אלקין רוצה תמיכה חרדית אבל שלא יבואו

יזכה לתמיכה חרדית לראשות העיר? זה מה שחושב השר זאב אלקין על בנייה לחרדים • ח"כ נחמן שי בראיון סוער, עם כניסתו למרוץ: על הניסיון עם טדי קולק, הריצה ללא 'המחנה הציוני'

השר אלקין
השר אלקין
משאיר אבק לכווולם! המסלול המקיף ביותר בשוק של עיצוב גרפי ותקשורת חזותית

בזמן שהשר זאב אלקין מחמם מנועים בדרך להתמודדות על ראשות העיר ירושלים, ובעודו מנהל מגעים עם חברי הכנסת החרדים במטרה לקבל את תמיכתם, צצים ועולים מעל פני השטח אמירות חדשות-ישנות שלו בנוגע לעתיד הבנייה החרדית, דברים שעשויים לעמוד לו לרועץ ביום פקודה.

במסגרת דיונים אינטנסיביים שנערכו לפני כשנה וחצי בקבינט הדיור, בסוגיית מצוקת הדיור בציבור החרדי, הוצגו בפני חברי הקבינט מספר תכניות, בהן בניית שכונות חרדיות בערים מעורבות. על פי המתווה, הוחלט לבנות לחרדים רק בערים בהן הם אינם מונים יותר מ-15% מהאוכלוסייה, בכדי לא להביא ל"השתלטות", דוגמת מה שהתרחש בבית שמש.

על פי אתר 'מחל נט', השר זאב אלקין התנגד לתכניות להרחיב שכונות או לבנות שכונות חדשות בערים שהאוכלוסייה החרדית בהן גבוהה מ-15% אך נמוכה מ-50%. לפי תיאורו של העיתונאי נחום ברנע, כאשר ראו השרים זאב אלקין וסופה לנדבר את תכניות הבנייה באשדוד, הם "קפצו מכיסאותיהם". באשדוד, "חורגים" החרדים במעט ממה שאושר להם, והם מונים כ-17-20% מתושבי העיר. בהצבעה שהתקיימה בסופו של אותו דיון סוער, השר אלקין בחר להימנע.

מבחינת תושבי ירושלים החרדים, אם יש נושא שבוער להם מכל הוא ללא ספק מצוקת הדיור. בהיות והחרדים מונים יותר מ-15% ופחות מ-50% מאוכלוסיית העיר, נדמה שעל פי המועמד לראשות, הם לא צפויים לזכות לדירות נוספות בעיר הקודש.

בתוך כך, חבר הכנסת נחמן שי ('המחנה הציוני') הודיע כי החליט להתמודד על ראשות העיר. שי, ירושלמי במקורו ובהווייתו, וכיום תושב מבשרת ציון, יעביר את כתובתו בשבועות הקרובים לירושלים וכבר פתח במגעים עם נציגי הסיעות בכנסת – בהם נציגי החרדים – לגיוס תמיכה בו. יצוין כי לפני 25 שנה, היה שי פסע מלהצטרף כמספר 2 בסיעתו של ראש העיר המנוח טדי קולק, אך הדבר לא יצא לפועל.

בראיון ל'קו עיתונות', מדגיש שי כי הוא מתכוון לרוץ ברשימה עצמאית, "מפלגה ציבורית-חברתית של אנשים שחרדים לעתידה של ירושלים". שי מבקש להתנער מתגיות הימין-שמאל, חרדים-חילונים, ומשיוך למחנות פוליטיים.

• אינך חושש שהריצה שלך תפצל את קולות ה'פלורליסטים' בירושלים?

"מי אמר שאני מייצג את הרוב הפלורליסטי? אני ארצה להיות ראש עיר של כולם, לא של כאלה ולא של אחרים, אני לא רואה את עצמי בראש מחנה מסוים. הכנסת והזירה המקומית הם שני עולמות תוכן. כשמדברים על ירושלים נוטים להציג אותה כהצבעה מחנאית, אבל בסופו של דבר התושבים יחליטו מה טוב להם".

• איזה דבר היית משנה בירושלים?

"אני מודאג מאד מהעובדה שהעיר הופכת להיות דו לאומית ומאבדת את רוב תושביה היהודים. אתה, בעוד 20 שנה 'תזכה' לראות פה עיר ערבית. צריך להפוך את ירושלים לאטרקטיבית לבנות בה ולחזק את מקורות התעסוקה".

• היית מרוצה מתפקודו של ניר ברקת?

"אני חושב שהוא עשה עבודה טובה, יש תהליכים שהוא לא הצליח לבלום אותם אבל הוא השתדל".

ואחרון מירושלים: חבר הכנסת דודי אמסלם ('הליכוד') עד לפני ימים ספורים מועמד בעצמו לראשות העיר, הודיע על תמיכתו ביוסי דייטש לראשות העיר. בראיון ל'קול ברמה', אמר אמסלם כי דייטש ראוי בעיניו לתפקיד וכי אין כל סיבה שנציג חרדי לא יזכה בתפקיד ויעבוד לתועלת כל התושבים.

תגובת השר אלקין:

"הסיפור הוצג באור מסולף, כנראה על ידי גורמים אינטרסנטים בהקשר להתמודדות על ראשות העיר ירושלים, תופעה שלצערנו הולכת ומתגברת בשבועות האחרונים בגלל הפחד של אותם גורמים מהתמודדות אפשרית של השר אלקין.

מדובר בדיון שהתקיים בקבינט הדיור לגבי תוכנית אפשרית לבניית שכונות חרדיות גדולות באשדוד או ביישובים אחרים עם ריכוז גבוה של אוכלוסיה חרדית. באותו דיון הובילה מפלגת ישראל ביתנו התנגדות לבחירת אשדוד כעיר מועדפת לבניה מאסיבית לחרדים. במהלך הדיון תמה השר אלקין האם זה חכם להגדיל את המתחים בין הקבוצות השונות באשדוד, כאשר הוצגו כמה אופציות נוספות לבניה של אותה כמות יחידות דיור במקומות נוספים. בהמשך הדיון, לאור בקשת השר גלנט ונציגי החרדים בקבינט הדיור החליט השר בסופו של דבר לא להצטרף להתנגדות של ישראל ביתנו ונמנע בהצבעה.

"לגבי ירושלים במשך כל כהונתו השר תמך בכל הזדמנות בקידום בניית שכונות חדשות לאוכלוסיה יהודית בירושלים מכלל המגזרים, ובאין ספור הזדמנויות נתן ביטוי לעמדה נחרצת זאת בנאומים שלו ובראיונות לתקשורת. בין השאר הוא דחה לחלוטין התנגדויות לבניה חדשה בירושלים בהתבססו על הטענה של חשש מכך שרוב הבניה החדשה תשמש את האוכלוסייה החרדית. השר אלקין היה סבור באופן עקבי שחייבים לקדם תכנון ובניה בירושלים באופן מסיבי כדי לעצור את ההגירה השלילית היהודית מהעיר של כלל המגזרים, ואפילו טען שבניה משמעותית של שכונות לאוכלוסיה חרדית גם תקטין מתחים בעיר בין הקבוצות השונות בשכונות הוותיקות.

"לכן כל ניסיון לייחס לשר אלקין התנגדות לבניה בירושלים עבור חרדים זה שקר מוחלט והעמדה הפומבית והעקבית של השר הפוכה. לצערי יש מי שבוחר לנהל את קמפיין הבחירות שלו בירושלים דרך השמצות ושקרים, אך אין בכוונתנו להיגרר לשיח הזה. ראויה ירושלים, כעיר שעושה כל ישראל חברים, לכך שקמפיין הבחירות בה יתנהל בצורה מכובדת והגונה, ולא יגביר את הפילוג והשסע בעיר".

השארת תגובה