"מהדורה מוגבלת" – שאלתם? העו"ד משיב

נועם קוריס
נועם קוריס
משאיר אבק לכווולם! המסלול המקיף ביותר בשוק של עיצוב גרפי ותקשורת חזותית

שאלה: קניתי עגלה במהדורה מוגבלת ולאחר חצי שנה הבד של גג העגלה נשחק. נאמר לי ע"י החברה שאין אחריות על הבד, כשבקשתי לקנות גג חדש הם אמרו לי שאין להם מאחר וזה היה במהדורה מוגבלת ואזל. האם החברה אכן אינה מחויבת להחזיק בחלקי חילוף חצי שנה מהקניה ובמידה והם חייבים מה אני אמור לעשות?

תשובה: בהתאם לחוק הגנת הצרכן חובה על היצרן או המשווק להחזיק מלאי של חלקי חילוף למוצרים שהוא מוכר לצרכנים. במקרה שתיארת נראה שהמשווקת עוברת על החוק בכך שהיא אינה מחזיקה חלקי חילוף ולכן מגיע לך לכאורה פיצוי ללא הוכחת נזק של עד 10,000 ₪ ובמידה ויש צרכנים נוספים שנפגעו מההתנהלות המתוארת של אותה המשווקת ייתכן וניתן גם להגיש תובענה ייצוגית בשם כלל הצרכנים שנפגעו.

שאלה: לאחר שהסתיים משפט ארוך, בו הגשתי תביעה נגד אדם שלא שילם לי חוב כספי, ניתן פסק דין לפיו עליו לשלם לי סכום משמעותי והוצאות משפט אבל הוא הגיש ערעור וכעת הוא טוען שעלי להמתין לפסק הדין בערעור לפני שישלם לי, מה אומר החוק?

תשובה: פסק דין של בית המשפט יש לשלם בתוך 30 ימים או בתוך מועד אחר שנקבע בפסק הדין. הגשת ערעור אינה מביאה לעיכוב הביצוע של פסק הדין ואינה מעכבת את המועדים לפיהם יש לשלם על פי פסק דין. יחד עם זאת, במקרים מסוימים וחריגים ניתן לבקש מבית המשפט שיעכב את ביצוע פסק הדין עד לאחר ההכרעה בערעור. הכלל הוא שעל על המבקש לעכב ביצועו של פסק דין להוכיח שני תנאים מצטברים – הראשון, כי סיכויי הערעור גבוהים; והשני, כי מאזן הנוחות נוטה לטובתו, כך שאם לא יעוכב ביצוע פסק הדין, ובסופו של יום ערעורו יתקבל, לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו.

שאלה: נאלצנו לצאת מהארץ למספר חודשים יחד עם המשפחה והילדים ופתאום מביטוח לאומי הפסיקו להעביר לנו את קצבת הילדים, האם זה חוקי?

תשובה: לקצבת ילדים מביטוח לאומי  זכאי רק ילד השוהה בארץ. מי ששוהה בחו"ל מעל 3 חודשים – לא יהיה זכאי לקצבת הילדים החל ב-1 לחודש, שמלאו 3 חודשים ליציאתו לחו"ל. אם ההורים נמצאים בחו"ל בשליחות, בשנת שבתון, בהשתלמות או עקב טיפול רפואי, עליהם להגיש לביטוח הלאומי אישורים על השהיה בחו"ל, כדי שבביטוח לאומי יהיה ניתן  לבדוק בכל זאת את זכאותם לקצבה.

הטיפ המשפטי ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com או לפקס 077-7060059

השארת תגובה