חוק 'גבעת עמל' המתוקן, אושר

ועדת הפנים אישרה לקריאה ראשונה את הצעת חוק לדיור חלופי עבור מפוני 'שכונת עמל' בתל אביב – בדיון בוועדה הוצגו שתי חלופות שנפרסו בפני התושבים

גבעת עמל גבעת עמל
גבעת עמל גבעת עמל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לפני הצהריים לקריאה ראשונה את הצעת חוק לדיור חלופי עבור מפוני 'שכונת עמל' בתל אביב.

יושב ראש הוועדה חבר הכנסת יואב קיש אמר כי, "הדרך הנכונה היא שהתושבים והיזמים יגיעו להסדר".

המדובר בהצעה שהוגשה על ידי חברת הכנסת שולי מועלם מהבית היהודי, חבר הכנסת דב חנין ועוד.

על פי ההצעה אדם שהחזיק בנכס בגבעת עמל ביום מכירת האדמות, ב-1961, או יורשיו, בתנאי שהם מחזיקים בנכס ביום פינויו זכאי לדיור חלופי. גרסה ב' של ההצעה, שאושרה במקביל היא כי אדם שמחזיק בנכס ביום הפינוי, ומלאו לו 21, יהיה זכאי לדיור חלופי. מי שקיבל פיצוי בעבר, לא יקבל פיצוי נוסף.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש אמר עם סיום הדיון, "אנו בחקיקה פרטית. אם נחליט, אנו לא צריכים את הסכמת משרדי הממשלה, אבל יש להצעת החוק השלכות רוחב, לכן חשוב לקבל את הסכמת השרים. אני מבקש לא לייצר ציפיות יתר. זוהי קריאת כיוון. הדרך הנכונה היא שהתושבים עם היזמים יגיעו למתווה שבו כל צד מתפשר קצת. אני מקווה שנצליח לייצר הסכמות ולהתכנס להסדר".

ח"כ שולי מועלם רפאלי, יוזמת הצעת החוק אמרה, כי כעת יקבלו היזמים יותר ויותר זכויות. העירייה מנערת חוצנה, מתכחשת. זכויות התושבים נשחקות. הם מודרים. ליזם ניתנו פי מאות אחוזים יותר מהעסקה המקורית ב-1961, והתושבים איכשהו נעלמים. זו סיטואציה שונה ממקומות אחרים כי פה ברור מי האנשים. היו גבעת עמל א' וב' – שני יזמים שונים. מעבר לכביש הוצאו התושבים בהסכמים ראויים והיזם הרוויח את שלו".

ח"כ דב חנין מיוזמי הצעת החוק: "המסר צריך להגיע לאנשים שצופים בנו, ליזמים – הכנסת רצינית. אנו מייצרים מנגנון. אני מציע לכם להזמין מחר בבוקר את התושבים להגיע לפתרון הוגן וצודק".

השארת תגובה