ובאו כולם: שבועות בהיכלי התורה והחסידות

מסעות החיזוק של מרן הגרי"ג אדלשטיין ושל הגר"ש שטיינמן, פאר והדר סביב מקומו של הרבי מצאנז, הנזיפה של הרבי מויז'ניץ בצלמים, הכיבוד העשיר בתפרח ואירוסי הבחור המבוגר בבית מתתיהו • סיכום החג בחצרות הקודש

שבועות בצאנז שבועות בצאנז
שבועות בצאנז שבועות בצאנז

לפני חג השבועות יצא מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין למסע חיזוק והתעוררות בהיכלי התורה בקרב אלפי תלמידי הישיבות. בין המקומות בהם נשא דברי חיזוק: ישיבת בית מדרש עליון, ישיבת תורה בתפארתה, ישיבת תפארת מרדכי, ישיבת משך חכמה וכן בישיבת אורחות תורה אליה היה מגיע מידי שנה בערב שבועות מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל. שיחה מרכזית התקיימה בישיבת פוניבז' לשם הגיעו גם אלפים מתושבי בני ברק.

קודם לכן בעת שהגיע לבקר את אחד מתלמידיו במעייני הישועה זכו אברכי הכולל שבבית הכנסת מעייני הישועה שראש הישיבה ניאות לחזקם. בנוסף, אברכי כולל גור מאשדוד ערכו במעונו של מרן מעמד סיום סדר "נזיקין" שנלמד בכולל בשנים האחרונות. ראש הישיבה נשא דברים בפני האברכים על מעלת סיום המסכתות. בליל חג השבועות עברו למעלה מ-5,000 איש להתברך ממרן ראש הישיבה.

• בחצר חסידות צאנז נערך מעמד מיוחד בנעילת החג הנקרא "ובאו כולם בברית יחד", בו מגישים לרבי את הקוויטל של החסידים מכל רחבי תבל הנקרא ספר "תמכין דאורייתא" של רשת כוללי האברכים "מרכז התורה" דחסידי צאנז, בו נזכרים לזכרון טוב כל התומכים הקבועים ב-300 האברכים של רשת כוללי האברכים "מרכז התורה" דחסידי צאנז.

להוקרה מיוחדת זכו עמודי התווך של "מרכז התורה", שותפי הסכם יששכר וזבולון התומכים בסכומים מכובדים ב"מרכז התורה" – זוכים לקבל בקבוקי יין מהודרים מידיו של האדמו"ר בעת עריכת הטיש. בצאנז השקיעו במיוחד במקום מושבו של הרבי בחג השבועות וסביב הסטנדר והכיסא המפואר של הרבי הוצבו עיטורים מרהיבים ובראשם לוחות הברית ועיטורי פרחים כנהוג.

• בחצר חסידות ויז'ניץ: בכניסת החג נשא דרשה הרה"צ רבי חיים מאיר הגר, בנו הבכור של האדמו"ר שהגיע מארה"ב. מרן האדמו"ר מויז'ניץ עורר את החסידים בטיש נעילת החג נגד השימוש במכשירים סלולאריים שאינם כשרים, האדמו"ר אמר שאין בכוחו לסלק מבית המדרש את אלו שמחזיקים במכשירים פסולים אבל לכל הפחות שלא יבואו ל'קוויטל' בביתו. "אמרתי לגבאים שלא יאפשרו לחסידים עם אייפון להיכנס לביתי. אין להם מה לבוא אלי".

בנוסף תקף האדמו"ר את מגזיני תמונות האדמו"רים שהצלם שלהם בא במרמה דרך העזרת נשים של בית המדרש לצלם את הטיש. כידוע האדמו"ר ביקש מיד עם כניסתו לכהן כאדמו"ר שלא לצלם את הטישים ולא לפרסם תמונות שלו. אחד הצלמים הופיע לאחרונה בעזרת הנשים ותיעד את הרבי, הרבי התריע על כך ודרש להפסיק לצלמו. בתוך כך, שמונת האדמו"רים החדשים לבית ויז'ניץ, בניו של האדמו"ר ממונסי זצ"ל, כתבו השבוע מכתב חריף למערכות העיתונים שלא לפרסם בשום אופן את תמונותיהם בעיתונים וזאת כהמשך לדרכו של אביהם זצוק"ל.

• בימים שלפני חג מתן תורה קיים הגאון רבי שרגא שטיינמן משאות חיזוק והכנה לחג השבועות בקהילות רבות ברחבי הארץ, כך ברכסים, כרמיאל, ירושלים, אשדוד ונס ציונה. במהלך נסיעותיו אותם קיים הגר"ש למסירת שיחות בישיבות שבראשותו כמו 'רינה של תורה' בכרמיאל ו'נר זרח' שבמושב עוצם ביקשו תושבי הערים שעל דרך נסיעתו שיפנה גם אליהם, הגר"ש נעתר לבקשות באומרו "אבי זצ"ל לימד אותי שכשיהודים מבקשים חיזוק, אסור לסרב להם".

את חג השבועות חילק הגר"ש בין היכלי התורה שבראשותו. במהלך הלילה השתתף בסדר הלימוד בישיבת קהילות יעקב, לתפילת ותיקין הגיע לבית הכנסת איצקוביץ שבראשותו, שם קיבל את עליית מתן תורה שהיה אביו מרן זצ"ל מקבל. אחה"צ מסר שיעור כללי מיוחד בהיכל ישיבת 'ארחות תורה' לזכר נשמת הרב שמעיה רייכמן זצ"ל, אביו של הנגיד רבי משה רייכמן זצ"ל שיום הסתלקותו חל בחג מתן תורה, ובמשך שנים רבות נהג מרן הגראי"ל זצ"ל למסור שיעור לזכרו ביום זה. לבקשת בני משפחתו, ולאחר 7 שנות הפסקה, התחדשה המסורת הייחודית בישיבת ארחות תורה. עם צאת החג הגיע הגר"ש להשתתף במסיבת החג בישיבת 'תורה בתפארתה' באלעד שם מסר את דרשת סיום החג.

• בישיבת תושיה בתפרח זכו הבחורים לכיבוד רב במהלך החג וזאת בשל ריבוי הבחורים המבוגרים הזקוקים לזיווג הגון, סגולה העוברת מפה לאוזן בישיבה מזה שנים היא שבחור שדואג מכספו לכיבוד עשיר ומשובח לבני הישיבה לחג השבועות זוכה לזיווג הגון, השנה בשל ריבוי המבוגרים זכו הבחורים לכיבוד רב ועשיר ששולם מכיסם של המבוגרים.

• בישיבת הגר"ח מן ההר בביתר עבר החג באווירה מרוממת, כשהשנה טרחה הישיבה במיוחד כדי שכל צוות הישיבה ישהו עם תלמידי הישיבה בחג. ראש הישיבה הגר"ח מן ההר מנהיג מזה כמה שנים סדר לימוד במוצאי החג שבו לומדים בני הישיבה עם תענית דיבור מספר שעות רצופות, ראש הישיבה התבטא לא פעם שזה ה"עלייה לרגל" הכי חשובה בימינו.

• בישיבת "בית מתתיהו" בבני ברק התבשרו הבחורים עם צאת החג על אירוסי הבחור המבוגר ביותר בישיבה, הבחור החשוב אברימי גולובנציץ בן ה-34. מזל טוב.

• בישיבת מיר ברכפלד הורגשה אווירת קבלת התורה כבר מליל שבת עם שיחתו של הגאון ר' צבי פרצוביץ מראשי הישיבה, עם התקדש החג מסר ראש הישיבה הגאון רבי נועם אלון "שמועס" מעמיק על רום מעלת הזמן, וחשיבות הלימוד בו בכל עת פנויה.

• בישיבת קרית מלך בבני ברק ייחדו את לימוד ליל ויום חג השבועות ללימוד כל פרק הנשרפין על פי הוראתו של ראש הישיבה הגאון רבי יעקב קרפ.

השארת תגובה