הכירו: חב"דניקים שמאחורי ה'זוז'

טרנד המטבעות הדיגיטליים מגיע למגזר החרדי: איש עסקים חב"די ושותפו ההיי-טקיסט מתכונים להנפיק מטבע וירטואלי בשם 'זוז' • בשיחה עם 'קו עיתונות' הם מסבירים מדוע המטבע יצליח יותר ממתחריו, ומספרים על תרומת הענק ל'שלוחים'

זוז המטבע הדיגטלית זוז המטבע הדיגטלית
זוז המטבע הדיגטלית זוז המטבע הדיגטלית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פחות מחודש לתאריך המתוכנן להנפקת המטבע הדיגיטלי החרדי הראשון, "זוז", פגש 'קו עיתונות' את איש העסקים החב"די לוי סממה, שיחד עם שותפו, איש ההייטק שי גלילי, העומדים בראש חברת ההייטק Coalichain, מגייסים בימים אלה במנהטן משקיעים למטבע ה-ZUZ.
בשיחה עם 'קו עיתונות' טוען בכיר בחברה כי המטבע המדובר שונה מאלפי המטבעות שהתבררו כגימיק במקרה הטוב, ותרמית במקרה הפחות טוב, שכן מדובר בפלטפורמה שכוללת החל מהנפקתה שימוש בקרב אוכלוסייה גדולה מסביב לגלובוס. בנוסף, מובנה המטבע בסטארט-אפ טכנולוגי שעשוי להצליח.

למעשה, מדובר בפלטפורמה מבוזרת המאפשרת דמוקרטיה ישירה ושקופה בין נבחרי הציבור ובוחריהם ופתוחה במטרה להשפיע על אופי ההנהגה הציבורית. בשיחה עם 'קו עיתונות' מסביר בכיר ב- Coalichain כי המערכת, המבוססת על טכנולוגיית בלוקצ'יין, מתוכנתת כך ששום גורם חיצוני אינו יכול להשפיע עליה לטובתו האישית. על בסיס כך, Coalichain מאפשרת תקשורת ישירה ואמינה (כולל הצבעות, מימון, סקרים ועוד) בין העם לנבחרי הציבור וכן מאפשרת למצביעים "לעקוב" אחרי הבטחות נבחרי הציבור ולאכוף אותם. הפעולות והתקשורת באפליקציה כוללות בתוכם "חוזה חכם" היושב גם הוא על הבלוקצ'יין, המתנה אוטומטית את אישורם או ביטולם על פי תנאים שהוגדרו מראש.

בליבת המערכת נמצא מטבע ה-ZUZ והוא מאפשר גיוס והעברת כספים מיד ליד באופן ישיר ללא אמצעי תיווך, כמעט ללא עמלות ובשליטה מלאה של בעל המטבעות. אך בד בבד עם מה שטוענים בחברה כי מדובר בסטארט-אפ מבטיח שישפיע אוטומטית על חוזקת המטבע, יש לציין כי במידה והוא לא יצליח – גם שווי המטבע יצנח. עם זאת, טוענים ב-Coalichain כי מפלגות רבות וגופים בינלאומיים מזהים את הפוטנציאל של Coalichain ומנהלים עמהם מגעים לשיתוף פעולה.

עוד טוענים ב-Coalichain, כי דמי המעשרות של רווחי החברה יחולקו לבתי ושלוחי חב"ד, מה שגם עשוי להשפיע רבות על שווי המטבע, שכן בהנחה והמהלך אכן יצלח, ייווצר מצב שבו מאות ואף אלפי אנשים במדינות רבות ושונות ישתמשו ויסחרו במטבע. "החברה רואה ערך עליון בפעילות בתי חב"ד ומקדישה סכום רב של מטבעות כעזרה והשתתפות בפעילות השלוחים ברחבי העולם", אמר בעבר סממה לכלי תקשורת חב"די. על מנת לקבל את התרומה נדרשים השלוחים להירשם באתר החברה ובתום תקופה קצרה של אימות הפרטים, הם מקבלים ישירות לחשבונם האישי סכום של 7,700 ZUZ. שווי הזוז בשעת ההנפקה עומד על $0.18, כלומר, שווי התרומה לכל שליח הוא $1386.

פייס-קון

לאחר שמפתחי תוכנת המסרים הפופולרית הנחשבת למוצפנת ביותר, טלגרם, הכריזו על הנפקת מטבע דיגיטלי משלהם, ואף סיימו מספר סבבי גיוס, נראה כי גם המייסד והבעלים של פייסבוק מכוון לבלוקצ'יין.

בהכרזה רשמית של החברה השבוע, היא הודיעה על ארגון מחדש שיחלק אותה לשלוש חטיבות חדשות, והקימה צוות מיוחד שיבחן את שילוב טכנולוגיית הבלוקצ'יין בשירותיה. יש לציין כי מבחינת פייסבוק מטבע שכזה עשוי לפתור חלק מהבעיות הקשות שאיתן היא מתמודדות באופן יומיומי, כמו אימות זהות ומכירות פרסומות.

על פי דיווח באתר צ'דר, פייסבוק לא מתכוונת להנפיק את המטבע (ICO) והיא לא תושק בזמן הקרוב. מי שהובילה את בדיקת ההיתכנות לשילוב הבלוקצ'יין בפייסבוק היא מורגן בלר, החברה בצוות הפיתוח התאגידי של פייסבוק, ומי שיוביל את הצוות החדש הוא דיוויד מרקוס, סגן נשיא הממונה על אפליקציית מסנג'ר ולשעבר נשיא פייפאל, שלו ניסיון רב בתחום, כמי שמשקיע בביטקוין וחבר בדירקטוריון אחת מבורסות המטבעות הדיגיטליים הגדולות בעולם – קוינבייס.

בנק דיגיטלי בישראל

המגמה העולמית בשוק המטבעות הדיגיטליים לא פסחה על ישראל ואתמול (ג) הצהירה לראשונה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, כי היא מעריכה שתוך שנה יוקם הבנק הדיגיטלי הראשון בישראל. "אחרי שנים רבות, פנו לפיקוח על הבנקים גורמים לקבל רישיון להקמת בנקים דיגיטליים חדשים שיתמחו באשראי צרכני למשקי בית, חלקם גופים עם ניסיון שיש להם הון וחלקם גופים קטנים יותר. אני מקווה שבשנה הקרובה נראה בישראל בנק חדש מוקם", אמרה בכנס הפינטק של כלכליסט.

בר התייחסה גם לחשיבות החינוך הפיננסי-טכנולוגי ואמרה כי "הציבור צריך ללמוד ולא לחשוש משימוש בטלפון הסלולרי על מנת לקבל שירותי בנקאות ולבצע פעולות פיננסיות. היעילות של השחקנים הטכנולוגיים החדשים בעולם הפיננסי היא הרבה יותר טובה מהבנקים המסורתיים ובזווית שאני רואה את הדברים הבנקים כאן חייבים להבין שעליהם להאיץ את תהליך ההתאמה שלהם לעולם החדש, וזה נכון גם לגבי חברות ביטוח ולגופים שמנהלים כספים".

בהתייחס למצב ה-WIN WIN בין הבנקים וגופי הפינטק, אמרה בר כי "בהיבט של סביבת ניסוי טובה שיש לה פוטנציאל בהמשך למכירות למדינות בחו"ל. שת"פ מסוג זה הולכים ומתרחבים בתחום ה-regtech, אוטומציה של תהליכים ותשלומים, אבל עדיין בתחום העברות התשלומים יש עוד הרבה להתפתח ולהתקדם".

"בסין אנשים משלמים באמצעות הטלפון בחנויות, ובדוכני רחוב. כך אנשים שעד כה לא היה להם חשבון בנק בבנקים מסורתיים יש להם חשבון עו"ש בטלפון שלהם וגם עסקים קטנים וזעירים שלא קיבלו אשראי יכולים כעת לקבל. אותן פלטפורמות בסין גם מעמידות אשראי, מפיצות מוצרי ביטוח ומוצרי השקעה ומספקות שירותי תשלומים. כך הן יכולות לקבל אינדיקציה על היקף הפעילות של בתי העסק, לבנות להם דירוג אשראי – ולהעמיד אשראי", אמרה בר בכנס.

3 תגובות
  1. היכן ניתן לרכוש המטבע הדיגיטלי 'זוז' ?

  2. המטבע עדיין לא הונפק ועל פי התכנית תתבצע ההנפקה בתוך כחודשים (כך על פי בעלי החברה).

השארת תגובה