ה-FDA הכניס את 'טבע' ל'רשימת הבושה'

החברה הישראלית ברשימת 40 החברות שלדעת רשות התרופות האמריקאית פועלות נגד תחרות גנרית • במקביל, ב'טבע' מקווים לאישור ה-FDA על תרופה לטיפול במיגרנה

חברת טבע
חברת טבע
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הדיון העז סביב מחירי התרופות בארצות הברית הביא לכך שה-FDA, רשות המזון והתרופות האמריקאית, נקטה צד, כאשר הכניסה את ענקית התרופות והפארמה הישראלית 'טבע' לרשימת הבושה, הכוללת 40 חברות אשר לדעתה "משחקות עם המערכת" (Gaming the System) כדי למנוע תחרות גנרית. מכיוון שאין להגדרה כל משמעות חוקית כונתה הרשימה בכלי התקשורת בארצות הברית "רשימת השיימינג".

מאידך, במידה והרשימה אכן נוצרה בכדי להגביר את התחרות יש שיאמרו שהיא דווקא משרתת את האינטרסים של חברות הגנריקה, ובכללן 'טבע', ולא בשל הקופקסון אלא דווקא Claravis שהיא תרופה של 'טבע' עצמה, שמופיעה ברשימה לצד חברות טובות לא פחות ממנה.

כאמור, אין להחלטה כל משמעות חוקית ועל כן היא לא עשויה להשפיע רבות על 'טבע', אך במבט מקיף יותר על החלטות ה-FDA, נראה כי ל'טבע' יש ממה לדאוג. אחת התרופות עליהן מתבססת תכנית השיקום הכלכלי של 'טבע' מתבססת על מוצר משלה לטיפול במיגרנה, Fremanezumab, נדחתה לאחרונה על ידי הרשות ולא קיבלה את אישורה. זאת, בזמן שה־FDA אישר לחברת אמג'ן לשווק את הזריקה שלה לטיפול במיגרנה – Aimovig.

הסיבה לכך שהתרופה של טבע נדחתה על ידי הרשות נעוצה בכך שיצרן התרופה, סלטריון, קיבל מכתב אזהרה אחרי ביקורת שנערכה במפעל. על אף שבחברה סבורים כי האישור המיוחל יתקבל עד לסוף השנה, ישנם אנליסטים רבים החולקים על כך.

שוק התרופות הגנריות נחשב לשוק רווחי ביותר, באופן ספציפי, בהתייחס לטיפול במיגרנות – על פי נתוני 'טבע' סובלים ממיגרנה יותר ממיליארד בני אדם והיא המחלה השלישית בשכיחותה בעולם והמחלה השישית המגבילה ביותר בעולם.

עוד עולה מנתוני 'טבע', כי בארה"ב, יפן ובחמש המדינות הגדולות באירופה, שהן השווקים העיקריים של החברה, כ־75 מיליון איש סובלים ממיגרנה, יותר מ־38 מיליון מהם בארה"ב לבדה. מתוך 40% מהאנשים הסובלים ממיגרנה אשר להם מתאים טיפול מניעתי, רק 13% מקבלים טיפול כיום. על פי ניתוחים עדכניים, הנטל הכלכלי של המיגרנה על המטופלים מגיע ל־78 מיליארד דולר בשנה בארה"ב לבדה.

השארת תגובה