ה'מגדל' מוכר עוף שלם ב-4 ש"ח

חבר הכנסת וקנין: להחזיר ויסות לענף – לא יכול להיות שהחקלאי יקבל 3-4 שקלים על עוף שלם והצרכן ישלם 16-17 שקלים נציג המגדלים: רשתות השיווק לא הורידו מחיר

Cal-Maine Egg Farm Investigation
Cal-Maine Egg Farm Investigation
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת הכלכלה של הכנסת המשיכה היום את השימוע העוסק בטיפול במשבר בחקלאות ולבקשת חברי הכנסת יצחק וקנין ואיתן ברושי דנה בקריסת החקלאים בענף הפטם. ח"כ וקנין, שמילא את מקומו של היו"ר, פתח את הישיבה בפנייה אל "אבירי איכות השלטון" שתמכו בביטול התכנון והזכיר כי לאחר ביטולו נכנסו לענף גורמים עסקיים גדולים ונוצר עודף שפגע בחקלאים הקטנים. "המצב כל כך קשה שחקלאים רבים הגיעו למצב של הפסד מוחלט, אם זה היה מביא בשורה לצרכן אז מילא. אבל בעוד שהחקלאים מקבלים 3-4 שקלים לעוף שלם ברשתות השיווק הוא נמכר לצרכן ב-16-17 שקלים. עלות הגידול לחקלאי עומד על כ-5 שקלים והמשמעות היא כאוס בענף והציבור לא הרוויח כלום. הוא הוסיף כי יקדם הצעת חוק לוויסות הענף, והבהיר כי ההצעה תבטיח שהצרכן לא ייפגע.

ח"כ איתן ברושי האשים את פקידי האוצר במשבר, ואמר כי אף אחד לא משלם את המחיר ולא נושא באחריות והפקידים מתקדמים לתפקיד אחר. ח"כ רועי פולקמן ביקש להגן על הפקידות ואמר כי לא הפקידים מקבלים את ההחלטות אלא חברי הכנסת. ברושי ציין כי הפטם הוא מרכיב מרכזי בהתיישבות ומאחורי הפגיעה בחקלאים עומדת מזימה לחסל את ההתיישבות מנימוקים פוליטיים. "אם תפרקו הכל בסוף תישארו רק עם רמי לוי שידליק עוד משואה", אמר. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הוסיף: מגדלים מהמגזר הערבי לא קיבלו אישור לגדל פטם, ולפי מה שעולה בדיון יכול להיות שהטיבו איתם. עם זאת הוא הוסיף כי צריך למצוא איזון בין הטיפול ביוקר המחייה לבין האפשרות של המגדלים לשרוד ולהציל את הענף.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר כי אפשר להגיע למצב שבו הצרכן ימשיך לשלם מחיר הוגן והיצרן יוכל לחיות. הוא הוסיף כי בפועל קרה מה שהאוצר לא תכנן שיקרה והמגדלים הקטנים נפגעים ויוצאים מהענף, לכן צריך להגיע למנגנון ויסות שקוף. נציג המגדלים, דוד אוזנה, סיפר כי שאל בעל תפקיד בכיר בשופרסל למה ברשתות השיווק מוכרים את העוף ב-17 שקל גם הם קונים אותו ב-8 שקלים או פחות, והבכיר השיב כי זה היה המחיר גם כברשת קנו אותו ב-14 שקלים ועכשיו הם רוצים להרוויח. "עשו מאתנו פושעים שעושים קרטל, אבל זה לא אנחנו שקבענו את המחיר בסופר", אמר.

כלכלן המועצה לצרכנות, גיל ברגפרוינד, אמר כי בשוק חופשי המחיר לכאורה היה אמור להמשיך לרדת, אבל בפועל זה לא קורה. הוא הוסיף כי חשוב לוודא שהחקלאים לא יפשטו רגל, כדי לשמור על התחרות. "חשוב שהחקלאים יוכלו להמשיך להתפרנס ושהמחיר לצרכן יישאר נמוך, ומכוון שרוב הציבור קונה את חלקי העוף בנפרד צריך להסדיר גם את מחיר החלקים ולא רק את מחיר העוף השלם.

ח"כ יפעת שאשא ביטון ציינה כי האוצר קשוב לחקלאים ובמיוחד לחקלאי הצפון. "נכון שאנחנו עושים הכל לטפל ביוקר המחייה, אבל במעבר בין תכנון מוחלט לאפס תכנון יש הרבה באמצע, ואפשר למצוא את השביל שיטפל ביוקר המחייה וגם ישמור על החקלאים מקריסה. שר האוצר רוצה לפתור את הבעיה וצריך למצוא לכך פתרון שיאפשר לחקלאים לשרוד את המציאות שבה הם נמצאים", אמרה.

ח"כ וקנין סיכם ואמר כי על חברי הכנסת מוטלת החובה לדאוג שהחקלאים יתפרנסו בכבוד. הוא הוסיף כי הוועדה דורשת ממשרד החקלאות לוודא שהמועצה לענף הלול תכין תוכנית לייצוב הענף, ומטילה על משרד האוצר להעביר אליה, בתוך כחודש, תוכנית שתבטיח את רווחיות החקלאים בלי לפגוע בצרכן. במקביל הודיע ח"כ וקנין כי יניח הצעת חוק פרטית לטיפול במשבר.

תגובה אחת
  1. עוף חי כולל עצמות ונוצות וראש ועוד
    אחר כך יש טיפות ומחילה ועבודה

השארת תגובה