אז מה קורה בישיבת 'יסודות'?

האדמו"ר מבעלזא רקד 72 דקות, ישיבה גדולה חדשה בראשות הגרא"י סקלאר, הגרמ"ה הירש הגיע ליסודות והשכין שלום, גדולי ישראל בחתונת בן יו"ר ועד הישיבות ותמליל שיחת הגר"מ שטרנבוך וגיסו הגרמ"ד

הגרמ שטרנבוך בארצות הברית, צילומים יוסי גולדברגר ואברהמי בלום (184)
הגרמ שטרנבוך בארצות הברית, צילומים יוסי גולדברגר ואברהמי בלום (184)

• ביום רביעי לפנות בוקר הסתיימה שמחת החתונה הגדולה לנכד האדמו"ר מבעלזא בירושלים שהחלה ביום שלישי בשעה 4:00, אז עבר אחרון החסידים בפני האדמו"ר ואיחל מזל טוב. החסידים ליוו את הרבי לביתו בשירה אדירה של 'אורך ימים ושנות חיים'. רגע מרגש בשמחה נרשם כאשר נכדו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי – ר' יענקי הביא מכתב ברכה מסבו מרן שר התורה, מרן האדמו"ר מבעלזא עיין במכתב הברכה דקות ארוכות.

את הגראמען במעמד המצווה טאנץ השמיע הגראמער הנודע הרב ישראל שטרן מגדולי עסקני החסידות בלונדון. ריקודו של מרן האדמו"ר מבעלזא נמשך זמן רב יחד עם כל בני המשפחה, כשרגע השיא היה עת ששרו את השיר "אנו עמך", בלחנו של האדמו"ר לכבוד השמחה – ריקוד שנמשך 72 דקות ברציפות.

החתן הוא בן לבנו של האדמו"ר הרה"צ רבי אהרון מרדכי רוקח והכלה בתו של הרה"ג רבי אברהם יעקב שארף, מחשובי חסידי בעלזא. בעקבות החתונה הגדולה נסגרו לתנועה כל הרחובות המובילים בקרית בעלזא וכן הרחובות המובילים אל השכונה, מרב שפע ומרחוב ירמיהו למשך יממה.

• ישיבה גדולה חדשה בראשותו של הגאון רבי אהרון יוסף סקלאר, פתחה השבוע את הרישום עבור תלמידי הישיבות הקטנות העולים לישיבות גדולות. ישיבת "תולדות צבי" מצטרפת לרשת הכוללים היוקרתית ש בראשה עומד הגאון הרב סקלאר מזה 22 שנה.

הישיבה שנפתחה בעיקרה עבור תלמידי ישיבות ישראליים מרקע חו"ל, קיבלה תפנית משמעותית במהלך השבוע. הנהלת הישיבה התמודדה עם ביקוש אדיר של תלמידים ישראליים החפצים לחבוש את ספסלי הישיבה החדשה – לצד הביקוש הרב מצד תלמידי הישיבות מרקע חו"ל. לאחר התייעצות עם גדולי ישראל החליט ראש הישיבה הגרא"י סקלאר לפתוח את דלתות הישיבה גם עבור תלמידי ישיבות ישראליים ללא רקע של חו"ל.

במקביל, קיבל השבוע ראש הישיבה כ-20 בחורים מבכירי עולם הישיבות, לקיבוץ של ישיבת תולדות צבי, שנפתח כבר בחודש אלול האחרון. ראש הישיבה נכנס השבוע למעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א והתברך בברכת ברכה והצלחה. הגר"ח הדגיש בפניו את הצורך בחיזוק עולם התורה בעבודת התפילה שמסוגלת לשמחת התורה וליראת שמים צרופה.

הרב סקלאר נודע בקרב תלמידיו בפיקחותו העצומה ובדרכו החינוכית הייחודית לצעירי הצאן שחפצים להתעלות התורה ויראת שמים. תלמידיו מספרים כי ידיעת ויגיעת התורה של ראש הישיבה היא מהנדירים בדור ממש. עם דרכו הייחודית בעיון והבנת התלמוד, נבנו עד כה אלפי התלמידים ברשת הכוללים "תולדות צבי", וכעת לאחר לחצים רבים מצד תלמידיו, יחל הגאון רבי אהרון יוסף סקלאר להעמיד תלמידים גם בישיבה הגדולה החדשה.

• לאחר טלטלה ממושכת שעברה על ישיבת יסודות נדמה כי השקט שב לשכון בישיבה וזאת בזכות מעורבותו של חבר מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה', הגאון רבי משה הלל הירש, ראש ישיבת סלבודקה. במהלך הימים האחרונים הסכימו רבני ישיבת יסודות על המתווה החדש שגיבש הגרמ"ש הירש לפיו הרב משה מגנוז, מנהל מוסדות אור החיים בבני ברק ומקורבו של הגר"ח גריינמן זצ"ל, יחזור לפעול להשגת הוצאות הישיבה מנדיבי עם, וינהל את הישיבה לצדו של הרב שמעון זיאת. זאת ועוד סוכם, כי בכדי לייעל את המערכת ר' צבי רוזנטלר ינהל את הישיבה בפועל.

כמו כן סוכם שבזמן הקרוב יורחבו בית המדרש, חדר האוכל והפנימיות, על מנת שבזמן הרישום יוכלו לקבל שיעור א' גדול יותר, וזאת בתרומת קבוצת נגידים בראשות בנו סלאם שיחזרו לתרום לישיבה בגלל המתווה החדש.

הגאון רבי שמעון שרייבר, מראשי הישיבה, עדכן את הבחורים על כל מה שהתרחש בחצי שנה האחרונה, על התהפוכות שעברו ראשי ורבני הישיבה ועל ההסכם החדש שיביא לחלוקת משכורות והתנהלות כלכלית תקינה בישיבה.

השבוע, לאחר שהמהלך כבר יצא אל הפועל ובשבוע האחרון הישיבה החלה להתנהל לפי המתווה החדש, הגיע חבר המועצת והסמכות הרוחנית הקובעת בישיבה, הגרמ"ה הירש, הגיע למסור שיחה בישיבה ולברך על המתווה החדש.

כזכור, לפני מספר שנים ישיבת יסודות התפצלה והגאון הרב ברוך צבי לב עזב ופתח ישיבה בת"א בשם "יסודות התורה". מאז, הישיבה במושב יסודות התמוטטה כלכלית, ר' אברהם זיאת הפסיק לממן את הישיבה ולנהל אותה ואחיו ר' שמעון זיאת נכנס תחתיו.

• גדולי ישראל רבנים וראשי ישיבות השתתפו השבוע בבר מצווה לנכד יו"ר דגל התורה ויו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני בן לבנו אלי גפני, בשמחה השתתפו שורה של גדולי תורה, רבנים, שרים וחברי כנסת ומועמדים לראשות הערים השונות.

• בשמחת החתונה לבן יו"ר ועד הישיבות הגאון רבי חיים אהרן קאופמן השתתפו השבוע באולמי ווגשל גדולי ישראל ובראשות מרנן הגר"ח קניבסקי, הגר"ג אדלשטיין, והגר"ד לנדאו. וכן בכירים במערכת הפוליטית ובכירי הצבא שעומדים בקשר עם יו"ר ועד הישיבות כדי לסייע לבני ישיבות בדחיית גיוסם. ר"י בית מדרש עליון הגר"י אונגרישר הודה להגרח"א קאופמן באופן אישי במהלך השמחה על פעילותו הגדולה למען בני הישיבות בא"י, הגעתו של מרן הגר"ח קניבסקי לחתונה נחשבת נדירה ביותר, החתן יחד עם אביו הגרח"א יצאו אל מחוץ לאולם וקיבלו את ברכת מרן ברכבו.

• שמחה כפולה בישיבת בית מדרש עליון בבני ברק: השבוע התקיימה בחדר האוכל בישיבה אירוסי נכד ראש הישיבה הגר"י אונגרישר בן לחתנו הרה"ג ר ' טוביה שפירא עם נכדת משגיח הישיבה הגאון רבי שמואל קלרמן בת לבנו הרב הגאון ר'  אליהו קלרמן רב קהילת שערי תשובה במודיעין עילית.

• שעות ספורות לפני נסיעתו של הגר"מ שטרנבוך לארה"ב הגיע הראב"ד  לגיסו הגאון רבי משולם דוד סאלאוויצ'יק לברך ולהתברך לפני הנסיעה, כאשר מיד לאחר הביקור ליווהו מאות אברכי ובחורי סאטמאר בשירה ובזמרה "כי מלאכיו יצווה לך לשמריך בכל דרכיך".

להלן התמליל משיחתם:

הגרמ"ד : מתי אתם חוזרים?

הראב"ד: ביום שני. יום לפני החתונה של נכדי.

הגרמ"ד התבונן וראה ציבור גדול שנכנס עם הראב"ד ושאל: מי הם הבחורים הללו?

אחד הבחורים: באנו לקבל את פני הרב, אנחנו בחורי ישיבות מסאטמאר

הראב"ד: עוף השמים יוליך את הקול ובעל כנפיים יגיד דבר

הגרמ"ד: ר' משה, תהפכו את אמריקה על המצב. המצב נורא, נורא, תבעירו אש של חיות בכל העולם. עד לפני תקופה הציונים היו יותר בשקט. בשנים האחרונות הם רוצים לעקור את הכל, שלא יהיה תורה, זה לא פלא אצלי אם הם יגזרו מחר שגם לא לתת לנו למול עצמינו.

הראב"ד: סיפר לי יהודי אחד שהיה אצל ר' חיים עוזר בזמן גזירת השחיטה בפולין, והביא ספר שמבאר היטב את דת ישראל בעניין השחיטה, והגרח"ע זצ"ל ביקש ממנו לתרגם את הספר לכל הלשונות ויפיצו בכל המדינות כדי שכל מדינות העולם לא יגזרו על השחיטה, היהודי השיב חוץ מלשון הקודש שבארץ ישראל אין מקום לחשוש שיגזרו על השחיטה. הגרח"ע השיבו אני לא בטוח שבארץ ישראל לא יגזרו על השחיטה.

הגרמ"ד: ר' משה תהפכו את העולם, תרעישו את העולם. תדברו עם ר' מלכיאל ועם הראשי ישיבות שם מדוע הם שותקים. ואני מבקש שבדרשה שלכם בליקווד לא תאמרו רק פלפולי תורה. תאמרו להם גם שיש גזירת שמד, תשאלו אותם מדוע אתם שותקים?

הראב"ד: שמע ישראל, יש לו שני פירושים, ביאור אחד, לשמוע, ועוד ביאור לקבל, הם צריכים לא רק לשמוע אלא גם לקבל.

הגרמ"ד: אסור לשתוק. אנחנו חיים בגלות מרה מאוד, בגלות של יהודים.

הראב"ד: בפסוק בתהלים "מאין יבוא עזרי", רק כשנבוא להכרה שהמצב הוא "מאין", אז יבוא עזרי, אבל כל זמן שנסמוך על אחרים שיושיעו אותנו, הקב"ה לא יושיע אותנו.

הגרמ"ד: המצב נורא ואיום.

הראב"ד: בספרים מבואר ששלש שעות לפני ביאת משיח יהיה יצר הרע חזק מאוד של כפירה ורק יחידים יינצלו, וזהו הושע נא שלש שעות.

הגרמ"ד: המצב מר, אני מפחד לדבר מה יהיה לפני משיח. הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא פן אבוא והכתי את הארץ חרם. משמע שיהיה מצב ש"והכתי את הארץ חרם", רחמנא ליצלן, הקב"ה ירחם עלינו וישלח לנו את אליהו הנביא.

הראב"ד: אני לא יעכב אתכם

הגרמ"ד: צריך להפוך את העולם.

הראב"ד: אל תטרחו ללוות, תשארו כאן.

השארת תגובה