ש"ס שמאלנית? הגרב"צ מוצפי: "שקר וכזב, עלילת שווא"

שעות ספורות לפתיחת הקלפיות מעניק הגאון הרב בן ציון מוצפי ראיון ל'כל הזמן' בו מתייחס לשורת נושאים ■ "מרן מעולם לא התייחס בענייני התנועה למדיניות ימין או שמאל, רק בצורה רלוונטית מפוכחת ביותר" ■ "מכניסים לנו בדלת האחורית אנשים בעלי דעות לא נכונות" ■ "מביאים לנו כל מיני רבנים 'אונליין' 'דתי לייט' – זו פירצה חמורה מאוד" ■ על הקלטת: "זו עלילה! מרן לא ידע מה שהוא עושה?" ■ מרתק

הגאון הרב בן ציון מוצפי. צילום: אתר דורש ציון
הגאון הרב בן ציון מוצפי. צילום: אתר דורש ציון
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לאחר שבצעד חריג התערב בפוליטיקה, למרות הרגלו להימנע מהתערבות בנושא. התראיין הערב הגאון הרב בן ציון מוצפי ל'כל הזמן' והתייחס לשלל נושאים שעל הפרק.

בתחילת דבריו התייחס הגרב"צ לתמיכת הרבנים בש"ס ואמר: "כל הרבנים שליוו את מרן תומכים בתנועת ש"ס ללא שינוי והם כרגע מנווטים את הספינה. בידם הפקיד מרן את ההנהגה של התנועה. במשך שנים רבות מסר מרן את נפשו למעו התנועה, יצא מגדרו למען הצלחת התנועה, ביטל הרבה תורה והקדיש זמן רב מיומו למען התנועה. אנחנו לא יכולים לבוא כעת לאחר שנפטר ולאמר שהכל תכניות העבר".

בהתייחסו לטענות כלפי ש"ס לפיהם כעת היא שמאלנית בדעותיה מחמת הנהגתה הנכחית, אמר הגרב"צ כי "זה שקר וכזב, זו עלילת שווא. כי אותם אנשים שמרן מינה, הם נמצאים היום ומכהנים באותם תפקידים. התנועה היא לא ימין ולא שמאל. גם כשהיה היו"ר הקודם, לא היה לא ימין ולא שמאל. מרן מעולם לא התייחס בענייני התנועה למדיניות ימין או שמאל, רק בצורה רלוונטית מפוכחת ביותר".

לדבריו, "כשיש פרטנר בצד הערבי, מרן היה בעד לנהל שיח. אבל כשהייתה תכנית ההתנתקות, מרן התנגד אליה בכל תוקף, כי לא היה עם מי לדבר. לעומת זאת כשהיו שיחות שלום או גישושים, מרן כן נתן ידו לכך וזאת בכדי למנוע שפיכות דמים".

במהלך הראיון הזכיר הרב את עובדת חבירתו של ישי לגורמי הימין הקיצוני. "מרן תמיד הרחיק את אנשיו מכל מיני גורמים שנמצאים בלאום יותר מאשר בדת", אמר הגרב"צ. "מרן שמר מכל משמר שלא יטמעו בכל מיני סיסמאות נבובות של 'ארץ ישראל השלמה' ויתגרו באומות לחינם ללא צורך, מרן שמר על הנוער שלא יגרר לאחר הנוער ההוא".

"היום מכניסים לנו בדלת האחורית את כל אותם אנשים בעלי דעות לא נכונות, שמרן התנגד להם מפני כניסה להר הבית, שירות בצבא, גיוס בנות, תערובת של אנשים ונשים וכל מיני שיטות ודרכים שהיהדות החרדית כל הזמן נאבקה בהם במשך 60 שנה וכאן זה הפך להיות נחלת ההיסטוריה. עכשיו מוותרים על הכל, בשביל כל מיני סיסמאות נבובות, כשכרגע לא עומד שום דבר על הפרק, אין תהליך שלום, אין לנו פרטנר רציני שאנחנו יכולים לשאת ולתת איתו".

בהמשך הראיון תקף הגרב"צ בחריפות את עובדת תמיכתם של רבני הציונות הדתית במפלגת 'יחד'. "מביאים לנו כל מיני רבנים שלא מהמחנה שלנו, הם לא רבנים מהמסורת התורנית דור אחר דור, אלא רבנים 'אונליין' 'דתי לייט' של כל מיני שיטות אחרות. זה לא הדרך הישיבתית. הם רבנים שתומכים בגיוס בני הישיבות, בזה אני רואה אסון זו פירצה חמורה מאוד מאוד".

בסיום הראיון התייחס הגרב"צ לשמועות סביב מינויו של דרעי לראשות התנועה. "מרן בצלילות דעתו החזיר את המפתחות למי שהיה צריך לקבל את המפתחות", אמר הגרב"צ. "מה קרה פתאום שהם מקימים קול צעקה, הרי זה היה בחייו של מרן". היה צריך לוותר ולשתוק, כל שכן כשמרן עשה את זה. כל השנים האלה היה אומר מרן מרן מרן ופתאום אין מרן? מה זה צריך להיות?".

בהתייחסו לטיעונים כי כפו על מרן את ההחלטה אמר הגרב"צ: "זו עלילה! מרן לא ידע מה שהוא עושה? עובדה שמרן הסכים לכך. לאחר שיקול דעת של חודשים ארוכים ואפילו שנה ויותר, לקח לו פסק זמן והחליט להחליף אז מה התרחש היום? ועוד יותר, מאימתי רבנים פוסקים לפי תחושות אישיות של בנאדם או פנייה אישית של מאן דהוא. יהיה מה שיהיה, בגלל זה אנחנו נקרע את היהדות הספרדית לשניים? שידברו לשון הרע על רבנים? שיבזו אחד את השני?".

 

השארת תגובה