מטבע דיגיטלי שישנה את פני המפה הפוליטית

שבועות אחדים לפני השקת מטבע ה'זוז', שמיועד ליצור פלטפורמה ייחודית לתמיכה ציבורית בפוליטיקאים ולבנות עבורם מבחן אמינות, היזם לוי סממה, חושף את רשימת חברי הכנסת והמועמדים שכבר 'סגרו' עם המטבע, מסביר את הרציונל בתרומת ה'מעשרות' לשלוחי חב"ד, מחדד את יתרונות המטבע ושוטח את האידיאולוגיה שהובילה אותו לעיסוק המסקרן

לוי סממה
לוי סממה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בין פגישה עם משקיע אחד לשני, נכנסנו  לאחד ממגדלי העיר שכמעט שולטת בכלכלת העולם כולו, ברובע מנהטן בניו יורק, והתיישב לצד לוי סממה, יזם העומד בראש הסטארט-אפ 'קואליצ'יין' וניסה להבין במה מדובר.

סממה בא מבית חב"די בצרפת, שם למד בצעירותו בישיבה בשטרסבורג, ומזה כעשור הוא עוסק בהשקעות בענף ההייטק, פיתוח תוכנות, ויש לו גם היסטוריה של עסקאות והשקעות בענף הנדל"ן, אך כעת, כך לדבריו, הוא עומד להשיק את פרויקט חייו בענף ההייטק. סטארט-אפ, שלדבריו ישנה כליל את תמונת המצב במערכת הפוליטית.

אחד מיסודות הפיתוח הגאוני אותו הוא מציג לנו, הוא מטבע ה'זוז' אותו הוא מתכוון להשיק בתוך כחודשיים. מה שלדבריו ישנה לחלוטין את כללי המשחק. המערכת המאובטחת והחכמה למעשה תעלים את המושג הידוע "סקר = שקר", כך הוא טוען.

הרעיון לכשעצמו, נשמע פיקנטי ביותר, ומשכנע לא פחות, אך עם כל זאת קשה להבין איך בדיוק הוא מצפה לשנות לחלוטין את המפה הפוליטית – והכל בזכות אפליקציה, חדשנית ככל שתהיה. "הגענו למסקנה שהשלב הבא בהייטק הוא הבלוקצ'יין", הוא מסביר. "לאחר שנתיים של בדיקות ומעקב צמוד, ראינו לפני כעשרה חודשים באופן חד וחלק לאיזה כיוון הולך הבלוקצ'יין ואז החלטנו לחבר אותו לסטארט-אפ החדש שלנו, קואליצ'יין, בצורה שהיא תהווה ליבת המערכת שלה".

לדברי סממה, מטרתה העיקרית של קואליצ'יין היא להחזיר את הבחירות הדמוקרטיות לעם. "כל מה שאנחנו רוצים לעשות כאן, הוא לבזר את המערכת הדמוקרטית הקיימת של הבחירות ולהחזיר את הכוח אל האנשים".

לא מדובר כאן בסודות כמוסים, שכן בסופו של דבר רוב רובם של אזרחי ישראל יודעים כיצד נסגרים דילים מאחורי הקלעים ובחדרי חדרים. הפריימריז במפלגות הליכוד והעבודה מזה שנים, ויש שיאמרו שמאז ומתמיד, היו נתונים לחסדיהם של קבלני הקולות למיניהם. גם הבטחות הפוליטיקאים לא ממש התממשו והסיקור התקשורתי בעניין התנהל אף הוא לא פעם באופן אינטרסנטי. "היום יש כמה משפחות עשירות שהן למעשה מחליטות מי יכהן בממשלה ומה האג'נדה לפי היא תפעל", אומר סממה את מה שרבים מעדיפים שלא לומר בקול.

"למעשה, אנחנו רגילים לומר נציגי ממשלה, ולא הנציגים שלנו בממשלה, כיוון שכבר הורגלנו לכך שהם לא הנציגים שלנו", הוא מוסיף. לדבריו, "המערכת הזאת (קואליצ'יין, פ"ר) בעצם מאפשרת לנו לנהל את הקמפיינים באמצעות מטבע, בצורה פתוחה ושקופה, שיאפשר למעשה לכל אחד להתמודד בבחירות ואף להיבחר במסגרתן".

אחת מהמטרות העיקריות שבסטארט-אפ הדי-קסום, יש לומר, הוא לשנות את שיטת הבחירות "אנחנו מכוונים למעשה להגיע למצב שבו מימון קמפיין הבחירות במערכת הפוליטית יבוא מהעם, כמו בארצות הברית ובמדינות אחרות, והכל בצורה שתאפשר לעם ליצור חוזה חכם עם הנציג שלו".

ולמה שהעם יתרום? לדברי סממה, הטכנולוגיה החדשנית המבוססת על הבלוקצ'יין וחסין מפני פריצות וזיופים, ייצור מצב שהפוליטיקאי יהיה מחויב לציבור ולמעשה יחתום עבור התורם, אם בתמיכה בו ואם בתרומה כספית לקמפיין, על חוזה חכם שמחייב אותו לקיים את הבטחות הבחירות שלו.

"בדיוק כמו שאם תשכור את שירותיי לפיתוח תוכנה נחתום על חוזה שכולל סעיף של אי עמידה בלוח הזמנים, כך גם עם הפוליטיקאי. אתה, כמשתמש במערכת, תוכל לדרוש מנציגך ליישם הבטחה כזו או אחרות שלו בתוך תקופה, שבאם לא יעמוד בה – יפסיד את תמיכתך ואת כספי התמיכה שלך", אומר סממה. "מערכת הקואליצ'יין כוללת בתוכה שורה של סוגי חוזים חכמים, מין תבניות מוכנות, על מנת לחסוך מהמשתמש את סוגיית כתיבת החוזה, שיותאם הן לעם והן לנציגיו".

עם זאת, אומר סממה כי על אף החידושים ופריצת הדרך שהשיגו בסטארט-אפ שלהם, הוא מתכוון להוסיף להם עוד שלל פיצ'רים, שאפילו הוא עצמו לא החליט על כך. "כל הדבר הזה של טכנולוגיית הבלוקצ'יין הוא משהו שמתפתח בקצב מהיר ביותר, הרבה מעבר לצפוי. יש סביבו קונצנזוס עצום והוא עולם בפני עצמו. למעשה, גם האנשים הכי חזקים בעולם הבלוקצ'יין מודים שהם לא יודעים עד לאן זה ייקח אותם ומה היא הרמה המקסימלית של האפקטיביות שלה", הוא מסביר.

תחרות פוליטית

לנו עדיין לא ברור כיצד המערכת תפעל באופן אפקטיבי, במידה וחבר כנסת לא יעמוד בהבטחותיו. הרי בסופו של דבר החוקה לא משתנה ואין מי שמצפה מבית המחוקקים שייתן לטכנולוגיה כזו או אחרת סמכות שיפוטית כלשהי.

אך את סממה החשש הזה לא מדאיג והוא בטוח בהצלחה מסחררת של הסטארט-אפ החדש שלו, שכן לדבריו עדיין למערכת יתרונות רבים. כך למשל, מתייחס סממה לסוגיית התחרותיות שהמערכת תיצור ואומר כי "יבוא מועמד פוליטי מסוים ויחתום על חוזה חכם שבמסגרתו הוא מתחייב להחזיר את כל השטחים ביהודה ושומרון בתוך שנה מיום היבחרו לראשות הממשלה, ובמידה ולא – הוא יתפטר. על מנת לרצות את הקולות בצד הזה של המפה הפוליטית יבוא מישהו אחר ויציע את אותו הדבר תוך שישה חודשים, מה שלמעשה ייצור תחרות בין הפוליטיקאים בכל תחום ובכל רפורמה אפשרית ויפעל לטובת העם".

סממה עצמו גם לא מתרגש מהטענה כי פלטפורמה שכזו מסתכנת בכך שתיאסר לשימוש על ידי הרשויות, מהחשש להעברת תשלומי שוחד. לדבריו, לא ייווצר מצב שבו תורם פוליטי למועמד מסוים יתרום כספים לקמפיין מבלי שידעו זאת בצורה שקופה וכל המערכת נבנתה באופן שהפוליטיקאים הם אלה שיסרבו לקבל תרומות אנונימיות.

"כל הנתונים במערכת יהיו שקופים לציבור", אומר סממה. "לא מדובר כאן בבעיה פשוטה ואנחנו פועלים בימים אלה לפיתוח מודל שיאפשר תרומות גם באופן ציבורי וגם באופן אנונימי. בן אדם שאין לו מה להסתיר יתמוך באופן ציבורי ואילו בן אדם שיש לו מה להסתיר יתמוך באופן אנונימי. אבל במבחן התוצאה לא יתאפשר לתרום סכום נחשב לפוליטיקאי בצורה אנונימית, מכיוון שהפוליטיקאי עצמו יתנגד לקבל אותה מחשש שיטענו שהוא מקבל שוחד והוא יאבד מצביעים".

הח"כים נוהרים

"סגרנו כבר עם כמה חברי כנסת בארץ, מכמה מפלגות, שרוצות כל אחת להשתמש בקואליצ'יין לפי הצורך שלהם", אומר סממה. "יש שרוצים להשתמש בנו עבור פריימריז, יש שמתכוונים להשתמש בזה עבור סקרים ויש שגם שוקלים את השימוש באופציית התרומות לקמפיין".

ולא מדובר בסיסמאות. לדברי סממה, חלק מחברי הכנסת אף אישרו לפרסם את שמם כמי שמתכוונים "לשחק את המשחק הזה של השקיפות". כך למשל, ברשימה אותו מציג בפנינו סממה ניתן לראות את סגן שר הביטחון, חה"כ אלי בן דהן מ'הבית היהודי', גם חברי הכנסת מוטי יוגב, בצלאל סמוטריץ' ושולי מועלם מאותה המפלגה נמצאים ברשימה.

בגזרה הליכודניקית, ניתן לראות ברשימה את חברי הכנסת אברהם נגוסה ונאוה בוקר. גם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שנחשב לאחד האנשים החזקים בימין ועשוי להיכנס לכנסת הבאה במידה ויבחר לעבור מהזירה המוניציפאלית לזירה הארצית, נמצא ברשימה.

לצד שמות אלה, מככבים גם פעילי ליכוד רבים שטרם התמודדו בעבר, ואפילו כאלה שניסו את מזלם במערכות הבחירות האחרונות ולרוע מזלם לא עברו את אחוז החסימה. כדוגמת משה פייגלין שהקים לפני כשנתיים את מפלגת 'זהות' לאחר שקיבל מקום "לא ריאלי" ברשימת הליכוד ופרש ממנה לאחר הפריימריז האחרונים, חה"כ לשעבר אלי ישי שהריץ בבחירות האחרונות את מפלגת 'יחד' עם ברוך מרזל ויוני שטבון ולא עבר את אחוז החסימה, וד"ר מיכאל בן-ארי שכיהן בעבר כחבר כנסת מטעם האיחוד הלאומי.

"אני ממש לא חושב שאלי ישי נכשל בבחירות האחרונות", מפתיע סממה בראיון, "מבחינתי, מי שנכשל הוא נבחר ציבור שהבטיח במערכת הבחירות לחוקק חוקים, להעביר רפורמות, או כל דבר אחר, ולא עמד במילה שלו. זה הכישלון המהדהד ביותר – על אף שהם מנסים להסתיר זאת", הוא מסביר את עצמו. "לעומת זאת, אלי ישי, לא נכשל בכך שלא עמד במילתו, אלא הוא בסך הכל לא עבר את אחוז החסימה, בזמן שאחוז ההצבעה היה גבוה מאוד".

לדבריו, "אם הקואליצ'יין כבר היה פועל בבחירות האחרונות, אין ספק שאלי ישי היה עובר את אחוז החסימה, מכיוון שכל מה שנשאר לו בשביל לעבור את אחוז החסימה הם 5,000 קולות, ואם המערכת הייתה מאותת לכולם שישנם 120,000 מצביעים בטוחים למפלגה, כל הספקנים היו מצביעים גם הם עבורו והוא היה היום בכנסת".

"אני לא פוליטיקאי, מעולם לא הצבעתי ואני לא סובל פוליטיקה", מבהיר לנו סממה. "אולי בגלל זה החלטתי להקים את הסטארט-אפ שישנה את המערכת הפוליטית ויהפוך אותה לשקופה יותר".

לא קשה לשים לב לעובדה שכל חברי המערכת הפוליטית שנמצאים ברשימה "הציבורית" של משתמשי הסטארט-אפ החדש הם מהצד הימני של המפה. אולי מהסיבה שסממה עצמה מוכר כמי שמחזיק דעות ימניות ברורות.

יתרונות המטבע

סממה מוסיף ואומר, כי על אף שהיישום שלהם מפותח תוך התאמה אישית לישראל, שהיא קהל היעד העיקרי במיזם, הם מתכוונים להשיק אותו גם במדינות רבות אחרות בעולם. "ישבנו כבר עם נציגי ממשלה בשוויץ ובסלובניה שהביעו התעניינות רבה בקואליצ'יין ומתכוונים להשתמש בה".

לדבריו, כשמדובר במדינות מאוחדות, כמו למשל באיחוד האירופי, מדובר בפתרון האולטימטיבי לשימוש בהצבעות על הסוגיות שעל סדר היום, שכן אי-האפשרות לזייף זהות ונתונים מאפשר לכולם להצביע אונליין, ללא בירוקרטיות מקשות. "כל פעם צריך להתקשר ולבדוק האם המהלך מאושר ולוודא שהמדינה המדוברת אכן הצביעה בעד והחתימה או המסמך לא מזויף", מסביר סממה. "זה מעניין לראות דווקא אנשים שעובדים בממשלות שרוצים להיות שקופים לציבור", הוא מוסיף.

• כמה שווה יחידת מטבע של ה'זוז'?

"אנחנו מאמינים שלמטבע יהיה ערך גבוה ויהיה שימוש אמיתי בו", אומר לוי סממה ופוסל את האפשרות שמיזם הקואליצ'יין ייכשל מאחר ואנשים יפחדו להשתמש בפלטפורמה המבוססת על מטבע לא מוכר ויתייחסו לזה כאל מוצר חשוד. "לא חשבתי על צורה כזאת של חשיבה, כל הפעילות במערכת, ובכלל זה העברת ומשיכת התרומות יתבצעו בשקלים, דולרים או בכל מטבע מוכר והמערכת בעצמה תבצע טרנזקציה שתרכוש או תמכור זוזים בשווי התרומה והמשיכה", הוא מסביר.

אם להיכנס לרגע לעולם המטבעות הדיגיטליים ושוק ההון, מדובר לכאורה במהלך גאוני בעל משמעות גדולה בהרבה מאשר שירות המרת כספים. שכן הטרנזקציה המדוברת תיצור למעשה אלפי עסקאות מכירה ורכישה של מטבע ה'זוז' שיעלו את ערך המטבע באופן סדרתי וקבוע. עם זאת, חשוב לציין כי במידה ולמטבע לא יהיה בסיס מוצק של מחזור עסקות קבוע שלא תלוי במערכת, ייתכן וזה ייצור מצב שבו בתקופת בחירות שווי המטבע יהיה גבוה ואילו בתקופות יובש במערכת הפוליטית שוויו יצנח. מה שכמובן לא 'בריא' לאף מטבע.

סממה חושף גם את גרסת הפיילוט של אפליקציית קואליצ'יין, הנמצאת בימים אלה בהרצה בתוך קבוצה סגורה של מפתחים לבחינת המערכת והמשך הפיתוח עד אשר תהא מוכנה להרצה באופן רשמי.

עם הכניסה ליישומון ייפתח למשתמשים ערוץ חדשות חינמי, שעובד בשיתוף פעולה עם מספר כלי תקשורת בעולם, כשהיעד הוא הקמת מערכת תוכן פנימית ובלעדית למשתמשי קואליצ'יין. "העובדה שבשלב הזה התוכן מגיע מגופים חיצוניים לא מרתיעה אותנו מכיוון שהטכנולוגיה מבטיחה את אמינות ואיכות התוכן", הוא מסביר. "העובדה שכל אחד יכול להצביע ולדרג את התוכן ללא כל זיוף תאפשר למשתמשים לבחור מהן החדשות שיוצגו להם – בהתאמה אישית", הוסיף.

סממה מוסיף ומצהיר כי כל התוכן החדשותי יעסוק אך ורק בעניינים החשובים שעל סדר יומה של המדינה. "לא נעסוק במכירת כתבות ולא נפרסם כלל תוכן ממומן או אינטרסנטי", הוא אומר, ובצדק, שכן כל האידיאולוגיה שמאחורי המיזם היא שקיפות.

לערוץ החדשות משולבת מערכת תגובות חדשנית, שמנסה לתת פייט לכלל הרשתות החברתיות ולמנוע טוקבקים מיותרים, כאשר כל תגובה מאומתת באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין ויוצרת מצב שבו פוליטיקאי שמגיב לידיעה כלשהי עם הצהרה משמעותית – ייאלץ בעל כורחו לעמוד מאחורי דבריו.

סממה פוסל בראיון את הטענה שגם היום אפשר להסעיר את המערכת הפוליטית באמצעות הוכחה על פוליטיקאי שקרן, דרך היסטוריית תוצאות במנועי חיפוש כדוגמת גוגל. "צילום מסך מגוגל אפשר לזייף", השיב. "אני לא אומר שזה עיקר התועלת שבדבר, אבל בהחלט מדובר ביתרון משמעותי נוסף שיש ביישומון".

בנוסף, מאפשר היישומון ליצור סקרים, כאשר גם במקרה זה היתרון המשמעתי הוא שאי אפשר להטות את הנתונים כמו ברוב הסקרים בעת הזו, ובכך לפרסם נתוני אמת.

לכל פוליטיקאי מוצמד במערכת דף פרופיל המציג את ההיסטוריה שלט בעשייה הציבורית, באילו תחומים יש לו ניסיון ומה הוא מבטיח לעשות למען בוחריו במידה ויזכה בתפקיד אותו הוא מבקש לקבל באמצעות הצבעות מצד בוחריו.

"למעשה, זה ימנע מפוליטיקאים לייצר קומבינות שיאפשרו להם לזכות בתיק שאין להם ידע בו, מאחר ובפרופיל האישי רואים שאין לו ניסיון בתחום והוא יכול ליצור מהומה ציבורית בכך שהוא לא פועל לטובת בוחריו", הוא מציין. "זה כמובן, מעבר לכך שבמהלך כזה הפוליטיקאי למעשה מפר את החוזה עליו חתם בשביל לזכות בקולות הבוחרים".

מערכת הבחירות הפנימיות של היישומון מאפשרת לקיים פריימריז מקדימים לרשימות פוליטיות והיא מתאימה גם לתפקידים שהם לא בהכרח פוליטיים. כמו למשל, ועדי עובדים, ועדי בתים ועוד. כמו כן, ניתן להשתמש ביישומון למשאלי עם ואפילו לגיוס המונים, כאשר במקרה הזה יהנו מנהלי הקמפיין מעמלות סליקה נמוכים מאוד מאחר והמערכת הפיננסית של קואליצ'יין מבצעת הכל באופן אוטומטי.

עם זאת, על מנת שהמשתמש יוכל להשתתף בבחירות ולממש את קולו עליו לעבור תהליך אימות מיוחד וקפדני, שעל אף שהוא וירטואלי, אין אפשרות לזייפו, כך לדברי סממה, מאחר והוא מבוסס בלוקצ'יין. "זה כמו שאתה פותח חשבון בנק. בודקים את הזהות שלך עד הסוף".

אימות הזהות הוא בהחלט היתרון המשמעותי, בה"א הידיעה, של קואליצ'יין. אבל כשמדובר שבועות אחדים אחרי התפרצות פרשת קיימברידג' אנאליטיקה, חברה שהדליפה פרטים אישיים של עשרות מיליוני משתמשים בפייסבוק, הביאה אותנו לשאול את סממה כיצד הוא לא חושש מכך שהמיזם ייכשל בשל חשש המשתמשים לחשוף את פרטיותם. "אנחנו לא שומרים פרטים של אף משתמש בשום מאגר", מבהיר לנו סממה. "ברגע שהנתונים והפרטים מאומתים, המשתמש מקבל גישה לכלל האפשרויות במערכת והדאטה שלו נמחקת לצמיתות משרתי החברה".

"זה מיזם אידיאולוגי"

"אנחנו מאמינים שלהשתמש בזה כדי לשנות את הממשלה זה דבר טוב וכדי לאחד את עם ישראל זה עוד יותר טוב", אומר סממה. "נולד בי הרצון לצאת למיזם כשראיתי שיש הרבה פוליטיקאים טובים בארץ שאכן רוצים לעשות טוב לעם, אבל בגלל שכל אחד חושב שונה מהשני הם הפכו לעשר מפלגות יריבות, בעוד שהציבור הערבי התאחד למפלגה אחת שמצליחה לעורר מהומה גדולה ולהשפיע יותר מכל המפלגות האחרות יחד. עצם זה שהעם מפולג, הוא זה שמפחית את כוחו בעשרות אחוזים ולמעשה גורם לכך שהם מאבדים את אחיזתם מיישובים במדינה, או לחילופין, לחקיקת חוקים הנוגדים את התורה".

"הגעתי למסקנה שבכדי לאחד בין המפלגות אנחנו צריכים קודם לאחד את העם ולהחזיר את ההשפעה והכוח לידיים שלו", אומר לנו סממה וטוען שהוא בטוח בהצלחת המיזם, למרות שעצומות עם מאות אלפי חתימות הוכחו כלא משפיעות בכלל על המערכת הפוליטית. "את כל החתימות ברשת אפשר לזייף באמצעות בוטים. זו עצומה?" תמה.

אך לפני הכל, קשה שלא לפסוח על שיתוף הפעולה הייחודי עם חב"ד במיזם. "כשעשינו את המטבע, אני אישית הגעתי להחלטה שגם למטבע חייבת להיות תועלת ציבורית", אומר סממה. "זה נכון שליישומון עצמו לא מעט תועלות ציבוריות בהקשר הפוליטי, אבל גם למטבע עצמו יש ערך. נכון שהמטרה היא בסופו של דבר כלכלית, אך גם בעסקים תמיד טוב שיש עוד מטרה רוחנית שתעמוד לזכות המיזם".

"החלטתי שבמקום שאני יחכה שהמיזם ירוויח ואז אתן את כספי המעשרות, אחלק את המעשרות עוד לפני שהמיזם יכניס רווחים, וזאת באמצעות חלוקת מטבעות 'זוז' לשליחי ובתי חב"ד בכל רחבי העולם". למטבע אמנם נכון לרגע זה אין משמעות רצינית, שכן הוא טרם הונפק ולא יצא לשווקים, אך בעתיד יהיה לו ערך.

מאחורי ההחלטה עומד גם מהלך כלכלי לא מבוטל, שכן עצם העובדה שמשתמשים רבים כל כך, המפוזרים בעשרות מדינות מסביב לעולם, מחזיקים במטבע ואף סוחרים בו, מעלה את ערכו ושוויו בכל עת. "הרעיון עצמו לשתף מטבעות עם הקהילות היהודיות בעולם הוא שבראש ובראשונה תהיה מודעות למיזם".

בשונה מהדיווחים לגבי ה'פייס-קון', המטבע הדיגיטלי של הרשת החברתית פייסבוק, שהם לא מתכוונים להנפיק אותו לשימוש ציבורי, ה'זוז' כן יונפק לשימוש ציבורי. "כל מדינות העולם רצה למנוע את עידן המטבעות הדיגיטליים. גם אני אישית חושב שלא האמנתי מספיק בביטקוין כשקניתי מעט מדי מטבעות", הוא אומר.

לדברי סממה, הנפקת מטבע ה'זוז' תתבצע כבר בחודשיים הקרובים, וזאת בהתאם לכמה תנאים, הכוללים בין היתר רגולציות בשוק ההון הדיגיטלי ומוכנות היישומון של קואליצ'יין לשימוש לציבור, שכן אי אפשר להנפיק את המטבע ללא היישומון מאחר ושוויו יהיה אפסי ללא השימוש בו, ומאידך גם אי אפשר להשיק את הסטארט-אפ ללא המטבע – שהוא ליבת המערכת.

השארת תגובה