הראב"ד יוצא לביקור בארצות הברית

הלו"ז המלא מביקורו הצפוי של הגר"מ שטרנבוך בארה"ב נחשף לראשונה, הראשון לציון ביקר בקרית גת, ביקור מרן הגר"ח בכותל המערבי ובישיבת תפארת ישראל בירושלים וח"כ ינון אזולאי הגיע להתייעצות בבית ועד הישיבות

עם הגר"ח קנייבסקי
עם הגר"ח קנייבסקי

• בהתרגשות גדולה קיבלו בשבוע האחרון יהודי ארה"ב את הידיעה, על מסע החיזוק המיוחד לארה"ב, שיערוך הגר"מ שטרנבוך ראב"ד בד"צ ירושלים, לאחר עשרים שנה בדיוק בהן לא ביקר בארה"ב.

הצעת הנסיעה עלתה לפתחו של הראב"ד על ידי נגידי סאטמר כבר לפני כמה חודשים, כאשר עלו למעונו של הראב"ד לבקשו שייאות לנסוע למסע חיזוק מיוחד לישיבות והכוללים בארה"ב, כשבגולת הכותרת של הביקור יבוא לשאת מדברות קדשו ב"כינוס הכללי" של רבבות חסידי סאטמאר, שייערך בארה"ב בכ' סיון הבעל"ט.

נודע כי האדמו"ר מסאטמר שוחח לפני מספר ימים דרך הטלפון עם הראב"ד, והזמינו לשאת את משא הכבוד בכינוס ההיסטורי – "כינוס הכללי" של רבבות חסידי סאטמאר במשנתו של האדמו"ר בעל ה"דברי יואל" מסאטמר זי"ע.

אחד מרגעי השיא של הביקור המרומם, יהיה ללא ספק ב"שיעור כללי" בהיכל ישיבת לייקווד, כאשר על פי בקשתו האישית של רבי מלכיאל קוטלר, ניאות הגר"מ למסור "שיעור כללי" בהיכל ישיבת לייקווד, על הסוגיא הנלמדת כעת בישיבה – סוגיא דהוצאה במסכת שבת, כשבסופו של השיעור יעורר בדברי מוסר וחיזוק, ואף יישא מדברותיו בענייני השעה ובעיות התקופה.

הביקור יחל כפי הנראה ביום שני הבעל"ט – י"ד סיון, ויסתיים ביום שני שלאחריו – כ"א סיון, כשהראב"ד ישוב למעונו שבירושלים – לרגל חתונת נכדתו בת לחתנו הג"ר יששכר שרייבר שתיערך בירושלים ביום שלישי כ"ב סיון.

בריכוזים החרדיים בניו יורק הופצו שלטים לכבודה של תורה הנושאים כרזות שונים כמו, "הנה מלכך בא", "יהדות הגולה לבשי בגדי תפארתך, לקבל פני גאון התורה ונושא דגלה בטהרתה", "אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך", וכדומה.

• במהלך דרשת נעילת החג בפני רבבות חסידים התייחס האדמו"ר מסאטמר לסוגיית העברת השגרירות האמריקאית לירושלים והשמחה בקרב הציבור החרדי ותקף את נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ראש מדינת הכופרים" כלשונו.

האדמו"ר פתח בפסוק מעשרת הדברות "אנוכי ה' … אשר הוציאך מארץ מצרים", ואמר כי כמו שבאותם ימים הגאולה הגיעה רק על ידי הקדוש ברוך הוא כך גם כיום עלינו לצפות לגאולה האמיתית.

"דודי בעל ה'ויואל משה' אמר כי מי שנהנה בהצלחת הציונים הוא כופר ממש ולא יזכה לראות בשמחת ביאת המשיח וכמו שבעבודה זרה מבטלים אותה על ידי קביעת שם גנאי כך גם פה צריך לדבר בגנאי הציונות", אמר האדמו"ר.

האדמו"ר המשיך ותקף את ראש הממשלה נתניהו כי "מי ששמע את נאום ראש הכופרים שדיבר בכפירה בביאת המשיח (בנאומו בשגרירות. י"כ) היה צריך לקרוע קריעה בבגדו ובמיוחד כשהוא בירך בגילוי ראש בשם ומלכות ברכת שהחיינו לבטלה. האם אלו שישבו שם מחו בו? יש היום כלים טכנולוגים שונים שאנשים צופים בהם וראו בו את נאומו, אך שם אפשר לראות גם את הדרשות השבועיות של האפיפיור. צריך לדעת שזו אותה עבודה זרה".

האדמו"ר הוסיף בדבריו כי "הראו לי שיש בעיתונים החרדים הציונים שחודש אייר זה חודש של ניסים למדינה הציונית הם כותבים כך היה בתש"ח, ובתשכ"ז וכך גם היום. כולם זוכרים מה דודי הקדוש עשה אז כשהיה חי. אני לא בא לתקן את העולם אבל אני רוצה שהתלמידים שלנו יבררו מה אמר.

"בושה שבבתי הכנסיות שנקראים על שמו הטהור מדברים בשמחה ובהנאה על מה שאירע ולכן אני מבקש מכל אחד להגיע לכינוס הגדול בכ' סיון לחזור ולשנן את מה שדודי הרבי זצ"ל הנחיל לנו חסידי סאטמר".

• ח"כ ינון אזולאי מש"ס שמונה לטפל בכל הנושא של בני הישיבות והצבא מטעם התנועה הספרדית, נועד השבוע במשרדי וועד הישיבות לפגישה עם יו"ר הוועד רבי חיים אהרן קאופמן.

מטרת הפגישה הייתה ללמוד לעומק את נושא חוק תורתו אומנותו, לאחר שמונה לשמש ככתובת לפניות ציבור מטעם סיעת ש"ס, המגיעות מעולם התורה הספרדי ובכלל זה הישיבות לבעלי תשובה.

בפגישה נידונו הוראות החוק לעניין יציאת בני ישיבות לחו"ל לקראת תקופת בין הזמנים הבא וחגי תשרי, בו רבים יוצאים לחו"ל כאשר הדבר מחייב זהירות והקפדה על הוראות החוק. כמו כן נידונו בפגישה סוגיות הקשורות להכרה במוסדות לימוד חדשים, נושא הנוגע לכלל עולם הישיבות הספרדי החווה פריחה ושגשוג מבורך בשנים האחרונות.

• מעמדים מרוממים ונעלים התקיימו בשבוע שעבר בקרית גת, בראשות  הראשון לציון רבי יצחק יוסף. את ביקורו פתח הראשון לציון בהיכל התרבות העירוני 'היכל אידית', שם נערך הכינוס השנתי הארצי 'חידון הלכות שבת', בו התכנסו מאות תלמידים מכל רחבי הארץ, כאשר השנה נערך הכנס בקרית גת, בסיוע אגף חינוך חרדי בעיריית קרית גת, שבראשות ר' משה ביטון הי"ו והמתנ"ס העירוני בעיר.

הראשל"צ נשא דברי חיזוק בפני מאות התלמידים, במעלת וחשיבות לימוד התורה של תינוקות של בית רבן, ובפרט בלימוד הלכה למעשה, כאשר בשלב מתקדם יותר יזכו ללמוד את ההלכות בעיון, בשורשיהם ויסודותיהם, במעמד השתתף אף רב העיר הרה"ג ר' משה הבלין ויו"ר הידברות הרה"ג ר' זמיר כהן, את האירוע הנעים בתזמורתו הזמר ר' מור אלקיים.

משם פנה הראשון לציון לביקור מיוחד במוסדות 'אמת ושלום' בעיר שבראשות הרה"ג מרדכי בן מנחם, הרב שלום אביטל והרב שמואל שריקי. בשעה היעודה הופיע הראשון לציון בשערי המוסדות, כאשר שטיח אדום פרוס לרגליו והתלמידים הרבים, יחד עם הוריהם לצד המלמדים, המורים, הצוות והמנהלים, מקבלים את פניו ונושאים בידיהם דגלים מיוחדים לכבודה של תורה, לקול שירה אדירה.

• מעמד היסטורי בראשות מרן שר התורה נערך בשכונת 'גבעת שאול' בירושלים, הנחת אבן הפינה לג' בתי מדרשות בעיר מודיעין עילית שיכללו ישיבה קטנה ישיבה גדולה, וכולל אברכים לע"נ אשת חבר הרבנית בת שבע ע"ה, תחת המוסדות 'תפארת ישראל' שבנשיאות מרן שר התורה הגר"ח ועומדים בראשות תלמידו הגרי"מ דרוק.

כמידי חג נוהג מרן שר התורה  לעלות לכותל המערבי שריד בית מקדשינו, בעבר נהג מרן לפקוד את בית חמיו מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב, בשנים האחרונות התווסף למסע ביקור בבית הגרי"מ דרוק שנחשב למקורבו ותלמידו של מרן כבר שנים רבות, כעת בונה הגרי"מ דרוק את קריית הישיבה בעיר התורה מודיעין עילית, קמפוס ענק שיכלול ג' בתי מדרשות, 'ישיבה לצעירים' 'ישיבה גדולה' וכולל אברכים ענק שכל כך נצרך בעיר עם גדילתה של העיר והפיכתה למעצמה של תורה.

• בישיבת אור ברוך בירושלים חוגגים 40 שנה ליסוד והקמת הישיבה אשר נוסדה בעמל רב על ידי רבי גבריאל טולידנו זצ"ל ראש הישיבה, ויבלח"א אחיו הגה"צ רבי מיכאל טולידנו נשיא הישיבה. זכתה ישיבת אור ברוך והוציאה מתוכה בוגרים חשובים ת"ח גדולים המכהנים כיום פאר בעולם התורה. לציון 40 שנות תורה בישיבה חשובה זו יתקיים כנס בוגרים לכבוד בוגרי הישיבה לדורותיה במעמד גדולי ישראל וראשי הישיבות. כמו כן ביום זה יוכנס ספר תורה מהודר שנכתב על ידי בוגרי הישיבה וידידיה לעילוי נשמת ראש הישיבה הנערץ והאהוב רבי גבריאל טולידנו זצ"ל. ראש ישיבת אור ברוך רבי רפאל ברוך טולידנו ביקר בביתם של גדולי ישראל וכיבדם בכתיבת אות בספר התורה.

השארת תגובה