"בר כל" תשלם 300.000 קנס

בית משפט דחה ערעור של רשת השיווק החרדית בר כל וחייב אותה לשלם את הקנס בסך מאות אלפי שקלים

מוצרי מזון
מוצרי מזון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בית משפט השלום בתל אביב יפו דחה ערעור שהגישה רשת השיווק בר כל נגד הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, וחייב אותה לשלם את העיצום שהטילה הרשות בסך 309,500 שקלים.

הקנס הוטל לאחר ביקורות שביצעה הרשות בשנת 2015 בסניפי הרשת בערים נתיבות, רחובות, בית שאן, רכסים ואלעד, בהן נתגלו למעלה מ-1,000 מוצרים עליהם לא הוצגו מחירים בניגוד לחוק הגנת הצרכן. כמו כן, נתגלו טעיות במחירים. ב-2 מוצרים נמצא הבדל בין המחיר שהוצג על המוצר לבין המחיר בקופה, ובנוסף הוצב שלט המציג מחיר לא חוקי – 9.99 שקלים, דבר המהווה הטעייה במחיר שכן שימוש באגורה כבר לא קיים.

בערעור שהגישה טענה "בר כל" כי הקנס אינו סביר וכי הטלה על קבוצות של מוצרים אינה מידתית; עוד נטען כי היקף הביקורת השיפוטית על הרשות הוא רחב; וכי העיצומים הוטלו בסמוך מדי לתיקון חוק הגנת הצרכן. בנוסף נטען כי נוהל האכיפה של הרשות טרם פורסם בעת עריכת הביקורות; כי הרשות השתהתה בהטלת העיצומים ולא פעלה במהירות הראויה דבר שגרם למערערת נזק; וכי לא ניתנה לרשת זכות שימוע כדין, כיוון שלא ניתן לה לטעון בעל פה.

השופטת רחל ערקובי דחתה את כל הטענות בערעור "הביקורת על הטלת עיצום כספי רחבה יותר מאשר ביקורת על החלטה מינהלי גרידא… זאת כמובן תוך שימת דגש כי מדובר בתקיפה של החלטה מינהלית ובית המשפט אינו בא להחליף את הרשות האמונה על הגשמת מטרת החוק…"

כאמור השופטת דחתה את הערעור וחייב את בר כל לשלם את הקנס שהטילה הרשות בסך 309,500 שקלים