הבכיר מאיים: ראש העיר יחסל אותך

מוסדות בביתר עילית, בני ברק, מודיעין עילית ואלעד מקבלים רק חלק מהתקציב המחויב בחוק. בהקלטות נשמע בכיר בביתר עילית מאיים ומסביר איך לרמות את הורי הילדים

מאיר רובינשטיין
מאיר רובינשטיין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

רשויות חרדיות, בהן ביתר עילית, בני ברק, מודיעין עילית ואלעד, לא מממנות את מוסדות החינוך המיוחד הנמצאים תחת אחריותן מזה כמה שנים, או מממנות אותם באופן חלקי. זאת, בניגוד לחוק המחייב את הרשויות להשתתף במימון מוסדות החינוך המיוחד שבמתחומן. מניעת התקציבים הביאה עשרות מוסדות לימוד לסכנת סגירה, ולדברי הורים פגעה בהתפתחות הילדים. הקלטות שהגיעו לידי "הארץ" חושפות כי בכיר בעיריית בביתר עילית מודע לחובות המימון ומתעלם מהם, ואף מאיים על מנהל אחד המוסדות שלא יעז לדרוש מהעירייה מימון. "אסור לך לריב עם ראש העיר, הוא מחסל אותך בשניה", נשמע אותו בכיר בהקלטה.

הרשויות המקומיות בישראל מחויבות לממן את מוסדות החינוך המיוחד שתחת אחריותן. סעיף אגרות חוץ מרחיב את האחריות של הרשויות וקובע שגם אם ילד לומד ברשות אחרת, על הרשות בה הוא מתגורר לממן את לימודיו. בחוזר מנכ"ל משרד החינוך נקבע כי גם אם ילד לומד בעירו במוסד שאינו עירוני, הוא זכאי למימון דומה.

משיחות עם מנהלי מוסדות עלה כי חלק מהרשויות לא עומדות במחויבות כלפי מוסדות חינוך מיוחד שבתחומן ומסתפקות בהעברת תקציבים חלקיים עבור שירותים שונים. בהיעדר אפשרות אחרת, במרבית המקרים במוסדות מסכימים להסדר, שמותיר אותם עם תקצוב חלקי.

בשנים האחרונות, מתקשים מנהלי המוסדות לעמוד בנטל שנוצר מהיעדר התקציבים. מנהל אחד המוסדות בביתר עילית, אלחנן ויסנשטרן, החליט לפעול בנושא ויצא למאבק נגד ראש העיר מאיר רובינשטיין. ויסנשטרן עתר לבג"ץ בדרישה לחייב את העירייה לפעול על פי החוק ולהעביר לו את המימון הנקבע לפי אגרות החוץ, אותן לא העבירה העירייה בשנים האחרונות – סכום של כשלושה מיליון שקלים. לדבריו, הגורמים האחראים לתקצוב בעירייה טענו לפניו שאין חובה להעביר לו את התקציב המדובר. אולם, בתגובת העירייה לבג"ץ נכתב כי היא מעולם לא החזיקה בעמדה זו. לדבריה, מדובר במחלוקת תקציבית, וכי בקיזוז כספים שהמוסד חייב לעירייה – אין לה חוב כלפיו.

בהקלטות שהגיעו לידי אהרן רבינוביץ ב"הארץ" נשמע מנהל אגף החינוך בעיריית ביתר עילית, יהודה קורנבליט, כשהוא מתייחס למימון המדובר כנתון לשיקול העירייה, ואף מאיים על ויסנשטרן שמוסד שיהיה יקר לקופה העירונית ייסגר.

באחת השיחות המוקלטות, מסביר קורנבליט לויסנשטרן: "ראש העיר כבר אמר את זה לכולם – אם אתה תעלה לעירייה מיליונים שהעירייה לא תוכל לעמוד בהם, אתה לא תהיה פה. מוסד שהוא (ראש העיר) חושב שבא לחיות על חשבון העירייה, גם אם חוקית חייבים לו, הוא לא יהיה". עוד אומר מנהל אגף החינוך לויסנשטרן, "אל תתעסק עם ראש העיר.

תגובות:

מעיריית ביתר עילית נמסר בתגובה: "בניגוד לטענות, עיריית ביתר שילמה במשך כל השנים אגרות חוץ. למעט בתקופת החשב המלווה, שאז עוכב התשלום. אולם העירייה לא התכחשה מעולם לחוב. עובדתית, קודם לעתירה, הגיעה העירייה להסכם עם כל מוסדות החינוך על גובה התשלום, ואז הגיעה העתירה שדרשה לבטל את ההסכם בין העירייה למוסד. תשלום בסך 50% הינו פשרה סבירה והוגנת בהסכמת כל הצדדים, עקב העובדה כי העירייה מעניקה מחד שלל שירותים "שווי כסף" – מבנה, חשמל, מים, שמירה, פסיכולוגים, ביטוחים ועוד. מאידך, לא כל המוסדות עומדים בתנאים הנדרשים לקבלת 100% אגרות החוץ. מתחשיב שביצע משרד רו"ח לגבי המוסד נשוא העתירה, מתברר כי העותר לא ביצע את תכנית הלימודים בגינה הוא מבקש כסף (תל"ן), גבה שכר לימוד מההורים בניגוד לחוק, לא שילם לסייעות את השכר תמורתו הוא מבקש תקציב, ובנוסף – גבה אגרות חוץ מלאות מ-40% מתלמידי המוסד שהינם מחוץ לעיר – אולם לא העביר לעירייה את חלקה כמחויב בחוק, עבור שלל השירותים שהעניקה לתלמידים אלו.

"באשר להקלטות מנהל האגף: בין מנהל האגף למנהל המוסד שררה ידידות אישית של עשרות שנים, במסגרתה סייע לו מנהל האגף רבות. במסגרת זו ניהלו השניים שיחות אישיות, בהן ניסה מנהל האגף לסייע לו. הוא לא איים מעולם, אלא להיפך – ניסה מתוך אכפתיות ורצון טוב לעזור. העובדה כי מנהל המוסד הקליט בסתר חבר אישי שבא לסייע לו – הינה מעשה בזוי ושפל".

מעיריית אלעד נמסר בתגובה: "בעיר לא קיימים מוסדות רבים לחינוך מיוחד. כדי לתמרץ מוסדות לקבל תלמידים מהעיר נקבע כי המוסדות בעיר, השוכנים על שטחים ציבוריים, יקבלו לפחות 65% ממצבת התלמידים מתושבי העיר. זאת כדי למנוע מהם את הצורך להתנייד לערים אחרות. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים עם הייעוץ המשפטי. העירייה תמשיך לפעול לטובת ילדי החינוך המיוחד מהעיר".

מעיריית מודיעין עילית נמסר בתגובה: "העירייה פועלת על פי הסכם עם בעלויות מוסדות החינוך המיוחד, לפיו העירייה מעבירה את כל השירותים ומעטפת הצרכים הייחודיים של הילדים. זאת במקום תשלום אגרות חוץ, על מנת לפקח שאכן ילדי החינוך המיוחד יקבלו את כל השירותים המגיעים להם. על שיטה זו ושמם הטוב של מוסדות החינוך המיוחד יעידו בקשות ילדי החינוך המיוחד המתגוררים באזור לבוא ללמוד בהם. להערכתנו שיטה זו נותנת מענה בהיקף גבוה יותר מאגרות החוץ".

מעיריית בני ברק נמסר: "העירייה מעבירה אגרות חוץ למוסדות כנדרש, להוציא מספר מועט של מוסדות שנמצאים בהסדר עם העירייה לקבלת שירותים בשווי אגרות החוץ, וזאת בהסכמה עם המוסדות. העירייה נותנת למוסדות אלו שירותים נוספים כתל"ן ושירות פסיכולוגי".

5 תגובות
  1. כתושב ותיק בביתר (15 שנים) לא חדשים לי האיומים האלה

  2. למה אין שמיעה של ההקלטה?

  3. קורנבליט הוא עוד אחד מכנופיית הפשע של רובנשטיין, צריך לזרוק את כל האלה לכלא.

  4. בושה וחרפה שמתעללים דווקא בילדים הללו

  5. יהודה קורנבליט היקר,
    כששומעים מה אמרת לו, מבינים למה מנהל המוסד נאלץ להקליט אותך. ניסית לסחוט אותו!
    אם היית כזה חבר שלו היית עוזר לו ולא מאיים עליו

השארת תגובה