יצחק גולדקנוף: "השבת מעל הפוליטיקה"

מזכיר וועדת הרבנים למען השבת, הרב יצחק גולדקנופף, העביר מסר מיוחד לראש העיר אשדוד הדוקטור יחיאל לסרי ולחברי מועצת העיריה: "השבת היא מעל הפוליטיקה"

הרב יצחק  גולדקנופף
הרב יצחק גולדקנופף
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בימים אלו שבהם נפוצות שמועות שונות בנוגע למשא ומתן הפוליטי, יש מי שעושה סדר והוא קובע את סדר העדיפויות. "צריך לזכור דבר אחד – השבת היא מעל הכל. היא מעל לכל שיקול אחר וברור שהיא מעל הפוליטיקה" אומר מזכיר וועדת הרבנים שע"י גדולי ישראל למען השבת הרב יצחק גולדקנופף, במסר מיוחד שהוא מעביר לראש עיריית אשדוד, לחברי העיריה ולכל הפעילים בזירת המו"מ, כשהוא מדגיש בשיחה עם "אשדוד בכותרות": "אם לא ינקטו צעדים מיידיים למען השבת, אין מה לדבר על תמיכה כלל".

הודעתו של הרב גולדקנופף חשובה ונחוצה דווקא מאחר ובימים האחרונים היו שהבהירו כי הדרישה לפעול למען השבת הוצנעה מטעמים כאלו ואחרים. אולי משום שתביא לחיזוק מועמד אחר, אולי משום ש'הזמן לכך אינו עכשיו, לפני הבחירות'. אך דווקא על רקע אותם קולות שניסו לזרוע בלבול במחנה מקדשי השבת, באה הודעתו של מזכיר וועדת הרבנים והיא צלולה ונוקבת ומפזרת את הערפילים. העמדה, הוא מבהיר, לא השתנתה בכהוא זה. "השבת" הוא חוזר ומדגיש, "נשארה במקומה, מעל ולפני כל שיקול אחר. אין ולנו יהיו לנו כל פשרות בנושא".

"יהדות התורה והשבת תציב בראש ובראשונה, לפני כל דרישה אחרת, את נושא השבת" אומר הרב גולדקנופף בשיחה מיוחדת ל'כותרות'. "והדרישה היא אחת ובלתי מתפשרת: אנו מצפים מראש העיר שימלא את התחייבותו לנו, לאדמו"רים ולרבנים, והוא יפעיל אכיפה מיידית כנגד כל מחללי השבת. השבת אינה נושא שנתון כלל למשא ומתן. אין פשרות ואין בכך 'קולות' ו'היתרים'. אנו נדרוש את קיומה של ההתחייבות הזו עד תומה, ובטווח המיידי".

הרב גולדקנופף מתייחס גם להצעה שהועלתה בידי ראש העיר, לפיה בימים אלו תשמור העיר על 'שקט תעשייתי', ואילו אחר הבחירות תחל אכיפה דרמטית בכל המתחמים מחללי השבת. אך הוא דוחה את ההצעה הזו על הסף:

"השבת היא מעל לפוליטיקה, ולכן לא נקנה לא סיסמאות ולא הבטחות. מי שירצה את תמיכת ציבור מקדשי השבת, עליו לדעת שעליו לפעול ובעוצמה למען השבת, ולפחות לתקן את שנפרץ בעיר בשנתיים האחרונות. כך שלא נתספק לא בהצהרות ולא בהבטחות. אנו דורשים לראות מעשים".

– ומה לגבי הטענה שיש לשמור בימים אלו על 'שלום העיר' ולא להעלות את נושא השבת שיכול להביא להתססה?

– "מי קבע שהשמירה על השבת תביא להתססה? אולי ההיפך? אולי זה שהחנויות פתוחות בכל רחבי העיר ואין פוצה פה גורמת להתססה לאחר שהיא פוגעת וצורבת את רגשותיהם של מקדשי  השבת? פרט לכך, אוכל לומר שהטענות הללו לא הוכיחו עצמן. כבר הוכח שהיכן שמאפשרים לחלל שבת, הפרצות רק מתרחבות. על השבת אנו מצויים בציווי מיוחד של 'ושמרו', להוסיף גדרות וסייגים, לא ההיפך. לא לחפש קולות והיתרים. 

"מעבר לכך, לא שמענו על שיטה שאומרת שמותר לחלל שבת אחת בכדי שלאחר מכן ישמרו שבתות אחרות. לא נמצא כל רב שיתיר לראש העיר לחלל השבוע שבת, בתמורה לכך ששבת אחרת תישמר, אם בכלל. כך שמבחינתנו, הדרישה היא חד משמעית: אכיפה מחמירה, ועכשיו".

– היכן?

– "בכל רחבי העיר. בכל המתחמים שבהם הפכה השבת למחוללת. מה שאנו מבקשים הוא פשוט להפעיל את חוק העזר, ובדיוק כפי שראש העיר אוכף היום את איסור החניה באדום לבן, בדיוק כפי שהוא מפעיל אכיפה מחמירה בתחום הבניה, כך הוא מתבקש להפעיל את חוק העזר ולהביא לסגירתם של העסקים מחללי השבת כאן ועכשיו".

הרב גודלקנופף אף חושף ומגלה כי סקר שנערך לאחרונה מצה שמרבית הקונים ב'ביג' אינם כלל תושבי העיר. "אלו לקוחות שמגיעים מישובים אחרים רק משום שכאן זהו מתחם הקניות הגדול והיחיד שפועל בשבת, יחיד בכל הסביבה הקרובה. שימו לב: עיריית אשקלון אינה מאפשרת חילולי שבת בעיר, ולכן מי שמבקש לחלל את השבת יוצא לאשדוד. מדוע מה שמבין ראש עיריית אשקלון מסרב להבין ראש עיריית אשדוד? האם דווקא הוא אמור לספק את צרכיהם של מחללי השבת, וזאת למרבה כאבם של תושבי העיר שרובם המוחלט הם שומרי שבת?"

בשורה התחתונה, הוא מבהיר, "יש לזכור שהשבת היא לפני ואחרי הכל. אין כל שיקול אחר שאמור להנחות אותנו מלבד הדאגה לשבת. עם כל הכבוד להקצאות, לשטחים, לתקציבים, השבת היא מעל הכל. אנו מוכנים ללמוד בכיתות צפופות, מוכנים לוותר על גינות, על פעילות תרבות, אך לא נוותר על השבת. אני סומך על הנציגים ועל העסקנים בעיר שהם יציבו את הדרישה הזו במרכז המו"מ ולא יהיו מוכנים לכל פשרה. בדיוק כפי שנציגנו בכנסת ידעו להילחם בלי פשרות למען השבת – כאשר שר הבריאות אף ויתר על מקומו ותפקידו כזכור – וכפי שכעת הם מנהלים מאבק חסר פשרות לתיקון חוק הגיוס תוך התעלמות משיקולים אחרים, כך גם נצפה מנציגנו בעיר שידעו להתעלות על כל שיקול אחר.

"וכן, אין לי ספק שאם נגיע להישגים בנושא השבת, נגיע להישגים גם ביתר הנושאים, שכן השבת תתבע עלבונה, אך היא גם מברכת את כל הפועלים למענה ו'יכולה היא שתרחם' כפי שהבהירו והבטיחו חברי מועצת גדולי התורה שליט"א שכל הפועל למענה יתברך בכל הברכות".

השארת תגובה