סוכם: יקדחו בארות עבור אלעד

לאחר פגישות עם חברת מקורות והוותמ"ל הושגו הסכמות להעמקת בארות המים הסמוכות לעיר • בעקבות ההחלטה להרחיק מהעיר, כעת עמלים למצוא אפשרויות חלופיות בכדי להקים תחנת דלק באזור

ראש העיר אלעד בשטח האש על רקע בתי העיר
ראש העיר אלעד בשטח האש על רקע בתי העיר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

‎‎‎‎‎בשבוע האחרון הושגו ההסכמות להעתקת והעמקת בארות המים הסמוכות לעיר, מה שיאפשר שחרור חסם משמעותי ואפשרות שיווק של השטח המקסימלי במשולש העסקים הסמוך לעיר.

ההסכמות הושגו לאחר פגישות עבודה שהתקיימו עם חברת 'מקורות' והוותמ"ל, בהשתתפות ראש העיר ישראל פרוש, יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה אברהם שטרן והצוות המקצועי בעירייה.

בעירייה מסבירים כי נושא האישורים של בניית קרוב לשני מיליון מ"ר לתעסוקה ומסחר במשולש העסקים, כבר עבר כמעט את כל וועדות התכנון, כאשר החסם העיקרי היו קידוחי המים הקיימים בסמוך לעיר.

מדובר במרכזי שאיבת מים מ'אקוויפר החוף' – מאגר מים תת קרקעי – מי תהום – המשתרע על פני שטח ענק בשפלת החוף בישראל. הוא גדול יותר מהכנרת ובהתאם לכך גם כמות המים הנשאבת ממנו. סביב אותם קידוחים ובארות מים, ישנו "רדיוס מגן", דהיינו שטח שבו אין לבנות מבנים המייצרים פסולת, כמו מגורים, משרדים ומסעדות, כך על פי הנחיות משרד הבריאות, מאחר ופסולת זו עשויה לזהם את המים הנשאבים, שנמצאים בקרבה יחסית לפני האדמה באזורים אלה.

במהלך פגישות העבודה עלו מספר אפשרויות לפתרון, כמו העברת הפסולת והביוב דרך בדיקת רנטגן, המאפשר ניטור זיהומים אפשריים, אלא שגם לפתרון זה עדיין הייתה התנגדות של משרד הבריאות. כך גם במשרד לא הסכימו בשום אופן לצמצם את רדיוס המגן ודחו זאת בטענה כי מדובר בכמות מים משמעותית הנשאבת מהמקום.

לאחר פעילות רבה הסכימו במקורות וברשות המים להיפגש עם ראש העיר ויו"ר הוועדה, ואכן התקיימה פגישה עם יו"ר מקורות מרדכי מרדכי. האחרון הביא למקום את כל המנ‏‏‏כ"לים של נושאי המים ולאחר בדיקות שערכו, עלה כי ישנו פתרון טוב יותר ובמסגרתו ניתן להעביר את קידוח אקוויפר החוף העליון במרחק משמעותי, כאשר הרחקה זו מפנה את רדיוס המגן משטח המשולש.

לפתרון זה, שכרוך בעליות, אך הושג כאמור בהסכמה, הסכימו גם בוותמ"ל, ובעקבותיהם גם במשרד הבריאות. במינהל מקרקעי ישראל הודיעו כי ההשקעה שווה את העבודה, למרות העלויות היחסית גבוהות, מאחר ומדובר בשטחים עסקיים.

בתקופה הקרובה יתקיימו מספר קידוחי ניסיון כדי לוודא שבסיום העבודות כמות השאיבה לא תפגע ותמשיך באותה כמות. בהערת אגב ניתן לציין, כי הקרבה לקידוחי המים והעובדה כי אקוויפר החוף קרוב לפני האדמה באזור זה, היא זו שמנעה עד היום את האפשרות להקים תחנת דלק באזור. עתה, בוועדות התכנון עמלים למצוא אפשרויות חלופיות להקמת תחנת דלק עם הרחבת העיר.

יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה אברהם שטרן, ציין את הסיעתא דשמיא המיוחדת לה זוכה העיר הן בהכללת פארק התעסוקה – העתיד להניב ארנונה נאה ולבסס את העיר ותושביה מבחינה כלכלית – ב"הסכם הגג" שנחתם עם משרדי הממשלה: "בשעת החתימה על ההסכם היינו מודעים לחסם הזה ולבעיות שהוא מייצר והתפללנו כי נזכה לצלוח גם אותו בשלום וב"ה שתפילותינו נענו. אנחנו בהחלט מודים על העבר ומתפללים על העתיד – שחפץ ד' בידינו יצליח לראות במהרה בהרחבת גבולה של אלעד בתושבים ואלפי מקומות תעסוקה שהפארק המדובר אמור בעזרת ד' ליצור".

ראש העיר ישראל פרוש אמר כי "מדובר בבשורה חשובה לעתידה הכלכלי של אלעד. המשמעות של אפשרויות הבניה בשטח המסחרי היא הענקת עוגן כלכלי יציב באמצעות הכנסות הארנונה העסקית, לצד תוספת משמעותית של מקומות תעסוקה לתושבי העיר ובפרט לקראת הרחבתה באלפי יחידות דיור. נושא בארות המים היה חסם לשיווק השטחים, אבל בסייעתא דשמיא ועם עבודה מקצועית של ידידי יו"ר הוועדה אברהם שטרן והצוות המקצועי בעירייה, הצלחנו לצלוח את המשימה הזו תוך השגת הסכמות רחבות".

השארת תגובה