תל אביב: אחת מ-20 הערים היקרות בעולם

בדו"ח נאמר כי רמות ההכנסה בתל אביב הן מהגבוהות במזרח התיכון: העיר מדורגת במקום ה-32 מבחינת רמות ההכנסה, ובמקום ה-28 בכוח הקנייה. עם זאת עלה כי בתל אביב צריך לעבוד פי 2 שעות בממוצע מאשר בניו יורק, כדי לרכוש אייפון

עיריית תל אביב
עיריית תל אביב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תל אביב היא אחת מעשרים הערים היקרות בעולם: כך פורסם בדו"ח "Prices and Earnings" (מחירים והכנסות) של חברת ההשקעות UBS לשנת 2018 המתפרסם ב"יישראל היום", שפורסם אתמול. לפי הדו"ח, תל אביב ניצבת במקום ה-19 בעולם מבחינת יוקר המחייה לא כולל שכירות, וכשכן כוללים את השכירות, היא ניצבת במקום ה-20.
משרד מנהל ההשקעות הראשי ב-UBS Global Wealth Management (ניהול עושר גלובלי, בתרגום חופשי) פרסם מחקר חדש המשווה בין המחירים וההכנסות ב-77 ערים שונות בעולם. המחקר, שהושק לראשונה ב-1971 ומתפרסם זו הפעם ה-17, משווה בין 128 מחירים של מוצרים ושירותים שונים, ובין עלויות המחיה הממוצעות של 15 מקצועות המייצגים את אוכלוסיית העובדים הממוצעת.
בדו"ח נאמר כי רמות ההכנסה בתל אביב הן מהגבוהות במזרח התיכון: העיר מדורגת במקום ה-32 מבחינת רמות ההכנסה, ובמקום ה-28 בכוח הקנייה. עם זאת עלה כי בתל אביב צריך לעבוד פי 2 שעות בממוצע מאשר בניו יורק, כדי לרכוש אייפון.

לדברי מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי של החברה, "כוח הקנייה חשוב לכולנו, הן כבני אדם פרטיים והן כמשקיעים. המחקר שלנו מאפשר למי שמתכנן את החופשה הבאה שלו, או מנסה להבין את התמורות ארוכות הטווח בכוח הכלכלי, לקבל ניתוח מפורט של המחירים בעולם".
לפי מדד שווי כוח הקנייה (PPP) של המחקר, תושבי הערים באירופה ובצפון אמריקה בדרך כלל נהנים מכוח הקנייה הגדול ביותר. מנאמה, בירת בחריין, והונג קונג, הן שתי הערים היחידות מחוץ לאירופה ואמריקה שנמצאות בעשרת המקומות הראשונים. בירות פיננסיות גלובליות כמו ניו יורק ולונדון מדורגות במקומות 10 ו-23, בהתאמה.

דניאל קאלט, כלכלן ראשי ומנהל ההשקעות הראשי לשוק השוויצרי שלUBS Global Wealth Management, שגם שימש כעורך הראשי של המחקר, ציין כי בדומה לשנה שעברה, גם הפעם ציריך ניצבת בראש הרשימה כעיר היקרה ביותר בעולם. המתחרה המקומית שלה, ז'נבה, צמודה אליה במקום השני.
יחד עם זאת, אמר קאלט, מדד שווי כוח הקנייה מצביע בבירור על התחלה של תחרות עזה מצד ערים מיבשות נוספות בעולם – רק שלוש ערים אירופיות נשארו בעשרת המקומות הראשונים, וכולן ירדו בדירוג בהשוואה למהדורה של הדו"ח מ-2015.
כשמבודדים רק אחד מתוך 128 המחירים שנותחו, ההבדלים בין כוח הקנייה בעולם מתבררים היטב. כך למשל, תספורת פשוטה לנשים עולה 94.32 דולר בציריך (שווייץ), בהשוואה ל-22.60 דולר בקייב (אוקראינה),12.17 דולר במקסיקו סיטי ו-7.50 דולר בקהיר (מצרים).

אולם, בעוד שאישה ממוצעת בציריך נדרשת לעבוד כשלוש שעות כדי להרשות לעצמה את התספורת, אותו שירות דורש כ-12 שעות עבודה בקייב, כמעט 6 שעות במקסיקו סיטי ו-7 שעות בקהיר

השארת תגובה