פרסום ראשון: ש"ס נגד 'איחוד התימנים'

מחשש להתעצמות כוחו של פעיל השטח לשעבר, סיעת ש"ס התגייסה לנטרל את האיום • שמות חברי המועצה נמחקו מהמודעות, שיירת רבנים אורחים גויסה והכינוס התורני הפך לזירת קרב • כל הפרטים, התגובות וההתחמקויות

הראשון לציון בפתח תקווה - צילום יעקב כהן (28)
הראשון לציון בפתח תקווה - צילום יעקב כהן (28)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השטח הש"סי בפתח תקווה גועש ורועש והחששות מפיצולים פנימיים הולכים וגוברים. השבוע התקיים כנס תורני של ארגון 'יביע אומר', אך חברי המועצה מש"ס החרימו את האירוע ואף פעלו מאחורי הקלעים נגדו, כל זאת מחשש להתעצמות כוחו של העומד מאחוריו: אורי עומסי, פעיל התנועה לשעבר ואיש אמונו של המתמודד לראשות העיר, רמי גרינברג.

עומסי, שבשתי מערכות בחירות אחרונות ניהל את מטה בני התורה של ש"ס בעיר, החליט להתייצב חזיתית לצדו של המועמד לראשות העיר רמי גרינברג, למורת רוחה של התנועה. הוא פותח במהלכים עצמאיים ומעמיד לשם כך את אחיזתו הגדולה בשטח, בבתי הכנסת, בכוללים ובאירועים תורניים.

את לוחות המודעות של העיר כיסו בשבועות האחרונים מודעות, בהן הוזמן הציבור לכנס ייסוד ל'איחוד בתי כנסת לבני קהילות תימן', בהשתתפות גדולי תורה, רבנים וגבאים. על המודעות המקוריות היו חתומים גם שמותיהם של שני חברי המועצה התימנים בסיעת ש"ס; אשר שוקר ומשה צלאח, אלא שבאופן תמוה, השמות טושטשו ונמחקו מהמודעות.

וזה לא היה הרמז היחיד למלחמה שקידשה ש"ס המקומית נגד האירוע: במקרה או שלא, ארגן האגף לתרבות תורנית סדרת שיעורי תורה והרצאות שתוכננו בדיוק לאותו יום ולאותה שעה. בין הרבנים שגויסו לסחוף את ההמונים: הרב מרדכי נויגרשל, הרב בן ציון מוצפי והרב אורי זוהר (הוזמן ע"י בית כנסת 'מנורת המאור' בנוכחות נציגי ש"ס).

הסיטואציה הנוכחית מהווה עליית מדרגה בעימות הפנימי וניסיון לנטרל את כוחו של עומסי. באופן רשמי, הבעייתיות היא בהתייצבותו העצמאית לצד המתמודד על ראשות העיר רמי גרינברג נגד ראש העיר המכהן איציק ברוורמן, מבלי לחכות להחלטת התנועה, אך מעבר לכך, נראה כי בסיעת ש"ס הבינו כי מבחינתם, מדובר במוקד כוח ספרדי שמתעצם על חשבונם ושמן הראוי להעמידו על מקומו.

• הרב צלאח, מדוע שמך הוסר ממודעות הכינוס התימני?

"הם עשו טעות פטאלית, הצמידו את השם שלי לרמי גרינברג, חטפתי מכל הכיוונים, בכל זאת אני חבר קואליציה של ברוורמן. אורי לא ביקש ממני רשות לשים את השם שלי".

• הרב שוקר, למה נגרע שמך מהכינוס של עומסי?

"שמו את השם בלי רשותי, אף אחד לא דיבר איתי, אני איש פוליטי, חי ונושם, אפשר להתקשר לשאול. הרי אני והרב צלאח נציגים של התימנים בעירייה, פתאום מישהו עושה 'איחוד' בלי לתאם איתנו? צריכים לתאם, לראות, לבדוק את מי מזמינים, אי אפשר בלי לדבר כלום". שוקר מתעקש שאין שום קשר בין היעדרותו לבין נוכחותו של רמי גרינברג.

אורי עומסי מתעקש כי האירוע נקי מכל כוונות פוליטיות וכולו קודש לה' ולתורתו. לדבריו, את שמם של חברי המועצה הוא כתב בכדי לכבד אותם וברגע שביקשו – הסיר. "לא ראיתי אדם מוצלח שמזיז עניינים, שלא נתקל בהתנגדות. הסטרא אחרא תמיד יהיה נגד דברים טובים. יו"ר התנועה אריה דרעי נוהג להשתמש בביטוי 'סולת נקיה', הכינוס הזה כולו לשם שמיים, יש עת לפוליטיקה ועכשיו, עת לעשות לה'".

מ"מ ראש העיר ויו"ר ש"ס פתח תקווה, אוריאל בוסו, מסר בתגובה: "לדברים אין שחר, אנשים ממציאים הזיות. הייתה לנו בעיה עם הכנסה של פוליטיקה למודעות, אבל האירוע עצמו מבורך, אני עצמי אגיע לשם ואברך. החיבור שעשיתם לשיעורי תורה של האגף – מופרך, באגף מתקיימת פעילות ענפה מדי שבוע, השיעור של הרב אורי זוהר כלל לא קשור. יש כ"כ הרבה תושבים ויש מקום לכל פעילות מבורכת".

השארת תגובה