בגלל 'הבית היהודי': אין מפלגה מאוחדת

רגע לפני שבשורת הקמת חזית דתית מאוחדת יצאה לאוויר העולם, דחו חברי סניף 'הבית היהודי' את ההסכם והאיחוד ירד מהפרק • במפלגות החרדיות פותחים מחדש את כל הקלפים

עיריית חדרה. צילום: מיכאל מרטינז.
עיריית חדרה. צילום: מיכאל מרטינז.
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הכוונות וההיערכויות לאיחוד של כל הסיעות הדתיות בעיר חדרה לכדי חזית דתית מאוחדת – נבלמו ברגע האחרון. ביום רביעי האחרון, התכנסה הנהלת סניף 'הבית היהודי' והצביעה נגד הצטרפות לרשימה משותפת, מה שטורף את הקלפים ופותח מחדש את פנקס ההתחשבנות של מפלגות ש"ס ו'דגל התורה'.

עד לפני ימים ספורים, הערכה הרווחת בחדרה הייתה כי הבחירות הקרובות יעמדו בסימן אחדות, זאת לאחר שכל רכיבי הרשימות הדתית – ש"ס, 'הבית היהודי' ו'דגל התורה' – הביעו נכונות לרוץ ברשימה אחת. הצדדים התיישבו כבר למו"מ ארוך ואף הגיעו להבנות בסיסיות על סדר המיקומים ברשימה החדשה.

נכון לכיום, מפוצלים הקולות הדתיים והחרדיים בעיר בין לא פחות מארבע רשימות. הציבור החרדי-ספרדי מפוצל בין סיעת ש"ס – 2 מנדטים, לבין סיעת 'זהות יהודית' – 3 מנדטים. 'הבית היהודי' מחזיק בנציג אחד ובנוסף, מכהן כחבר מועצה הרב בנצי נורדמן, אמנם מטעם 'הליכוד' אך מחשיב עצמו כנציג 'דגל התורה'.

על פי המתווה שגובש, תכננו המפלגות הדתיות – למעט 'זהות יהודית' – לרוץ ברשימה אחת, מהלך שנועד לפתור ריבים פנימיים ובעיקר נועד לתת מכפלת כוח. על פי הערכה, מפלגה מאוחדת הייתה יכולה לזכות ב-5-6 מנדטים.

כאמור, ישיבת סניף 'הבית היהודי' ניפצה את החלום, לאחר שהצבעה על איחוד המפלגות, נדחתה ברוב קולות.

תמונת המצב החדשה, מעמידה את הסיעות החרדיות בסיטואציה לא נוחה, כאשר ש"ס תידרש שוב להוכיח את כוחה מול המתחרה האטרקטיבית של 'זהות יהודית' וגם בגזרה הליטאית כלל לא ברור לאן הדברים ילכו.

בשיחה עם 'קו עיתונות', מבהיר נורדמן כי הפעם אין בכוונתו לרוץ במסגרת 'הליכוד', וכי האפשרויות נעות בין ריצה עם 'הבית היהודי' או עם ש"ס – בנפרד – לבין ריצה עצמאית. לדבריו, "הבית היהודי רוצים שנלך איתם, עם ש"ס הייתה להם בעיה. אל תשכח שבעבר, יהדות התורה הלכה עם המפד"ל 3 קדנציות יחד. יש גם אפשרות לרוץ עם ש"ס וגם ריצה עצמאית לא נשללת".

יצוין כי גם בתוך 'דגל התורה', מתנהל ויכוח פנימי האם להריץ את נורדמן מטעמם, כחבר מפלגה רשמי, או שמא לא לפרוס עליו חסות.

השארת תגובה