיות, עובדי הרשות לא מקבלים שכר שכולל בונוסים ואחוזים והם גם מפוקחים על ידי רשמי הרשות שהם למעשה שופטים, ולכן גם כמות התלונות מזערית".

עם זאת, החוק החדש לא יחייב את הרשויות להעביר את תהליכי הגביה לרשות האכיפה והגביה והוא יאפשר זאת בגדר 'זכות'. עם זאת, לדברי מוסקוביץ', "הרשויות בעצמן רוצות בזה, מכיוון שזו הדרך הקלה ביותר, עם מינימום תלונות ותביעות. בנוסף לכך שמדובר ברשות ממשלתית מסודרת".

כאמור, הוראת השעה תיכנס לתוקפה החל מחודש ינואר 2019 והיא תהיה תקפה למשך ארבעה שנים, כאשר בהמשך, מקוויים ברשות האכיפה והגבייה כי הוא יוארך ויוסדר כחוק קבוע ללא מגבלת זמן.

בהודעה שפורסמה הבוקר מטעם רשות האכיפה והגבייה, האחראית גם למרכז לגביית קנסות, נכתב כי "מדובר בהוראת שעה המאפשרת את השירות לרשויות המקומיות באופן וולונטרי. לאחר מכן ניתן יהיה לבחון את ההסדר הקבוע".

בהודעת הרשות הודגש כי "על אף שגם חוק המרכז לגביית קנסות מסמיך את המרכז לגבות בהתאם לפקודת המסים (גביה) הרי שדרכי הגבייה והפרקטיקות הנוהגות בו בפועל לרבות סמכויות הפריסה וההפחתה הקבועות בחוק המרכז, כוללות שמירה קפדנית יותר על זכויות החייב לצד דרכי גבייה יעילות, תוך מעורבות של גורם שיפוטי או מעין שיפוטי טרם נקיטת הליכים מסוימים ותוך שמירה על מידתיות וסבירות, בהפעלת הליכי הגבייה".

עם אישור החוק, מסרה שרת המשפטים איילת שקד כי "גם בגביית חובות מאזרחים אנחנו מחויבים לשמור על כבודם של החייבים. לא אחת קיבלתי תלונות על דרך כוחנית בה נגבו קנסות באמצעות חברות גבייה פרטיות. בניגוד לכך, הרשות לגביית קנסות גובה את החובות בצורה ששומרת על כבוד החייבים. אני קוראת לראשי הרשויות בישראל להשתמש בשירות המרכז לגביית קנסות. זהו חלק מהשירות לו זכאים התושבים שלכם. במקביל אני קוראת גם לחייבים – תשלמו את הקנסות בזמן ותימנעו מחוסר נוחות".

השארת תגובה