בג"צ לכנסת: תגישו מחקר משווה

בג״צ הורה לכנסת להגיש מחקר משווה לעניין נסיעות חברי פרלמנט בעולם במימון חיצוני

בית משפט העליון
בית משפט העליון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בג״צ דן הבוקר בעתירה של חבר הכנסת יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), שהוגשה על ידי מרכז עדאלה, נגד ההחלטה של ועדת האתיקה למנוע ממנו לנסוע לחו״ל במימון של ארגון JVP. ההחלטה האמורה מהווה יישום ראשון של התיקון החדש של כללי האתיקה שאוסר על חברי כנסת לנסוע לחו"ל במימון גופים תומכי החרם.

עורכי הדין חסן ג'בארין ומאיסאנה מוראני טענו בפני כב' המשנה לנשיאה מלצר, כב' השופטים עמית ומינץ, שהתיקון האמור לכללי האתיקה מהווה תקדים חריג שכן זו הפעם הראשונה בה כללי האתיקה מגבילים בצורה מפורשת את חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת ואת חופש התנועה שלהם. הגבלה זו נעשית ללא סמכות שכן ועדת האתיקה אמורה לדון בהקשר זה בטענות של מימון וטוהר המידות. כמו כן, הגבלה שמוטלת רק על מחזיקים עמדה פוליטית מסוימת אינה לתכלית ראויה והיא פוגעת בחופש הביטוי בצורה לא מידתית וזאת מאחר ומדובר בהגבלה מראש של ביטוי ושאינה בשל התבטאות אישית שלו.

בסוף הדיון, בג"צ הורה לועדת האתיקה של הכנסת להגיש בתוך 45 יום מחקר משווה הבוחן את ההגבלות הקיימות בפרלמנטים בעולם לעניין נסיעות חברי הפרלמנט במימון חיצוני. כמו כן ביקש בג״צ לקבל רשימה של נסיעות חברי כנסת שאושרו על ידי ועדת האתיקה בשנה האחרונה.

חבר הכנסת יוסף ג'בארין הגיב הבוקר להחלטת בג"צ: "נציגת הכנסת הודתה היום שההגבלה נועדה להיות חלק ממנגנון התמודדות הממשלה עם תופעת החרם שלדעתה גורמת נזקים למדינה. משמעות האמור הינה בעצם שוועדת האתיקה הפכה לכלי שרת בידי ממשלת הימין ומכשיר להשתקת עמדות פוליטיות ביקורתיות של חברי הכנסת. לא ניכנע לתכתיבים של ממשלת הימין הקיצוני״.

השארת תגובה